Vuokrasin sähköä jakokaapista ja asuntoautoni on koko ajan jatkojohdolla kytkettynä jakokaappiin ja näin ollen kiinni sähkö verkossa. Haittaakohan se että autossani on aivan paska akku sähkön kulutusta, eli imeekö se akku sitä virtaa tai jotain? Pitäisiköhän se akku ottaa irti koko järjestelmästä?
Kiitän vastauksista. Kiitos vastauksista.
Kiitän vastauksista. Kiitos vastauksista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Päinvastoin, osta uusi akku. Jos akku pas-ana niin sinun käyttämäsi virta tulee suoraan akkulaturista ja se ei riitä kovin pitkälle!
Ensin mikä saa sinut epäilemään akun kuntoa? Jos sen jännite ei nouse latauksessa riittävästi niin laturi sen kun lataa vaan koko ajan eli sähköä menee hukkaan samalla poistaen veden akusta jonka jälkeen kaikki toivo on mennyt. Jos akku on kelvoton, se ei lataudu tai sen itsepurkaus on suuri se kannattaa pikimmiten vaihtaa uuteen. Akkurämän pitäminen autossa on pelkästään haitaksi.
Jos akku ei täyty niin se imee sitä virtaa, tätähän sinä kysyit.
vastauksia, huono akku voi toimia yhtä hyvin kuin uusikin. Tulee täyteen eikä vie latausvirtaa mutta kapasiteeti on huono eli ei kestä pitkään kulutusta. Siitä lienee kyse. Esim käynnistysakku ei jaksa pakkasella käynnistää mutta toimii hyvin kesällä.
Heivaan sen akun hemmettiin ja liitän vaan siinä kiinni olleet johdot ( & -) toisiinsa jolloin kaikki toimii, mutta ei oo ainakaan se akku siinä välissä haittaamassa, vai?
Jos akku on todella huono ja akkuhapot (vedet) loppu ja lisäksi se purkautuu omia aikojaan, se kannattaa uusia.
Kun siihen lisää vettä ja se latauksessa kuivuu nopeasti on se merkki todennäköisestä akun olosta finaalissa, olettaen laturin olevan kunnossa.
Jos poistat akun ei oletettavasti automaattilaturi toimi ja et saa 12 volttia lainkaan.
Jos taas kytket akussa olleet ja - navat yhteen saat uusia myös laturin.
Jos poistat akun eristä akussa olleet liittimet, mutta jätä ne irralleen.
Tietysti kaikki navassa olleet johdot tulee kytkeä yhteen, samoin - navan johdot, mutta ei missään nimessä ja - napojen johtoja yhteen.
Miksi akku olisi huono jos se toimii kuten uusi? Jos joku sanoo akkuaan huonoksi niin oletan siinä olevan jotain vikaa, varaus ei pysy eli itsepurkaus on suuri, jännite ei nouse eli joku kenno on oikosulussa tai muutoin viallinen. Tässä nyt aluksi syitä akun kehnoon kuntoon ja hyviä vaihtosyitä.
Jos akku ei toimi hyvin talvella niin ei se toimi hyvin kesälläkään, sillä ei ole almanakkaa vaan lämpötilasta johtuen sen ominaisuudet vaihtelevat. Näin tekee myös uusi akku mutta sen ominaisuudet kestävät pienen pudotuksen, lisäksi moottorin kiertäminen kylmänä -20C on paljon raskaampaa kuin 20C jolloin tarvittava teho akusta on aivan eri planeetalta.
Jos akku on pahasti sulfidoitunut se ei välttämättä nosta jännitettä riittäväksi, riippuu lisäksi millaisella laturilla akkua ladataan. Matkailuautojen uudet laturit nostavat ensin jännitteen noin 14,4 V:n ja sitä aikansa siinä pidettyään laskevat sen kestovaraustasolle n. 13,6V:n, jos tuota 14,4 ei saavuteta niin yritys jatkuu maailman tappiin asti.
Toiminnan voikin helposti tarkastaa joko autossa olevasta mittarista tai erillisestä yleismittarista joita saa nykyään kympillä. Pidetään latausta pois puolisen tuntia samalla käyttäen hieman valoja tai muuta kulutusta jolloin napajännite laskee nopeammin lepoarvoonsa. Samalla kytketään mittari ja seurataan sen lukemaa kun lataus on kytketty. Jos akku on ollut täysi ennen latauksen lopetusta saavuttaa jännite aika pian 14,4V arvon ja putoaa 13,6V tienoille tällöin voidaan olettaa akun olevan ainakin jonkinlaisessa kunnossa. Tämä ei vieläkään takaa sen kapasiteettia, Sen tarkastamiseksi kytketään tunnettu kuorma akkuun esim. kaksi 10W halogeenia jotka ottavat noin 1,5A virtaa palaessaan kun jännite on noin 13V. Nyt 10h tarkoittaa 15 Ah jne. seurataan koska jännite alittaa 11V ja sillä tuntimäärällä 1,5 kerrottuna antaa käytännön kapasiteetin. Todellisuudessa kapasiteetti ilmoitettaneen 10,5V purkuun asti mutta haluathan sinä hieman pelivaraa.
Kun akku tämän jälkeen ladataan se jätetään seisomaan ilman kuormaa ja seurataan päivittäin jännitteen muutosta, jos se putoaa oleellisesti viikossa siitä mikä se oli noin 5h kuluttua latauksen päättymisestä lienee itsepurkaus aikamoista mutta ei vielä estä käyttöä päivittäin.
Itsepurkaus saattaa johtua kennoilta varisseen aktiivimassan kerääntymisestä kennon pohjalle, tätä ei voi korjata kotikonstein ja akun vaihto on edessä.
Kapasiteetin lasku johtunee levyjen sulfidoitumisesta (meniköhän termi oikein), tätä voidaan ainakin kohtuuden rajoissa korjata nyt markkinoille tulleilla uusilla latureilla jotka osaavat sen tehdä, esim Ctek valmistaa sellaisia.
Jos jännite ei nouse niin kenno on oikosulussa tai siinä on joku totaalivika ja akku on vaihdettava.
Tässä muutama ajatus siitä mikä akkua voi vaivata ja miten sen voi selvittää ja onko se vaihdettava vai voiko yrittää kunnostusta.
Avattavissa akuissa on tärkeää seurata vedenpintaa, ettei se pääse laskemaan levyjen yläreunan tasolle, pidä mieluiten noin 10mm raja miniminä.
No jopas on täällä alettu asiantuntevia neuvoja jakamaan, kuten tämä: "huono akku voi toimia yhtä hyvin kuin uusikin."
helpompaa akkuliikkeessä tarkistuttaa akku ja samalla ostaa uusi jos tarvii?
ei vaikuta virran käyttöön yhtään mitään.Silloin kun olet irti jakokaappisähköstä asialla on merkitystä.Siis sinun sökössä akussasi ei ole kapasiteettia ottamaan/antamaan yhtään virtaa käyttöa varten.Tällöin kynttilä on ainoa valon lähde.Uusimalla akun saat hieman enemmän virtaa.
Voin pitää paskaa akkuani siis kiinni systeemeissä eikä se yritä ladata itseään ja samalla purkaudu jolloin se vain hukkaisi kaikki lataus yrityksessääm ahminat sähköt.
Voin siis pitää paskaa akkuani (joka ei kykene pitämään tallessa siihen ladattuja tai siihen toisesta akusta siirrettyä sähköjä sekunttiakaan) kiinni huoletta koska virta vain kulkee sen läpi navasta napaan joutumatta hukkaan matkalla, jonnekkin akun syövereihin.
Jos vanha paska akku lämpiää niin se hukkaa energiaa. Kokeile lämpiääkö!
Talvi on tulossa. Jos akku on ihan kömö niin pakkasessa sille käy kalpaten. Uusi halpa akku maksaa 60-80 euroa. Ei hintakynnys uuden hankintaan voi olla ylivoimainen.
Parempi hankkia varma uusi voimanlähde kuin olla jatkuvassa epävarmuudessa toimivuudesta.
Neuvojen joukossa on päteviä ohjeita annettu. Jätät pilailut huomiotta. Epäilyttää lisäkysymykset, onko todellisesta avun tarpeesta kyse.
sitä paskaa akkua kiinni systeemissä silloin kun olet tolppasähkössä!Jos laturisi(12V) on riittävän tehokas niin sen antama jännitteen pitäisi riittää normaalikäyttöön.
Otapa akku irti kun olet tolppasähkön varassa,ihan vaan testataksesi.
uusilla latureilla tarvitsen jonkun akun, mieluummin hyvän. Se kannattaako vanhaa pitää jos sähköt ovat kokoajan päällä riippuu siitä miten akku on "huono". Jos aiot kulkinettasi käyttää niin osta suosista uusi akku ja murhe poistuu taas muutamaksi vuodeksi. Jos akku on yli 5 vuotta osta joka tapauksessa, sen kapasiteetti on jo huomattavasti alle uuden.
...akkusi ei olta latausta vastaan, niin akkulaturisi ei sitä saa ladattua ja ei kulkuta sähköä.
Jos sitävastoin akkusi on esim. sellainen, että se pyrkii purkautumaan itsekseen koko ajan ( kennopari voi olla sisäisesti oikosulussa), niin akkulaturi akkulaturisi syöttää sille virtaa ampeeritolkulla koko ajan ja näinollen se kuluttaa sähköä turhaan.
Osta kunnon akku ei tarvitae arvuutella kulutuksia ym.
Muutenkin kaikki sähkölaitteet kannattaa pitää priimakunnossa lähdöt ehdottomasti sulakkeen kautta ja liittimet lujasti kiinni, tämä on nimittäin turvallisuus kysymys, ei kipinöintiä, johdinten kuumenemisia kun kaasuvehkeet ovat samassa tilassa.
Itsekkin juuri ostin uudet akut vaunuun 2X75ah ei pitäisi olla probleemia virran riittämiseksi.
Ei tuolla retupekalla kuitenkaan ole rahaa ostaa, uutta akkua.