Sopiva asuinalue lapsiperheelle

pääkaupunkiseudulle

Hei!

Olisi hienoa kuulla omakohtaisia kokemuksia pääkaupunkiseudun asuinalueista: mikä on rauhallinen ja lapsiystävällinen, mutta ei järjettömän kallis.

Olemme kahden vanhemman ja yhden taaperoikäisen muksun perhe, ja olemme muuttamassa keväällä pääkaupunkiseudulle. Vaimoni on opiskelija, ja itse olen työuran alussa, eli aika huokean hintatason alueesta olisimme kiinnostuneita.

5

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimmi 35 v

      Vanha Herttoniemi, ei siis Herttoniemenranta, joka on minusta tosi kallis, uusi asuinalue.

      50-luvun taloja, metro itään ja kaupungin keskustaan 10 minuuttia, hyvät ulkoilualueet ja lenkkipolut. Meidänkin taloon on nyt alkanut muuttaa lapsiperheitä, kun vanhukset alkaa olla vanhainkoti-iässä. Hintataso ei paha ja nythän hinnat tulee jo alaspäin.

      • rauhallinen

        lapsiystävällinen alue


    • koulu on vieressä
    • Aston9

      Ilmeisesti, kun kyse on pk-seudusta voitte varmaankin kelpuuttaa myöskin lähialueet? Voin omakohtaisesta kokemuksesta kehua esimerkiksi Sipoota. Etelä-Sipoossa on hyvin rauhallista ja paljon "ökyrikkaita" hjalliksineen. Alueelta kuitenkin löytyy huokeitakin asuntoja ja uudistuotanto on kovaa. Sipoo on myös ihanteellinen paikka muksuille, kun koulut ovat erittäin rauhallisia ja opetuksen taso kiitettävää. Peruspalvelut ja vartin matka "sivistykseen" ovat myös valtteja. Eli jos haette kohtuuhintaista asuntoa,rauhallista ja merellistä paikkaa stadin ovelta, niin Sipooseen!

      Kerava myöskin kivenheiton päässä Stadista ja hinnat aivan eriluokkaa kuin Helsingissä. Keravalta myöskin hyvät junayhteydet. Rauhallisuudesta en kovinkaan paljon osaa sanoa, mutta kyllä siellä varmasti enempi saa olla huolissaan kuin esimerkiksi edellämainitussa Sipoossa.

      Itä-Helsinkiä ja kallion seutua en kyllä suosittelisi ainakaan, kun kyse on lapsiperheestä, joka kaipaa rauhallista ja mukavaa asuinaluetta. Kannattaa vaikka ottaa se kartta käteen ja kumittaa kaikki Helsingin alueet jotka sijaitsevat Kulosaaren itäpuolella.

      Vantaasta en jaksa edes puhua(Kerta riitti) :D

      • kuin Kerava

        ...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      176
      22339
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9542
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      31
      7523
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      82
      6355
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      183
      6010
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      44
      5029
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4656
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4406
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      90
      2113
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1399
    Aihe