Paljon puhetta elatusmaksuista.Kuka maksaa elatusmaksuja juuri tuloistaan 10%?
Itse olen lasteni kohdalla joutunut taistelemaan elatusmaksuista, viimeeksi pari vuotta sitten ja nyt tekisi mieleni taas alkaa asiasta taistelemaan.
Tienaan itse vuodessa n.27 000 tuhatta euroa, naisvaltaisella alalla kun olen. Luin juuri viime viikolla lehdessä julkaissut verotustiedot ja kuinkas ollakaan- lasten isä tienaa tällä hetkellä n. 8 kertaa enemmän kuin minä vuodessa. Hän maksaa 300e/lapsi/kk ja mitään muuta ei lapsille anna/osta. Jos lapset pyytävät isän ostamaan vaikkapa vatteita, isä vastaa:"Mä maksan jo nyt niin paljon teistä kuukausittain että sen pitää riittää." Lapsia hän tapaa vaihtelevasti 1-2 kertaa kuukaudessa, ei osallistu lasten arkeen mitenkään muuten.
Hän on kirja esimerkki seurapiiri-/pukupellestä, mutta miten hän on ajatellut tämän vaikuttavan omiin lapsiinsa, joilta hän suorastaan evää kaiken ylimääräisen kivan eikä ole kiinnostunut arjestakaan?? Osaakohan joku tähän vastata? Kokemuksella vaikka.
Minä asun lastemme kanssa vuokralla ja lasken joka kuukausi euroja, että riitäisivät (lasten harrastukset yms.).
Montako kertaa voin lakiasiatuntijan kautta hakea muutosta elatusmaksuihin? Isä on niin hyvä puhumaan, että puhuu kaikki yleensä pyörryksiin sekä mustan valkoiseksi.
Itse olen lasteni kohdalla joutunut taistelemaan elatusmaksuista, viimeeksi pari vuotta sitten ja nyt tekisi mieleni taas alkaa asiasta taistelemaan.
Tienaan itse vuodessa n.27 000 tuhatta euroa, naisvaltaisella alalla kun olen. Luin juuri viime viikolla lehdessä julkaissut verotustiedot ja kuinkas ollakaan- lasten isä tienaa tällä hetkellä n. 8 kertaa enemmän kuin minä vuodessa. Hän maksaa 300e/lapsi/kk ja mitään muuta ei lapsille anna/osta. Jos lapset pyytävät isän ostamaan vaikkapa vatteita, isä vastaa:"Mä maksan jo nyt niin paljon teistä kuukausittain että sen pitää riittää." Lapsia hän tapaa vaihtelevasti 1-2 kertaa kuukaudessa, ei osallistu lasten arkeen mitenkään muuten.
Hän on kirja esimerkki seurapiiri-/pukupellestä, mutta miten hän on ajatellut tämän vaikuttavan omiin lapsiinsa, joilta hän suorastaan evää kaiken ylimääräisen kivan eikä ole kiinnostunut arjestakaan?? Osaakohan joku tähän vastata? Kokemuksella vaikka.
Minä asun lastemme kanssa vuokralla ja lasken joka kuukausi euroja, että riitäisivät (lasten harrastukset yms.).
Montako kertaa voin lakiasiatuntijan kautta hakea muutosta elatusmaksuihin? Isä on niin hyvä puhumaan, että puhuu kaikki yleensä pyörryksiin sekä mustan valkoiseksi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitenkäs kersojren kulutrus lisääntyisi jos isän tulot lisääntyvät?
Entä kun miehen tulot vähenee?
Kenes valinta yksinhuopltajuutesi oli?
Harmi, kun kirjoitukseni on käsitetty väärin. Ymmärrän kyllä jos lukijoina ovat ne maksavat osapuolet, katkeruutta on ilmassa.
Kysymyshän on siitä,että (tai näin olen asian itse itselleni antanut ymmärtää)yleensähän vanhemmat haluavat tukea lapsiaan niin henkisesti kuin taloudellisestikin.
Uskon, että jokaisessa ns. ydinperheessä jossa asiat ovat hyvin fyysisesti sekä psyykkisesti (varsinkin) eivät vanhemmat laske kuinka paljon kumpikin laittaa rahaa lapsiin ja laittaako yhtä paljon vaiko laittaako se enemmän kellä siihen on taloudellisesti mahdollisuus.
Ei minulle, ex-vaimolle, tarvitse rahaa antaa. Eihän tämä mikään jenkkilä ole.
Ihan vaan, voi miten saatoinkin, ajattelin että lasten isä voisi hyvää hyvyyttään välillä käydä lasten kanssa vaateostoksilla tai hankkia vaikka polkupyörät.
Ehkä tällaista hyvää onkin tässä maailmassa turha ajatella,se on surullista.
Joku tuossa vinkkasi lasten asumisesta isän luona . . .lapsilta on kysytty eivätkä halua, eikä halua isäkään (on kysytty virallisten tahojen kautta)- hänen vilkas sosiaalinen elämänsä kärsisi siitä.
Olinpa naiivi kirjoittaessani tälle palstalle, pahoittelen kaikille joille aiheutin pahaamieltä ja nostin katkeruuden pintaan.Olen vain jotenkin käsittänyt ettei se, mitä lapsille antaa ole pitkässä juoksussa itseltä pois. Harmi, jos etävanhemmista tuntuu, että elatusmaksutkin menevät vain ex-puolison käyttöön.
Ensinnäkinelatus maksut on lasten elättämistä varten ei ex vaimon.Toiseksi lapsen harrastus menot niiden maksuta oletko sopinut ex miehesi kanssa mitä harrastuksia lapsi harrastaa(mikäli olet päättänyt yksin harrastuksista niin sopii yksin niistä maksaakin). Itse olen opikelija ex vaimo maksaa kahdesta lapsesta yhteensä 250€/kk(ex vaimo on ylihoitajana yliopistollisessa sairaalassa).Ja mikäli huoltajuus olis mennyt toisella tavalla itse en maksaisi mitään ja ex vaimo olisi 110% huoltaja 24h/vrk vuoden jokaisena päivänä(olisn muuttanut suomesta tarpeeksi kauas).Muuten ex miehesi ei ole tilivelvollinen sinulle menemisistään ja ajan käyttämisestään mitenkään.
että menis lasten elatukseen eikä uusioperheen??!!!
Voitte sopia lasten elatuksesta keskenänne tai sitten ratkaista tuomiolla. Perussääntö on, että katsotaan lapsen kulutusmento. Niistä valtio kuittaa lapsilisänä satasen ja lopun jakavat vanhemmat maksukykyjensä suhteessa. Jos teidän tapauksessa lasten menot ovat jossain vähän yli neljänsadan paikkeilla, niin jakosuhde lienee oikein. Jos menot ovat suuremmat, niin sitten kannattaa alkaa neuvotella asiasta.
Ne pukupellejutut eivät vaikuta elatusmaksujen suuruuteen. Itsekin olen exälle katkera, mutta kannattaa silti olla asiallinen ja purkaa katkeruuttaan muualla.
Miksi halusit lapset itsellesi vaikka kyllä varman jo silloin tiesit joutuvasi ahtaalle?
Kysy ihan suoraan ja rehellisesti missä lapsesi haluaisivat asua.
Minä en näet usko, että miehesi ei haluaisi asua omien lapsiensa kanssa, kuten annat ymmärtää.
Ehkä hän vain noudattaa sos.tsto:n tai käräjäoikeuden päätöstä, ja sinä keksit lapsille "menoa" kun olisi isän viikonloppu?
En voi tulla tekstistäsi muuhun johtopäätökseen, kuin että lasten olisi parempi asua isänsä luona.
Elatusmaksuja hän varmaan maksaa juuri sen mitä on sovittu? Eikö niin?
Jos olisit viisas äiti, niin päästäisit lapset asumaan isänsä luo, jonne he varmasti haluavat katkeruudestasi päätellen.
Kirjuuttelin tuossa aiempaan sivuten myös esille ottamiasi aiheita.Hyvää isänpäivää!
Väitit, että se on tutkittu missä lasten paikka on, mutta en kertakaikkiaan usko tuota selitystä.
Jokainen normaali isä huolehtii perheestään, talostaan, autostaan ja ihan kaikesta kun tarve vaatii.
Ehkä hän on sanonut jotain sarkastista lapsista kysyttäessä, sillä eihän hän heitä olisi saanut luokseen asumaan vaikka olisi parempi ihminen kuin Jeesus.
Olen sata varma, että hän pystyisi huolehtimaan lapsista ja heidän hyvinvoinnistaan paremmin kuin mariseva, köyhyysloukussa elävä äiti.
Nykyisen systeemin tarkoitus lienee estää äitejä joutumasta Lapinlahdelle, mutta nyt sinne päätyvät lapset.
Hyvää isänpäivää kaikesta huolimatta, mitä se nyt sinulle sitten merkitseekään.
Kiitos palautteestasi, en voi siihen mitenkään vastinetta antaa enempää koska ethän usko kuitenkaan. Kuten totesit.
Heräsi minulle kuitenkin muutama kysymys; kuka sanoi minun olevan köyhyysloukussa? Olisi ihan todellakin hienoa, että kirjoitusta luettaisiin niinkuin se on kirjoitettu eikä tulkittaisiin.
Hyvää isänpäivää myös sinulle,tärkeä päivä jokaiselle lapselle ja isälle.
Taistelethan sinä rahasta?
Sitä ei siis ole tarpeeksi?
Isänpäivä on todellakin tärkeä päivä eroisille, sillä hehän saattavat saada jopa yhden ylimääräisen viikolopun omien lastensa kanssa!
Lapsille se ei aina ole helppo, koska se tietää yhtä ylimääräistä lähyemistä isän luota. He kun eivät haluaisi lähteä.
Vähän asiasta sivuun mutta on pakko kommentoida. Olemme olleet erossa, miehen aloitteesta nyt kolmisen vuotta. Joka vuosi olen kysynyt häneltä haluaako hän lapset isänpäiväksi itselleen. Joka kerta vastaus on ollut että ei halua. Tänäkin vuonna lapsilla oli kova huoli miten he saavat tarhassa ja koulussa tekemänsä lahjat ja kortit isille, onneksi tapasivat hänet vaarin luona. Ex oli siellä nykyisensä kanssa ja tuskin olimme ehtineet sisään kun heille tuli kova kiire lähteä. Lapset jäivät vilkuttelemaan isinsä perään. Nytkään lapset eivät isommin halua lähtä isälleen se joka toinen viikonloppu, saan suorastaan patistella heitä. On hieno kuulla että on isejä, jotka todella ovat lapsistaan kiinnostuneita. Tsemppiä Sinulle ja kaikille lapsiaan kaipaaville isille!
Hei.
On pakko sanoa, että ensimmäisestä kirjoituksestasi paistaa läpi kateellisuus exäsi suuria tuloja kohtaan. Se, että haluat lasten varjolla "oman osuutesi" kertoo vain kostonhimostasi entistä miestäsi kohtaan. Osaat kyllä kirjoittaa nätisti, ja esitellä asiaa omaksi eduksesi, mutta et täysin saa peitettyä kateuttasi asiassa. Lasten onnellisuus ei ole aina kalliista merkkikuteista ja mp3-soittimista kiinni eli suuresta rahasta. Koita kasvaa aikuiseksi, äläkä kyttää exäsi tuloja, se vain kasvattaa katkeruuttasi.
Kyllähän se on niin että ex puolisosi maksama elatusmaksu on kerrassaan ruhtinaallinen. Hän maksaa lasten todellisista välttämättömistä menoista varmaan 90 %.Jos haluat lapsille kalliita harrastuksia tai hankintoja, se on sinun valintasi. Hän voi tietenkin osallistua, jos alennut tornistasi neuvottelemaan hänen kanssa asioista. Pukupellet nyt vaan tätä maata pyörittää, sinun pitää nyt vaan vikistä mukana.
suollat kaiken minkä mieleen tulee?
Onnittelut. Itse saan 120e per lapsi, että olisit ihan hissukseen vaan. Ja hoitoa vuodet ympäriinsä yötä päivää. Pitäisi jokainen laittaa pohjalle ensin niin tietää mitä se penninvenytys ihan oikeasti voi olla, jos sairasteluakin vielä jne.
En tiedä mistä tuon "elarit 10% tuloista" jutun tuohon viestisi alkuun olet saanut? Sellainen kaava ehkä joskus muinaisuudessa on ollut, mutta nykyään ei mitään tuonne päinkään.
Elatusmaksut lasketaan niin, että ensin katsotaan lapsen elatuksen tarve. Siitä otetaan lapsilisät pois ja loppuosa jaetaan vanhempien elatuskyvyn suhteessa. Suunnilleen elarit tuntuu pyörivän välillä 120-180 eur/lapsi/kk.
Eli tuo sinun 300 eur/lapsi/kk on todellakin hyvät elarit. Sillä kyllä pitäisi pystyä täysin kattamaan kaikki kohtuulliset menot ihan täysin. Nimittäin normi-tavis-perheessä tuo 300 euroa on se määrä, mitä lapsen elatustarpeesta jää kun siitä on poistettu lapsilisät.
Kylläpäs nykyisin nähtävästi katsotaan tuo n. 10 % tuloista. Ainakin nettotuloista.
Aviomieheni ex-vaimo haastoi mieheni käräjille. Ainakaan minun aviomieheni tapauksessa ei puhuttu mitään 7-v. lapsen TODELLISESTA elatuksen tarpeesta.
Vaimo väitti, että 7-v. lapsen elatuksen tarve on 700 €/kk joten miehen olisi maksettava 600 € / kk elatusmaksua. Oikeus katsoi, että "kohtuullinen" elatusmaksu tuosta yhdestä lapsesta on 500 € /kk. Se on yli 10% mieheni nettotuloista. Olkoonkin, että miehen tulot ovat suht isot ja ex-vaimo tahallaan työtön, mutta miten lapsen elatuksentarve kasvaa miehen tulojen suhteessa? Ja voin sanoa, että helppoa ei ole miehen työkään, vaativaa globaalia johtamista jossa paljon matkustelua jet lageineen yms. Kovalla työllä on tuo raha tehty, helpommalla minun rahani tulee tavallisessa työssä.
Aika makea maksu, vai mitä? Ja ex-vaimo on hirvittävän vihainen ja katkera, huutaa ja haukkuu miestä kaikille kun mies ei ota vastuuta mistään. Ja ex-vaimolle ei ole tullut mieleenkään mennä töihin, nettosihan hän erittäin mukavasti muutaman vuoden avioliitosta. Jos normalisoi kulutustottumuksensa niin koskaan ei tarvitse tehdä työtä. Minua pihinä, normaalina työntekijänä hirvittää.
Voi, kun te edelliset kommentoijat pääsisitte sanomaan nuo kommenttine tälle ex-vaimolle! Häneltä kun puuttuu täydellisesti käsitys normaalista rahankäytöstä. Vissiin sumentunut siitä, kun sai jokusen vuoden käytellä vapaasti miehen rahoja tilinylityksiin asti. Rahan holtiton käyttö olikin eron pääsyy. Nyt rahaan on edes jonkinlainen pelisääntö; elatusmaksu ja enempää ei tipu.
Ja tämä tapaus on tosiesimerkki Etelä-Suomesta käräjäoikeudesta viime kesältä. Mutta oikeusprosessi jatkuu.
Virallinen Oikeusministeriön ohje elatusavun suuruuden määrittämiseksi löytyy täältä:
http://www.om.fi/Oikeapalsta/Haku/1182265240526
Mitään %-osuutta etävanhemman nettotuloista ei tuossa mitenkään lasketa mihinkään suuntaan. Voihan se käytännössä sitten asettua vaikka tuohon 10%:iin, mutta ihan yhtä hyvin voisi olla 5% kuin 15%.
Tuosta ohjeesta löytyy kyllä ihan tarkka laskentatapa, miten lapsen elatustarve lasketaan. Yleensä se on luokkaa 300-350 eur/kk kun lapsilisät on ensin siitä poistettu.
Itse tienaan hieman alle 20 000 vuodessa, ex-mieheni liki 3000 kuussa. Hän maksaa lapsista elatusapua yhteensä hiukan alle 400/kk. Mielestäni saat ruhtinaallisesti palkkaa ja elatusapua. Koita tyytyä siihen mitä sinulla on, tingi menoistasi ja muista, että on olemassa todella pienituloisiakin.
Elatusmaksut ovat niin ruhtinaaliset, että saat lapsilisineen ja yksinhuoltokorvauksineen 900€/kk, jos nyt ajatellaan, että sinunkin velvollisuus on pikkuisen lapsiin satsata myös rahallisesti esim. asuminen, niin tuolla summalla ostaa joka kuukausi harrastuksia varmasti 500:lla eurolla, nimittäin ruokaan ei voi mennä enempää kuin 400 ja silloinkin saa jo käydä roskaruualla. Opettele elämän hallintaa ja sitä, mikä on tärkeintä lapsillesi eli ei ainakaan elitistihömppää.
Jos ei nyt sitten ajatella henkistä puolta, vaan pelkästään taloudellista, niin mitäs sitten jos pienituloinen vanhempi ajattelisi, että ok, lapset asukoon sen vanhemman kanssa jolla on taloudellisesti paremmat edellytykset. Lasten elintaso ei laske. Ainoastaa parempituloinen joutuu pikkusen tinkimään sosiaalisesta elämästään. Edistäis kaivattua tasa-arvoa myös huoltajuusasioissa.