Noniin,olen hakenut työpaikkaa jonka haluaisin palavasti saada,paikkaa hakee varmasti kokeneempiakin konkareita mutta uskon vahvasti pärjääväni hyvin tuossa työssä.
Jos pääsen haastatteluun niin onko sopivaa kertoa haastattelun aiheuttamasta jännityksestä.Siis siitä että haluaisi haastattelun menevän hyvin koska tuo työpaikka olisi niin unelmia vastaava.Haastattelija olisi nainen.Pidetäänkö moista ainoastaan heikkoutena vai kannattaako olla rehellinen,olen kuullut että jännityksestä pääsee kertomalla siitä avoimesti.
Jos pääsen haastatteluun niin onko sopivaa kertoa haastattelun aiheuttamasta jännityksestä.Siis siitä että haluaisi haastattelun menevän hyvin koska tuo työpaikka olisi niin unelmia vastaava.Haastattelija olisi nainen.Pidetäänkö moista ainoastaan heikkoutena vai kannattaako olla rehellinen,olen kuullut että jännityksestä pääsee kertomalla siitä avoimesti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valmistaudu haastatteluun hyvin. Se vähentää jännitystä. Esim. täällä on vihjeitä. http://www.sooda.com/suunta/tyohaast.html Turha hermoilu pois!
Riippuu. Jos työpaikka on sellainen entry level-paikka johon työnantaja nimenomaan haluaa nuoren ja helposti muovailtavan henkilön, niin jännittämistä tuskin pidetään heikkoutena, ellei kyseessä ole erittäin esiintymispainotteinen työ.
Jos työ on luonteeltaan enemmän kokemusta vaativa, työnantaja etsii sellaista joka on aiemmissa työpaikoissaan jo valmiiksi muovailtu sopivaan muottiin. Silloin riippunee työnkuvasta, pidetäänkö jännittämistaipumusta ja siitä avoimesti puhumista rasitteena ja kuinka pahana.
Aina ovat katsoneet ensin työhistorian ja kauanko olet ollut pois työmarkkinoilta.No itse otin vastaan lyhytaiakaisen työn joka ei muille kelvannut,nyt sain lisää duunia ja uudet purjeet puhaltaa eteenpäin .Tässä ei paljon lamat haittaa meikäläistä.Moni työnantaja joka ei valinnut minua menetti hyvän työntekijän tyhmien haasatattelulappujen takia.muutama suora kysymys ja rehellinen vastaus on parasta työhaastattelussa.lirkun larkun paperit saa heittää roskiin .Kukahan noita tyhmiä haastattelulappuja tekeekin????.
Monesti joillain henkilöillä on vaan vaikeaa ilmaista itseään liiallisen jännityksien takia tai jos on huono suustaan puhumaan . monesti jää tärkeitä asioita huomiomatta koska haastatteluaika on liian lyhyt,juuri kun alat päästä jännityksestä niin haastatteluaika loppuu.
Kyllähän työhistoriasta kaikki selviää parhaiten.
jos on taas vasta koulusta valmistunut, niin kannattaa pyytää parinpäivän koeaikaa jossa voi näyttää kyntensä mihin pystyy.
parasta olisi haastattelu näyttö.