.. Profiilissaan Miestä joka on VÄHINTÄÄN ammattikorkeakoulun käynyt tai mielellään on jopa tätäkin koulutetumpi?
"Unelmanako keskiluokkainen elämä jota amiksen käynyt duunarimies ei pysty hänelle tarjoamaan?"
"Unelmanako keskiluokkainen elämä jota amiksen käynyt duunarimies ei pysty hänelle tarjoamaan?"
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hommahan menee nykyään niin, ettei akateemisuus lupaa mitään. Ei edes älykkyyttä saati työllistymistä.
Itse jos juoksisin rahan perässä, naisin putkimiehen tm. duunarin, joilla korkea palkka, jne. Mun velipoikani on ammattikoulun käynyt, ja tienaa tällä hetkellä triplasti sen minkä meikä. Se siitä koulunkäynnin hyödystä.
Nykyinen koulutusjärjestelmä kasvattaa lähinnä lampaita. En viitsisi puhua älykkyydestä tässä kontekstissa.
Minulla on sellainen ajatus yleensäkin, että jos joku rupeaa profiilissaan penäämään tietynlaista koulutusta, esim. akateeminen etsii akateemista kumppania, tai etsitään VÄHINTÄÄN ammattikorkeakoulun käynyttä, ollaan jo aika hakoteillä. Siinä kyllä tietää, mitä ollaan perkaamassa.
Miksei voi vain suoraan laittaa että nätti nainen/komea mies etsii varakasta kumppania perheen perustamista varten? Ja että aikeissa onkin tulla materiaalisesti hyvin toimeen? Suoraa puhetta, ei mitään vihjailuja!
Jos on koulusta kiinni, niin antaa olla! Ei tuollaisiin idiootteihin kannata takertua.
samankaltaistaan...Jos kaunis nainen etsii komeaa miestä tms. Onhan se selvä jos vaikka nainen on huomattavasti varakkaampi ja jos mieh täysin köyhä niin ei vain raha vaan elämäntyyli ja katsantokannat eroavat jo siinä. Ja jos itse on suurella vaivalla kouluttautunut korkealle niin kyllä sitä sen verran voi vaatia kumppaniltakin. Korkeasti kouluttautunut voi kokea kouluja käymättömän laiskaksi muiden siivellä eläjäksi. Myös alemman työväestön ja ylemmän keskiluokan kuin yläluokan tavat eroavat toisistaan joskin ei niin paljoa kuin ennen vanhaan. Sitä paitsi, ei se putkimies tienaa loppujen lopuksi niin paljoa.
"Ja jos itse on suurella vaivalla kouluttautunut korkealle niin kyllä sitä sen verran voi vaatia kumppaniltakin."
Ahaa, siis kun mäkin tein niin sunkin täytyy? Kypsää.
"Korkeasti kouluttautunut voi kokea kouluja käymättömän laiskaksi muiden siivellä eläjäksi."
Kuinka sivistynyttä.
"Sitä paitsi, ei se putkimies tienaa loppujen lopuksi niin paljoa."
Totta, lähes kaikki tällaiset "tulevaisuuden ala, tienaat ihan vitusti!!"-jutut ovat edesvastuuttoman mediamme vertauskuvallisesta pääkopasta lähtöisin.
Hyvin pyyhkii. Kotona remonttihommat luistaa, eikä mies ole mikään tumpelo. Mikäs on duunarin hauiksia ihaillessa, voi samalla heittäytyä täysin naisellisen avuttomaksi. Talvirenkaiden vaihtokin sujuu ihan minuuteissa. Hellyys ja hempeilykin on ihan kohdillaan. Puoli päivää voi mennä niissä askareissa. Duunari on rautaa!!!
"Korkeasti kouluttautunut voi kokea kouluja käymättömän laiskaksi muiden siivellä eläjäksi. Myös alemman työväestön ja ylemmän keskiluokan kuin yläluokan tavat eroavat toisistaan joskin ei niin paljoa kuin ennen vanhaan."
Hetken jo sait minut ajattelemaan, että jos akateemiset ovat näin yksinkertaisia laitan ilmooni "ei akateemisesti koulutettua, kiitos". Mutta onneksi pystyn suhtautumaan ihmisiin hieman avoimemmin...
Hehe... alempi luokka... ylempi luokka... hahhhaaa! Missähän tämä ihminen elää? 1800-luku jätti jo, juna meni...
lapsellinen sepustus! Kuinka vanha olet, 12? Kysyn vaan KUMPI on se siivellä eläjä: putkimies, joka on tehnyt töitä 18-vuotiaasta vai se ikuinen opiskelija, joka on opiskellut veronmaksajien kustannuksella vaikkapa 6 vuotta?
Ja kyllä se putkimies muuten tienaa. Sitä vaan ei yksinkertaisempi ymmärrä.
Valitettavasti esim. Jorma Ollilan tyyppiset tienaavat enemmän kuin putkimiehet:)
Muuten piti vielä lisätä, että kumpikos tienaa paremmin putkimies vai juristi, putkimies vai lääkäri tai vaikkapa putkimies tai ministeri...?
Joo, ei ole ihan aukoton tuo sun teoriasi.
Miten ministeriys liittyy koulutukseen? Riittää hyvin kunhan on missiksi päässyt.
Joo, suomi24 treffit-palsta suorastaan pursuaa lääkäreitä, juristeja sekä ministereitä! Eiku tytöt vaan valkkaamaan!!
=D))
Minulla on korkeakoulutus, ja odotan samaa myös naiseltani. AMMATTI(korkea)KOULUTUS on haitta mitä pitää sitten kompensoida jollakin tapaa jos aikoo vihille kanssani.
Todellakin.
..eikä heitä haittaa vaikka se deitti-ilmoon vastannut olisi tasokkaampikin. Koulutus on yksi kriteeri siinä missä pituus, painoindeksi tai tulotaso.
Eivät kaikki koulutuksen perään haikalevat kaipaa kumppanilta rikkautta, vaan laajemmin ajateltuna samantyylistä sosioekonomista taustaa.
Niinhän se menee että toivoa saa ihan mitä vaan mutta ei pidä valittaa jos unelmien prinssit/prinsessat eivät kiinnostu.
Tasolla "ei ole merkitystä" pääasiassa niille joilla sitä ei hirveästi ole. Ihminen määrittä itse tasonsa saavutustensa perusteella.
Ihan typerää. Eihän ammateilla ja tutkinnoilla ole mitään tekemistä seurustelun kanssa, jos ihminen on muuten fiksu.
No mikä tuossa on niin kamalaa? Se että sinä et ole korkeasti koulutettu, mutta
tuo nainen vaatii sitä?
Mikä tuossa koulutustason määrittelemisessä on niin kamalaa? Minusta se on
kriteeri siinä missä mikä tahansa muukin. Kyllähän moni toivoo treffikumppaniltaan
vaikkapa tietynlaista ulkonäköä, pituutta, painoa, harrastuksia jne jne.
Mikä tekee koulutuksesta niin aran aiheen?
Sitä paitsi onhan myös naisia, jotka ihailevat vain duunareita ja
samalla haukkuvat maistereita yms. Onko se jotenkin hyväksytympää?
Jokainen määrittelee hakuehtonsa sen mukaan miten parhaaksi näkee.
Jos joku hakee kasvissyöjää niin ei kannata alkaa huutamaan netissä että voisit syödä lihaa ja vain tasokkaan hakevat lihansyöjiä.
Monikin nainen voi pitää sivareita outoina, mutta osa naisista ei voisi seurustella armeijan käyneen miehen kanssa.
Osa hakee vain urheilullisia miehiä. Se kertoo siitä että toinen osaa syödä terveellisesti ja omaa terveet tottumukset. Ei kannata alkaa väittämään suu vaahdossa ja herne nenässä, että kaljamahalla tienaa yhtä paljon.
Koulutustausta kertoo henkilöstä monella tapaa. Yhdelle sitä ja toiselle sitä ja tätä.
..ongelma, jos miehellä on hyvä itsetunto, ja hän arvostaa omaa työtään. Hankaluuksia seuraa, jos miehen itsetunto on huono ja nainen tienaa miestä enemmän...
siltä amk-naiselta? Vaikea on mennä toisen ajatuksiin ja kertoa sulle tismalleen mitä juuri se nainen on ajatellut. Tämä voi tulla sulle järkytyksenä, toivottavasti istut, mutta en usko kaikkien amk-naisten ajattelevan joka asiasta samalla tavalla. Hui.
Kaupan kassalla työskentelevä tradenomityttö etsii tositarkoituksella itsellensä: elättäjää!
t. DI-mies
No kuule mun poikaystäväni joka on DI lomautettiin vasta vähän aikaa sitten.
Itse siivoan kunnalla. Elätän meidät kummatkin.
Että se siitä sit...
extratöillä tulee hyvin lisää iltaisin, viikonloppuisin ym.
Miten moni saa korkeakoulusta hyvät arvosanat? Vai riittääkö se jos selviää urakasta läpi pohjanoteerauksella, siltikin on duunaria parempi ihminen kun on kerran paperit kädessä.
Aika monta ns. korkeasti koulutettua ihmistä tunnen joiden papereilla ei ole mitään arvoa, mutta eihän sitä tarvitse tietenkään kaikille paljastaa miten tyhmä oikeasti onkaan. Minkäs teet jos äiti/isä/suku on kouluja pakottanu käymään..
Tämä amk-nainen on vain keskitasoa yksinkertaisempi, turha sitä enempää ihmetellä.
Muistuikin mieleen mitä yks nainen joskus sanoi, oli seurustellu 3 kk, "ison firman johtoportaaseen" kuuluvan miehen kanssa, tämä oli tärkeää naiselle..(itseltäni mielenkiinto naista kohtaan loppuikin siihen) kunnes mies sitten oli alkanut pöhönäs haukkumaan naista, silloinhan totuudet tulee julki, ei ollut samanarvoinen ihminen tämän silmissä, onnea vaan amk-naiselle..
Ööööh? Siis mitä ihmeen väliä sillä on mitä putkimies tienaa, jos
nainen etsii korkeasti koulutettua miestä? Luuletko ihan oikeasti, että motiivi
tuolle kriteerille on raha? Mieti uudestaan. Koulutusta ei yleensä
hankita pelkän paksumman tilipussin toivossa.
Jotenkin jaksaa vieläkin ihmetyttää, että moni ihminen näkee työn
pelkkänä rahanlähteenä. Minulle ainakin työ antaa muutakin. Tietysti voi
perustella asian niin, että työ on vain väline jolla saadaan rahat vapaa-aikaa
varten, mutta jos on kaikki illat, viikonloput ym töissä, niin mitä
ideaa siinä enää on?
Kuten itsekin sanoit: Duunarinakin voi tienata tosi hyvin. Jos pelkän rahan perässä
on, niin ei silloin kannata haravoida miehiä koulutuksen, vaan tulojen perusteella.
Jos taas etsii ihmistä jolla on samanlaiset taustat ja arvomaailma kuin
itsellä, niin silloin koulutustausta voi vaikuttaa.
Kyse ei ole siitä kuka saa enemmän palkkaa tai kenellä on varmempi työpaikka. Työelämässä menestyminen on kohtalaisen iso juttu, mutta kaikki kaikessa se ei voi olla. Mikään koulutus (edes MPKK) ei nykyään takaa yhtään mitään, vaan työelämässä menestyminen on enemmän kiinni siitä minkä alan itselleen valitsee. Kyse ei siis ole elintasosta.
Ihminen määrittelee itsensä saavutustensa perusteella. (Yli)opistotutkinto on saavutus, AMK ei niin kauan kun korkeakoulustatus riippuu siitä että 70% väestöstä on koulutettava vähintään AMK:ssa.
Ja. Ja ja. Minkä pyhän syyn tähden on miehen tarjottava naiselle elintason? Pummit töihin, sanon minä. Mitään siipeilijää en omaan talouteeni hyväksy.