Isot ja pienet

yhdessä kauppoihin

Heh. Pitäisi varmasti meidän pienten ja isojen mennä yhdessä kauppoihin, kun toisella palstalla itketään, ettei esim. alesta löydä mitäään isoille ja täällä, että kaikki pienet koot on aina loppu, on vaan isoja. Joko me liikutaan eri kaupoissa tai sitten ei vaan osata etsiä.

2

856

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotka löytyy

      Kaupoista löytyy parhaiten keskikokoja, jotka ovat pienten silmissä isoja ja suurten silmissä pieniä. Siksi kummatkaan ryhmät eivät löydy hyvin vaatteita. Pienikokoisen mielestä XL, joka todellisuudessa voi vastata kokoa 44, saattaa vaikuttaa hirvittävältä teltalta, kun taas yli 50 kokoisen mielestä se on mahdottoman pieni.

      Asiat ovat suhteellisia, sanon minä.

      • niinpä niin

        Totta, harvemmin kaupoissa on vaikka kokoa 50 tai 60, mutta (X)XL:ää löytyy pilvin pimein. Kävin taannoin yhdessä Citymarketissa ja kyselin, onko 34-kokoiselle housuja. Oli kuulemma jotain ollut, mutta olivat loppuneet. Tuttu tarina - enkä edes mielestäni ole kamalan pienikokoinen. Kokoa 34 löytyy aika usein, kokoa 32 harvoin eli vain tietyistä paikoista ja pienempää ei sitten missään olekaan. Kerran näin kaupassa isokokoisen naisen katsomassa vaatteita paikassa, jossa oli juuri tarjottu tyypillistä ei oota. Tuntui, että ihan samassa veneessä ollaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      42
      3483
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      16
      2888
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2554
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      69
      2214
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2131
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2037
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1686
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1543
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1405
    Aihe