Mulle tulee usein verenpurkaumia ja mustelmia ilman syytä! Verenpurkaumat näyttää sellaisilta pieniltä pisteiltä ja sit on tavallisia mustelmia.
Mulla on risperdal (1mg päiväs) ja efexor depot 75mg 1 kpl päivässä, mutta en ole oikein löytänyt mistään, aiheuttavasko ne tuollasta. Oon syönyt niitä jotain puolitoista vuotta vasta.
Tänään huomasin, että käteeni alkoi vihloa ilman syytä, en ollut lyönyt mihinkään, ihan kesken lukion oppitunnin iski. Käsi meni yhestä kohtaa punaiseksi ja keskelle tuli pieni mustelma. Lopulta punasuus hävis ja pelkkä mustelma jäi. Näin siis mustelman syntyvän ittestään. Ennenkin käynyt tollaista, kerran luulin, että mulla on joku veritulppa tai murtuma kädessä, kun yhtäkkiä alkoi vihloa ihan jumalattomasti ja meni sormi tummaksi nivelen kohdalta. Kipu loppui tyystin sen jotain tunnin jälkeen ja mustelma vaan jäi.
Verenpurkaumia iskee monessti varsinkin saunassa, ärsyttävän näköisiä ja kestävät monta viikkoa ennekuin lähtevät. Siis tulee rykelmä sellaisia tummanpunaisia ja liiloja pisteitä, yleisimmin jalkaan.
Joskus kanssa laskin montako mustelmaa mulle on tullut yön aikana. Aina aamulla näkyi jaloissa ihan tosi isoja mustelmia. Epäilin joskus, että kävelen ja toilailen unissani, mutta onneksi ei enää oo tullut jalkoihin ainakaan kovin isoja.
KIITOS JOS JAKSOIT LUKEA JA VASTATA!! OLEN KIITOLLINEN KAIKESTA ASIAAN LIITTYVÄSTÄ TIEDOSTA!
Ikää on vasta 19. Mikä voi aiheuttaa? Olen ihan 100% varma, etten ollut kolhinut kättäni mihinkään tänään, se alkoi vaan yhtäkkiä vihloa ja tuli mustelma.
Apua? Mustelmia itsestään?
9
17735
Vastaukset
- siellä se selviää
No käy lääkärissä ja pyydä ottamaan verenkuva laboratoriossa, niin saat tietoa onko kaikki kunnossa - eikä Sinun tarvitse hermoilla.
- tuntemuksia
Minulla on aivan samanlaisia kokemuksia. Nyt tilasin lääkärille ajan "vihdoinkin",kun kävin näyttämässä sairaanhoitajalle käsiäni. Minun mustelmani/punaiset pyöreät verenpurkautumat ovat vain käsissä. Yhtäkkiä tulee samanlailla myös nivelien kohdalle mustelma joka on tosi arka. Hoitaja oli sitä mieltä,että pintaverisuonet ja kierto huono. Käski kuitenkin mennä veren tutkimus kuviin laajempiin,jota ei kylläkään saa kuin lääkärin kautta lähetteen. Voipi olla veri joko liian sakeaa tai ohutta ja lääkkeet voi tehdä myös kyseisiä muutoksia. Vihlominen on myös minulla joka päiväistä. Ei kait sinunkaan auta kuin mennä kertomaan asiasta lähimmälle lääkärille. Minusta tuntui ensin hankala ottaa moisesta yhteyttä terveyskeskukseen, mutta toivottavasti sieltä löytyisi selitys tähän. Tsemppiä sinullekkin !!!
- vaivaa täälläkin
Mustelmaherkkyyttä että nivelien kohdalla kipuja. Kesken tunnin saattaa joku nivel kädestä punertua ja samalla koskee. Tätä on jatkunut jo yli kuukauden. Kipuja on kaikkialla ja välillä tuntuu että käsi on irtoamassa.
Veriarvot mulla on hyvät. Ei reuma-arvoja veressä. Välillä ei pysty edes kävelemään. Olen saanut vain kipulääkettä lääkäreiltä :((
Meidän koulusta löytyi kyllä hometta, mutta nyt paikat on korjattu.
Mikään ei tunnu auttavan, kun mitään ei löydy.- alkuperäinen kirjottaja
Multa on otettu joskus hemoglobiini arvot (Jotain vuosi sitten) Oli ihan kohtalaiset, en kyllä nyt muista paljon, mutta ei ainakaan mitään anemiaa ollut. Mitään isompaa verenkuvaa multa ei ole otettu. Reumaa ja ms-tautia on suvussa.
Kävin pienenä koulua, jossa olis todella paljon hometta. Ekasta luokasta kuudenteen asti ja olin usein kuumeessa. Meidän talossa on kosteusvauriohometta, mutta en oikein usko, että sellainen voisi aiheuttaa moista...? vai mitenköhän on? - puutteen
alkuperäinen kirjottaja kirjoitti:
Multa on otettu joskus hemoglobiini arvot (Jotain vuosi sitten) Oli ihan kohtalaiset, en kyllä nyt muista paljon, mutta ei ainakaan mitään anemiaa ollut. Mitään isompaa verenkuvaa multa ei ole otettu. Reumaa ja ms-tautia on suvussa.
Kävin pienenä koulua, jossa olis todella paljon hometta. Ekasta luokasta kuudenteen asti ja olin usein kuumeessa. Meidän talossa on kosteusvauriohometta, mutta en oikein usko, että sellainen voisi aiheuttaa moista...? vai mitenköhän on?sanotaan aiheuttavan taipumusta mustelmien syntyyn.
Tutki aihetta vaikka googlesta! - möhkö
puutteen kirjoitti:
sanotaan aiheuttavan taipumusta mustelmien syntyyn.
Tutki aihetta vaikka googlesta!Mulla ilmestyi n. kuukausi sitten käsiin ja jalkoihin pieniä punaisia verenpurkaumia eli petekioita, suurien mustelmaryppäiden joukkoon. Mustelmat syntyivät itsestään, niitä oli järkyttävän paljon esim. sisäreisien kohdalla. Kävin lääkärissä ja kaikki labra-arvot oli täysin normaalit. Sanoivat et se liittyy varmaan vaan johkin virukseen, joita on nyt paljon liikkeellä. Mut nyt jälkeenpäin tullut mieleen että noita petekioita on tullut käsiin aikaisemminkin, viime keväänä.
On tää kauheeta kun ajatukset pyörii koko ajan vaan sairauspelkojen ympärillä!
- hmm..
Efexorin vaikuttava aine on venlafaxiini, joka voi aiheuttaa mustelmia. Johtuu verihiutaleiden vähenemisestä tms. Ei kai vaarallista mutta kannattaa mainita lääkärille, varsinkin kun olet syönyt kyseistä lääkettä pidempään. Lääkäri saattaa haluta tarkistaa veriarvosi.
- hoohoo090
Sulla on masennusta vai jotai muuta ku käytät masennukseen käytettyjä
lääkkeitä.
- Arkasormi
Heti helpottaa kun muillakin näyttää olevan samoja oireita. Minulla tulee yhtäkkiä juuri sormien niveliin mustelmia, ei mitään syytä. Särkee vaan nivel ja seuraavaksi onkin mustelma. Tympeää, mutta toivottavasti vaaratonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911661
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1831254Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35799