Veho on törkeä rahastaja

Älkää ihmeessä tilatko Vehosta yhdenmukaisuustodistusta, sillä siellä rahastetaan törkeästi muutamasta autoon liittyvätä tiedosta, joita katsastaja vaatii. Hinta on 280 euroa!! Audin maahantuja veloittaa vastaavasta paperista alle 100 euroa. Onko asiassa tehtävissä jotain, että rahastus ei jatku?
101442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ostaa auto, missä yhdenmukaisuustodistus on papereiden mukana. Itselle kävi tosin 2002, ettei savolaisänkyrä katsastajalle kelvannut flaamin kielinen todistus, silloin sai veholta muistaakseni 120 eurolla, joten en jaksanu asiasta tapella.

Äänestä
  • Ne flaaminkieliset todistukset, joita olen nähnyt, eivät ole sisältäneet niitä tietoja, jotka CoC-todistuksessa tulee olla.

    Äänestä

  • 01.11.2012 klo 09:00 olis maksanut Veholla 450.00 €uroa - eli se siitä !

    Äänestä

huomaat,sentakia mä en käykkään vehossa

Äänestä

tarkennettuun hakuun tuv nord ja sivu maasta suomi, niin löytyy sinullekkin halvempi vaihto-ehto

Äänestä
  • konttori vantaalla

    Äänestä

liikkeet ovat voittoa tavoittelevia yrityksiä, eivät paperiautomaatteja. Yritykset hinnoittelevat itse itsensä, ja tämä joko kelpaa tai ei kelpaa asiakkaalle. Tilanteen mukaan siis kauppa-akti tapahtuu tai jää tapahtumatta. Jos kyseistä palvelua ei muualta ole saatavilla (tässä tapauksessa ilmeisesti on saatavilla) ja hinta on kohtuuton, voi kyseessä olla määräävän markkina-aseman väärinkäyttö. Sulla itselläsi on kaksi hyvää äänestysvälinettä, jalat. Varmaankin haet sen lippusen seuraavan kerran jostain muualta.

Äänestä

Komission kanta on, että tiedon hankkiminen kuuluu katsastusviranomaiselle. Tästä on jo oikeudenpäätökset, jossa kohtuulliseksi hinnaksi on todettu 40e, joten ihmetyttää hieman ilmeisen laittoman käytännön jatkuminen Suomessa.

Laittakaa kuitit talteen ja valittakaa. Lisäksi kannattaa taas laittaa tieto Komisiolle. Kaipaavat juuri tämän tyyppistä tietoa.

Äänestä

Osta se paperi Audin maahantuojalta jos se on siellä halvempi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maantuoja. kirjoitti:

Älkää ihmeessä tilatko Vehosta yhdenmukaisuustodistusta, sillä siellä rahastetaan törkeästi muutamasta autoon liittyvätä tiedosta, joita katsastaja vaatii. Hinta on 280 euroa!! Audin maahantuja veloittaa vastaavasta paperista alle 100 euroa. Onko asiassa tehtävissä jotain, että rahastus ei jatku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu