ITSESTÄÄN RUSKETTAVAT VOITEET

Hei!

Mahtaako kukaan tietää, mistä voinee johtua, että joka kerta kokeillessani itsestään ruskettavia voiteita kasvojen alueelle saan muutaman päivän päästä aknemaisen reaktion, eli ihoni peittyy finneistä?
Olen kokeillut useimpia apteekista saatavia ruskettavia voiteita, mutta lopputulos on aina sama.
Kiitos jo etukäteen vastauksesta.
3990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

MÄkin haluasin saaha vastauksen tähän!itellänikin sama homma. Kun oon laittanu ruskettavaa kasvoille niin yleensä jo seuraavana päivänä iho on tosi tulehtuneen tuntunen ja valkopäitä tulee kauheesti.

Oon kyllä huomannu että vichyn asteittain ruskettava voide EI aiheuta näppyjä.

Äänestä

ja nuo voiteet saattavat olla paksuja eikä ihosi pysty hengittämään kunnolla. kokeile jotain kevyesti päivettäviä kosteusvoiteita kasvoille, esim sokoksesta tai stockalta löytyy monia erilaisia. tuloksia ei ihan heti huomaa, mutta muutaman pvn kuluttua ihosi alkaa tasaisesti ja kauniisti ruskettumaan. minulla ei ainakaan niistä ole tullut mitään reaktioita, vaikka ihoni on todella herkkä ja punoittava luonnostaan.

Äänestä
  • Itse olen ostanut Stockalta Clarinsin itseruskettavaa "maitoa", joka antaa luonnollisen tuloksen ja on mielestäni kevyt. Minulle ei ainakaan ole tuosta tullut finnejä, en tosin koskaan ole huomannut että jostai itserusk. ois erityisesti näppyjä tullut. Mutta toisaalta olen aina käyttänyt lähinnä sellaisia hieman sävyttäviä ja kevyitä. Clarinsia kyllä suosittelen ja siis sitä maitomaista ei rusketusvettä, mitä clarinsillä myös on, sillä ainakin myyjän mukaan siitä tulee huomattavasti ruskeaksi. Itse haluan ainakin näyttää luonnolliselta! Ja saa kuitenkin hehkua ja väriä!:)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Flora kirjoitti:

Hei!

Mahtaako kukaan tietää, mistä voinee johtua, että joka kerta kokeillessani itsestään ruskettavia voiteita kasvojen alueelle saan muutaman päivän päästä aknemaisen reaktion, eli ihoni peittyy finneistä?
Olen kokeillut useimpia apteekista saatavia ruskettavia voiteita, mutta lopputulos on aina sama.
Kiitos jo etukäteen vastauksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu