Mulle tulee usein verenpurkaumia ja mustelmia ilman syytä! Verenpurkaumat näyttää sellaisilta pieniltä pisteiltä ja sit on tavallisia mustelmia.
Mulla on risperdal (1mg päiväs) ja efexor depot 75mg 1 kpl päivässä, mutta en ole oikein löytänyt mistään, aiheuttavasko ne tuollasta. Oon syönyt niitä jotain puolitoista vuotta vasta.
Tänään huomasin, että käteeni alkoi vihloa ilman syytä, en ollut lyönyt mihinkään, ihan kesken lukion oppitunnin iski. Käsi meni yhestä kohtaa punaiseksi ja keskelle tuli pieni mustelma. Lopulta punasuus hävis ja pelkkä mustelma jäi. Näin siis mustelman syntyvän ittestään. Ennenkin käynyt tollaista, kerran luulin, että mulla on joku veritulppa tai murtuma kädessä, kun yhtäkkiä alkoi vihloa ihan jumalattomasti ja meni sormi tummaksi nivelen kohdalta. Kipu loppui tyystin sen jotain tunnin jälkeen ja mustelma vaan jäi.
Verenpurkaumia iskee monessti varsinkin saunassa, ärsyttävän näköisiä ja kestävät monta viikkoa ennekuin lähtevät. Siis tulee rykelmä sellaisia tummanpunaisia ja liiloja pisteitä, yleisimmin jalkaan.
Joskus kanssa laskin montako mustelmaa mulle on tullut yön aikana. Aina aamulla näkyi jaloissa ihan tosi isoja mustelmia. Epäilin joskus, että kävelen ja toilailen unissani, mutta onneksi ei enää oo tullut jalkoihin ainakaan kovin isoja.
KIITOS JOS JAKSOIT LUKEA JA VASTATA!! OLEN KIITOLLINEN KAIKESTA ASIAAN LIITTYVÄSTÄ TIEDOSTA!
Ikää on vasta 19. Mikä voi aiheuttaa? Olen ihan 100% varma, etten ollut kolhinut kättäni mihinkään tänään, se alkoi vaan yhtäkkiä vihloa ja tuli mustelma.
Apua? Mustelmia itsestään?
9
17839
Vastaukset
- siellä se selviää
No käy lääkärissä ja pyydä ottamaan verenkuva laboratoriossa, niin saat tietoa onko kaikki kunnossa - eikä Sinun tarvitse hermoilla.
- tuntemuksia
Minulla on aivan samanlaisia kokemuksia. Nyt tilasin lääkärille ajan "vihdoinkin",kun kävin näyttämässä sairaanhoitajalle käsiäni. Minun mustelmani/punaiset pyöreät verenpurkautumat ovat vain käsissä. Yhtäkkiä tulee samanlailla myös nivelien kohdalle mustelma joka on tosi arka. Hoitaja oli sitä mieltä,että pintaverisuonet ja kierto huono. Käski kuitenkin mennä veren tutkimus kuviin laajempiin,jota ei kylläkään saa kuin lääkärin kautta lähetteen. Voipi olla veri joko liian sakeaa tai ohutta ja lääkkeet voi tehdä myös kyseisiä muutoksia. Vihlominen on myös minulla joka päiväistä. Ei kait sinunkaan auta kuin mennä kertomaan asiasta lähimmälle lääkärille. Minusta tuntui ensin hankala ottaa moisesta yhteyttä terveyskeskukseen, mutta toivottavasti sieltä löytyisi selitys tähän. Tsemppiä sinullekkin !!!
- vaivaa täälläkin
Mustelmaherkkyyttä että nivelien kohdalla kipuja. Kesken tunnin saattaa joku nivel kädestä punertua ja samalla koskee. Tätä on jatkunut jo yli kuukauden. Kipuja on kaikkialla ja välillä tuntuu että käsi on irtoamassa.
Veriarvot mulla on hyvät. Ei reuma-arvoja veressä. Välillä ei pysty edes kävelemään. Olen saanut vain kipulääkettä lääkäreiltä :((
Meidän koulusta löytyi kyllä hometta, mutta nyt paikat on korjattu.
Mikään ei tunnu auttavan, kun mitään ei löydy.- alkuperäinen kirjottaja
Multa on otettu joskus hemoglobiini arvot (Jotain vuosi sitten) Oli ihan kohtalaiset, en kyllä nyt muista paljon, mutta ei ainakaan mitään anemiaa ollut. Mitään isompaa verenkuvaa multa ei ole otettu. Reumaa ja ms-tautia on suvussa.
Kävin pienenä koulua, jossa olis todella paljon hometta. Ekasta luokasta kuudenteen asti ja olin usein kuumeessa. Meidän talossa on kosteusvauriohometta, mutta en oikein usko, että sellainen voisi aiheuttaa moista...? vai mitenköhän on? - puutteen
alkuperäinen kirjottaja kirjoitti:
Multa on otettu joskus hemoglobiini arvot (Jotain vuosi sitten) Oli ihan kohtalaiset, en kyllä nyt muista paljon, mutta ei ainakaan mitään anemiaa ollut. Mitään isompaa verenkuvaa multa ei ole otettu. Reumaa ja ms-tautia on suvussa.
Kävin pienenä koulua, jossa olis todella paljon hometta. Ekasta luokasta kuudenteen asti ja olin usein kuumeessa. Meidän talossa on kosteusvauriohometta, mutta en oikein usko, että sellainen voisi aiheuttaa moista...? vai mitenköhän on?sanotaan aiheuttavan taipumusta mustelmien syntyyn.
Tutki aihetta vaikka googlesta! - möhkö
puutteen kirjoitti:
sanotaan aiheuttavan taipumusta mustelmien syntyyn.
Tutki aihetta vaikka googlesta!Mulla ilmestyi n. kuukausi sitten käsiin ja jalkoihin pieniä punaisia verenpurkaumia eli petekioita, suurien mustelmaryppäiden joukkoon. Mustelmat syntyivät itsestään, niitä oli järkyttävän paljon esim. sisäreisien kohdalla. Kävin lääkärissä ja kaikki labra-arvot oli täysin normaalit. Sanoivat et se liittyy varmaan vaan johkin virukseen, joita on nyt paljon liikkeellä. Mut nyt jälkeenpäin tullut mieleen että noita petekioita on tullut käsiin aikaisemminkin, viime keväänä.
On tää kauheeta kun ajatukset pyörii koko ajan vaan sairauspelkojen ympärillä!
- hmm..
Efexorin vaikuttava aine on venlafaxiini, joka voi aiheuttaa mustelmia. Johtuu verihiutaleiden vähenemisestä tms. Ei kai vaarallista mutta kannattaa mainita lääkärille, varsinkin kun olet syönyt kyseistä lääkettä pidempään. Lääkäri saattaa haluta tarkistaa veriarvosi.
- hoohoo090
Sulla on masennusta vai jotai muuta ku käytät masennukseen käytettyjä
lääkkeitä.
- Arkasormi
Heti helpottaa kun muillakin näyttää olevan samoja oireita. Minulla tulee yhtäkkiä juuri sormien niveliin mustelmia, ei mitään syytä. Särkee vaan nivel ja seuraavaksi onkin mustelma. Tympeää, mutta toivottavasti vaaratonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127430- 572902
- 1882311
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101723Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1581683Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201376- 741240
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381163Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029