Miekkoset! Minkä ikäisen naiseläjän ääni on viehkein? Tyttösten ääni syntyy kikattimessa, nuorten naisten kirkuvan kimakka ääni kaakattimessa ja naimaiän ohittaneiden joko jäkättimessä tai käkättimessä. Onkohan tehty esimerkiksi väitöskirjaa naisen äänielimen kehitysvaiheista? Kiitos asiallisista vastauksista ja vinkeistä.
Naisen ääni
äänielin
4781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysymys on ihan olellinen, siksi yritän vastata asiallisesti.
Mielestäni naisen äänellä ja sen olemuksella on oleellinen merkitys. Tuo kikatin vaikuttaa noista vaihtoehdoista lupaavimmalta.
Kova, käheä tai möreä ääni naisella saa kyllä minut helposti perääntymään. Naisen äänen tulisi olla KAUNIS. Vaikka mielummin heikko kunhan ei kailottava tai kaakattava. Pieni ja vaatimaton laulutaikokaan ei olisi pahasta.
Tunnettuahan on, että nainen on nuorena valloittava, heti miehen kiikiin saatuaa voittamaton ja ensimmäisen mukulan väännettyään jo sitten täysin vastustamaton.
Puhuvatko naiset keskenään kaikista asioista vain kuullakseen omaa tai muiden ääntä? Vähän niinkuin jotkut kanat joiden kotkotus on lähinnä oman sijaintinsa ilmaisua muille kanoille?
Sittenmin kuin evoluution myötä opimme oikeasti kommunikoimaan puhumalla monimutkaisiakin abstrakteja ajatuksiamme niin onko tämä muodostunut naisten riippakiveksi? Kaikista asoista puhutaan ohi suun ystäville, puolitutuille ja ventovieraille.
Miehillä tämänlaista taipumusta taas ei ole. Kenties metsästämässä ei kälättävä miesseurue olisi saanut riistaa? Naisilla taasen kälätys ja lapsille lässytys on ilmaissut hengissäolon. Jos jonkun kälätys olisi loppunut niin muut olisivat juosseet luolaan turvaan ja puollustaneet sitä petoeläimiä vastaan tulella.
Näin minä ainakin uskon.
JUST!!!
Mielestäni olet oikeassa. Minäkin olen huomannut naisten olevan jo pikku tytöistä lähtien kuin isosilmäiset, rikkinäiset seulat. Asian sisällöstä riippumatta, lähes kaikki informaatio vuotaa ilman sensuuria sen läpi.
Yhdellä tuntemallani naisella on tapana työpaikalla lähestyä minua miestä takaapäin. Hän tuikkaa olkapäätäni tissillään ja sen jälkeen alkaa avautua. Tietokannat vapautuvat.