Tasa-arvo ohjelmansa?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/11/745236
"..Miehiä on enemmistö muun muassa vangeista, asunnottomista, pitkäaikaistyöttömistä, väkivallan uhreista ja nuorista syrjäytyneistä."
Vai onko lupa puhua vaan naisten oikeuksen parantamisesta?
Oma mielipiteeni: Feminismi on miehiin kohdistuvaa Sovinismia!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/11/745236
"..Miehiä on enemmistö muun muassa vangeista, asunnottomista, pitkäaikaistyöttömistä, väkivallan uhreista ja nuorista syrjäytyneistä."
Vai onko lupa puhua vaan naisten oikeuksen parantamisesta?
Oma mielipiteeni: Feminismi on miehiin kohdistuvaa Sovinismia!
Vastaukset 7
Vanhimmat
...
Miehetkin kokevat syrjintä sukupuolensa vuoksi joissakin asioissa. Se on ihan yhtä väärin kuin naisiin kohdistuva syrjintä.
T: feministi
Se kylläkin edellyttäisi sitä, että sekä miehet että naiset lakkaisivat tarkastelemasta tasa-arvoa tahallisesti valtataisteluna tai toisen sukupuolen pahantahtoisuutena "(feminismi on miehiin kohdistuvaa sovinismia)" ja alkaisivat aidosti miettiä mitä se tasa-arvo tarkoittaa.
Se tuskin tarkoittaa kuitenkaan keskenään kilpailevien tasa-arvo-ohjelmien perustamista? Tasa-arvo-ohjelmia voi lopulta olla vain yksi = yhteinen.
tasa-arvoisia, ei mitään ohjelmia tarvittais, ei edes koko sanaa.
kuitenkin olevan tilausta?
Siitä päätellen meidän kannattaa vielä tovi askarrella tasa-arvon käsitteen ja toteutuksenkin parissa.
Jos siinä tasa-arvossa on jonkunmoista vajetta molemmissa sukupuolissa, niin harjoitellaan vaan kiltisti asiaa.
Tässä on mielestäni malliesimerkki siitä, että feminismi on nimenomaan heikommassa asemassa olevien naisten puolustamista, ei tasa-arvoa, kuten jotkun innokkaasti yrittävät väittää.
on jotenkin vääristynyt ajan kuluessa.
Suurimpinä syyllisinä tähän koen äärifeministit.
Vaikka tasa-arvo ajatusmallina onkin oikein ja sinänsä hyvinkin kannatettavaa ja suotavaa, niin ääripään feministit pilaavat koko liikkeen (feminismin) ja sen edustamat ideat (mm.Tasa-arvo) totaalisesti.
Äärifeministien syvimpänä ja kovimpana linnakkeena toimii jopa valtiollisen rahoituksen saanut Yliopiston "Oppiaineenakin" oleva Ns. Naistutkimus.
Tutkimus ala, joka haluaa ja tutkiii asioita kovin tarkoitushakuisesti, eikä puhtaan tieteellisesti, niin kuin yliopistomaailmassa normaalisti kuuluisi. (Toisaalta, onhan siellä toinenkin "satuoppiaine", Teologia..)
Ja jos tälläisiä oppeja levitetään totena, niin onhan se ihme, jos tasa-arvosta sinällään ei tule muuta kuin sukupuolten välinen taistelu. Ei niillä opeilla ainakaan yhteistyötä rakenneta.
Viittaan tällä tutkimuksiin ja lausuntoihin tyyliin:
"Kun Naiset "joutuvat" värjäämään hiuksensa, on se koettava miehien taholta tulevaksi välilliseksi pahoinpitelyksi...."