Persoonalliset piirteet

vai klassiset?

Kummat viehättävät enemmän: klassiset kasvon piirteet vai persoonalliset? Mikä näistä persoonallisista piirteistä viehättää:
- pisamat
-rako hampaiden välissä
-nykerönenä
- ei kulmakarvoja
- pitkä ja kapea nenä
- voimakas leuka
- silmät syvällä päässä
- hörökorvat
- luonnonkihara tukka

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja niihin lisätään sit joku persoonallinen piirre...

    • Yksinkertainen blondi

      mielummin, jos pitää valita jompikumpi. Kaikki muut voi olla hyvännäköisiä, mutta kulmakarvattomuus tai nykerönenä miehellä ei viehätä.

    • vänkyrä-nainen

      mua ehkä enemmän.

      Listaltasi miehiin liittyen
      - pisamat ~ Viehättää
      -rako hampaiden välissä ~ ei merkitystä
      -nykerönenä ~ ei
      - ei kulmakarvoja ~ no ei viehätä
      - pitkä ja kapea nenä ~ joo, viehättää
      - voimakas leuka ~ juu
      - silmät syvällä päässä ~ ei merkitystä
      - hörökorvat ~ Riippuu hiukan
      - luonnonkihara tukka ~ Ehdoton suosikkini miehellä :)

    • nainen-36

      viehättää. Klassinen kauneus, sekä miehillä että naisilla, on esteettisesti aina viehättävää. Meidät länsimaiset ihmiset on ehdollistettu ihailemaan tietyntyyppisiä piirteitä, itämaisessa tai afrikkalaisessa kulttuureissa on omat (klassiset) kauneusihanteensa. Klassisiin pirteisiin liittyy symmetria ja kauniit mittasuhtet, joita silmä ihailee automaattisesti. Löytyyköhän ihmisestäkin kultainen leikkaus, niin kuin kaikesta luonnosta löytyvästä? Tietääkö kukaan? Leonardo Da Vincihän näitä muistaakseni laskeskeli. Eikös hänen ihmiskehon kauneuteen liittyvät mittauksensa perustuneet juuri tähän kuuluisaan kultaiseen leikkaukseen?!

      Persoonalliset piirteet viehättää myös. Ei ole niin itsestään selvän kaunista kuin klassinen, mutta usein jopa ihastuttavampaa. Ihmisessä vain on se jokin...

      Listasi miehiä koskien:

      - pisamat -> Kyllä
      -rako hampaiden välissä -> Riippuu raon koosta
      -nykerönenä -> EI miehellä
      - ei kulmakarvoja -> EI todellakaan
      - pitkä ja kapea nenä -> Kyllä
      - voimakas leuka -> Ehdottomasti. HUOM! Mun mielestä miehen kohdalla kuuluu klassisiin piirteisiin! (Vai miten jättimäistä leukaa tarkoitit? Jay Leno? :D)
      - silmät syvällä päässä -> Ok. Ei kuitenkaan saa olla liian syvällä niin, että luomet roikkuu.
      - hörökorvat -> EI
      - luonnonkihara tukka -> KYLLÄ. Omalla miehelläkin on ja aika monella aiemmalla pokaystävällä. HUOM! En kyllä tajua, miksi tätä piirrettä ei voisi olla klassisesti komealla?! Eikös antiikin patsailla ollutkin nimenomaan kiharat hiukset? Ja Michelangelon "Davidilla", jota pidetään yhtenä klassisen mieskauneuden täydellisimmistä edustajista, sitä patsasta siis!

    • dayum

      - pisamat -miksei
      -rako hampaiden välissä -ei
      -nykerönenä -häh?
      - ei kulmakarvoja -ei tod.
      - pitkä ja kapea nenä -miten pitkä, Pinokkio-pitkä?
      - voimakas leuka -kyllä tai ei
      - silmät syvällä päässä -näkemättä ei voi vastata
      - hörökorvat -näkemättä ei voi vastata
      - luonnonkihara tukka -kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe