Hei,
voisiko joku esimerkiksi entinen tai nykyinen aupairi kertoa, miten kavereiden ja ystävien löytäminen uudella paikkakunnalla on sujunut?
Olen kenties lähdössä Saksaan ainakin puoleksi vuodeksi ja ainoa mikä tässä vaiheessa mietityttää on, että mistä oman ikäistä seuraa helpoiten löytää?
voisiko joku esimerkiksi entinen tai nykyinen aupairi kertoa, miten kavereiden ja ystävien löytäminen uudella paikkakunnalla on sujunut?
Olen kenties lähdössä Saksaan ainakin puoleksi vuodeksi ja ainoa mikä tässä vaiheessa mietityttää on, että mistä oman ikäistä seuraa helpoiten löytää?
Vastaukset 5
Vanhimmat
sepä se
Facebook on introverteille jotka eivat osaa kommunikoida silmatysten.
Siis suomalaiselle maailmankuululle tekstarikansalle juuri passeli :D
Moi! kannattaa menna kielikurssille tai jonnekin missa on mahdollisesti muita aupaireja niin tutustuu ihmisiin :)
Kun ite olin vuoden aupairina Saksassa, sain kerättyä itelleni aika ison kaveripiirin muista aupaireista.
www.suomalaiset.de, kannattaa kirjautua, ja laittaa aupair tai sitten kaupunki osioihin et oot tulossa aupairiks ja etit kavereita. Mä löysin suurimman osan kavereista just tota kautta.
Ja sitten tämä sivusto suomi24.fi, laitoin just tänne aupair osioon kaverihaku ilmotuksen, ja löysin kamuja!
Ja sitten just kielikurssit yms. vapaa-ajan aktiviteetit on loistopaikkoja kavereiden löytämiseen. Mä löysin ranskalaisia ja sveitsiläisiä kamuja kielikurssiltani, ja ollaan viel tänäki päivänä yhteydessä-
Saksa on siitä hyvä maa, että siellä on paljon suomalaisia, ja varsinki aupaireja ja vaihtareita!
Mun kavereista suurin osa oli suomalaisia muita aupaireja, ja toki sit muutamia muun maalaisiakin. Kavereiden löytämiseen voi vaikuttaa myös paikkakuntaki.. ite olin isossa kaupungissa aupairina, joten sieltä sit löytyki niitä muita auppareita jne. Mut jos pienelle paikalle oot menossa, niin ei välttis oo niin helppoa löytää kamuja-
Tsemppiä kavereiden etsimiseen!
Eli kavereita saa suht helpostikkin, kunhan vaan uskaltaa aukasta suunsa. Ite olin etsimassa tiettya kauppaa lontoon keskustassa ja ajattelin pyytaa apua ihmisilta, ettei etsintaan tuhrautuis koko paivaa. Pari tyttoa kaveli vastaan ja esitin asiani. Tytot olivat etsimassa samaa kauppaa, joten liityin seuraan ja tadaaa kaks uutta kaveria. Kuntosalilta saa myos helposti, baarissa, kaupassa.. ihan missa vaan, kunhan vaan alottaa keskustelun jonkun kanssa. Ja jos juttu luistaa ja on kivaa, niin ei muuta kun kysyt jos voisit saada numeron, "oon vasta muuttanu tanne, ja ois kiva saada uusia kavereita". On toiminu omalla kohdalla aivan loistavasti, ja eikohan kaikkien muidenkin,jos vaan rohkeasti pistaa topinaksia. :)