Lapsen silmien väristä...

Kertokaas asioista paremmin perillä olevat lapsukaiset onko mahdollista, että jos isän silmät ovat ruskeat ja äidin vihreät, niin kuinka todennäköistä on että heidän lapsensa silmät ovat siniset? Vai onko tuo edes mahdollista kun jos en ihan väärin muista, niin eikös ainakin jotkut tietyt silmien värit ole sellaiset, ettei jälkikasvu voi saada muun värisiä silmiä kuin mitä vanhemmillaan on? Oliko myös niin, että ainakin jotkut värit voivat hypätä lapsen silmiin isänsä tai äitinsä suvun puolelta vaikkei hänen isänsä tai äitinsä omaisikaan saman värisiä silmiä..?
231877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tiedän perheen, jossa molemmat vanhemmat ruskeasilmäisiä ja isovanhemmista muut ruskeasilmäisiä, mutta yksi vihreäsilmäinen. Lapsista kahdella kolmesta on vihreät silmät, ja lapsenlapsistakin toisella on vihreät. Ruskeanhan pitäisi olla aika voimakkaasti dominoiva, mutta tässä tapauksessa tuo vihreä tuntuisi olevan aika voimakas...

Äänestä
  • Silmien väri periytyy tietysti molemmilta vanhemmilta ...eli wikipedia mm. sanoo

    Äänestä

  • eli 2 kromosomia kirjoitti:

    Silmien väri periytyy tietysti molemmilta vanhemmilta ...eli wikipedia mm. sanoo

    joku jo laittoikin tuon geeni/kromosomijutun, tosin enkuksi.

    Mietin tuota itsekin että eipä taida suomalaisilla olla se ruskeasilmäisyys ihan niin hallitsevaa kun eihän ruskeasilmäisiä nyt niiiin paljoa kuitenkaan ole.

    Äänestä

  • dayum kirjoitti:

    joku jo laittoikin tuon geeni/kromosomijutun, tosin enkuksi.

    Mietin tuota itsekin että eipä taida suomalaisilla olla se ruskeasilmäisyys ihan niin hallitsevaa kun eihän ruskeasilmäisiä nyt niiiin paljoa kuitenkaan ole.

    alueen ihmisistä on vaaleasilmäisiä - joten ei mikään ihme, että ruskeasilmäisille tulee vaaleasilmäinen lapsi.

    Äänestä

yhden sukupolvenkin yli. Että siksi lapsella voi olla eriväriset silmät, kuin vanhemmillaan. Tietysti silloin jollain neljästä isovanhemmasta tarvii olla ko väriset silmät.

Äänestä
  • nyt vaan ruskeita silmiä vai yleensäkkin kaiken värisiä? Mulla on kirkkaan vihreät silmät vaikka kaikilla sukulaisilla joiden silmiä olen päässyt tiiraileen on siniset.

    Äänestä

  • UPDATE_8718096 kirjoitti:

    nyt vaan ruskeita silmiä vai yleensäkkin kaiken värisiä? Mulla on kirkkaan vihreät silmät vaikka kaikilla sukulaisilla joiden silmiä olen päässyt tiiraileen on siniset.

    hypätä useammankin sukupolven yli. Tiesin vaan, et ainakin yhden...

    Aina sanotaan, et ruskea on se hallitseva, mut tiedän kuitenkin paljon tapauksia, joissa ruskea on jäänyt "häviölle".

    Äänestä

  • vänkyrä-nainen kirjoitti:

    hypätä useammankin sukupolven yli. Tiesin vaan, et ainakin yhden...

    Aina sanotaan, et ruskea on se hallitseva, mut tiedän kuitenkin paljon tapauksia, joissa ruskea on jäänyt "häviölle".

    toisella siniset ja toisella kameleonttisilmät eli vaihtuivat vuosien kuluessa ihan laidasta laitaan melkein ja mulle tuli sit kiva cocktail kanssa :)

    Äänestä

  • vänkyrä-nainen kirjoitti:

    toisella siniset ja toisella kameleonttisilmät eli vaihtuivat vuosien kuluessa ihan laidasta laitaan melkein ja mulle tuli sit kiva cocktail kanssa :)

    Melkein meinasin alkaa hyperventiloimaan kunnes tajusin,että enhän mä ole isänisän silmiä nähny lainkaan. Ehkä sillä olikin vihreät eikä mun sitten tarvitsekkaan mennä vaatimaan isyystestejä :D

    Äänestä

dominoivat ja resessiiviset geenit.. tuota muistaakseni ruskeat ja siniset ovat dominoivia, mutta ruskea voittais sinisen. todennäköisyys? sunnuntai ei ole matikka päiväni, kun riippuu muustakin, esim. juuri silmienvärin puhtaudesta ja sen kulusta suvussa.. veikkaisin teille ruskeasilmästä taaperoa..

Äänestä
  • heittää täysin randominakin, ihmisillä on tapana järjestää kaikki jonkun kaavan mukaan ja tietää mitä tapahtuu jos tikku menee ristiin toisen kanssa. Ei 100- varmaa mikään mielestäni.

    Äänestä

ex-mies aikoinaan paukutti meikäläistä päähän ja uitti päätä vessan pytyssä ja muuta vastaavaa, kun yhden lapsen silmien väri jäi kirkkaan sinisiksi. Hänellä ruskeat ja mulla vihreät. Vaadin tuon seurauksella isyystestin ja näin ollen virallinen tulos, että ihan biologinen isä, joten ruskea ja vihreä silmäisten vanhempien jälkeläisestä voi tulla hyvinkin sinisilmäinen. Oman puolen sukua siis mun isän ja äidin on sinisilmäisiä ihmisiä.

Äänestä

Eye color: The color of the iris. The genetics of eye color are complicated. Eye color is polygenic. It is determined by multiple genes. The eye color genes include EYCL1 (a green/blue eye color gene located on chromosome 19), EYCL2 (a brown eye color gene) and EYCL3 (a brown/blue eye color gene located on chromosome 15). There are clearly other genes that influence eye color. The once-held view that blue eye color is a simple recessive trait has been shown to be wrong. The genetics of eye color are so complex that almost any parent-child combination of eye colors can occur.

Äänestä

kaikki värit ovat mahdollisia lapselle:

RV = ruskeat
RS = ruskeat
VS = vihreät
SS = siniset

Äänestä

No, ruskeasilmäisyyshän on dominoiva ja sininen ym. värit peittyviä ominaisuuksia. Jos merkitään ruskeasilmäisyysgeeni S ja sinisilmäisyysgeeni s tilanne on seuraava:

Sinulla on todennäköisimmin ss-geenit vanhempiesi puolelta, sillä ruskeasilmäisyysgeeni peittäisi vihreän. Ainakin toisella miehen vanhemmista täytyy olla ruskeat silmät, koska hänelläkin on. Sen toisen vanhemman silmien väri sitten ratkaisee, kuinka todennäköinen vaihtoehto sinisilmäisyys on: Mies on joko SS tai Ss (sinisilmäisyysgeeni on olemassa mutta peitossa).

Eli: Jos olette SS ja ss, ovat kaikki lapset Ss, eli ruskeasilmäisiä lähes 100% varmuudella. Jos taas olette Ss ja ss, 50% mahdollisuudella lapsi on Ss eli ruskea, 50% ss eli sininen, vihreä tms. Nuokin ovat vain isoimmat todennäköisyydet, sillä geeniketjut ovat oikeasti paljon, paljon pidempiä...

Ainoastaan silloin jos lapsen suvussa ei ole missään vaiheessa ollut sinisilmäisyyttä, ei sitä väriä voi olla lapsellakaan.

Äänestä

meni näin: Silmien väriin osallistuu kaksi geeniä, ns ruskeasilmäisyyden geeni ja sinisilmäisyyden geeni. Ruskea on dominoiva väri ja vihreä/harmaasilmäisyys on mutaatio. Käytännössä siis kahdella ruskeasilmäisellä voi olla sinisilmäinen tai ruskeasilmäinen lapsi, koska molemmat voivat olla resessiivisiä sinisilmäisyyden kantajia ( Rs Rs jolloin jälkeläiset voivat olla joko RR = ruskeasilmäisiä tai Rs = ruskeasilmäisiä sinistä resessiivistä geeniä kantavia kuten vanhempansa tai ss = eli sinisilmäisiä ulkoasultaan) Toisinsanoen sinisilmäisyys voi siirtyä piilevänä ja siirtyykin usein. Mutta kaksi sinisilmäistä ei voi saada ruskeasilmäistä lasta, koska molemmilla on resessiivinen geeni joka periytyy ilmiasuun vain sinisilmäisenä. Poikkeuksena on jälleen mutaatio.

Äänestä

"Kertokaas asioista paremmin perillä olevat lapsukaiset onko mahdollista, että jos isän silmät ovat ruskeat ja äidin vihreät, niin kuinka todennäköistä on että heidän lapsensa silmät ovat siniset?"

Kukkolan kakarat:

Isä : Vihreät
Äiti : Hyvin tummanruskeat
Poika : Teddykarhun mustat nappisilmät
Tytär : Siniset... mutta... öö taitaa muuttua hiljalleen vihreiksi. Ehkä.

Äänestä

Kiitokset tähän mennessä vastanneille, näyttihän tuota tietoa löytyvän. Jollain tapaa vaikuttaa/tuntuu aika mielenkiintoiselta tuokin, että miten se silmien väri sitten määrittyykään.

Mutta varsinaisen kimmokkeen asian tiedustelulle sain siitä, että kun hiljattain oli puhetta Muumilaakson kiemuraisista perhesuhteista, niin tänä aamuna kun katsoin Muumien seikkailuja kiinnitin huomiota siihen, että Muumipappa on ruskeasilmäinen, Muumimamma vihreäsilmäinen ja Muumipeikko sinisilmäinen.

Äänestä

jos esim. isovanhemmilla on siniset silmät,voi olla mahd.mutta lasen silmien väri muuttuu ainakin 2-4v

Äänestä

dominoi, mutta esim itselläni on sekä vihreää että ruskeaa, koska niitä on vanhemmillani. Lapsena silmäni olivat siniharmaat. Yhdellä meistä on vaaleat silmät, ja väri voi pompata sukupolvesta yli.

Äänestä

Hypätä vaikka kuinka monen sukupolven takaa. Ainaskin vanhemmat, isovanhemmat ja isoisovanhemmat on hyvinkin äkkiä syyllisiä asiaan.

Ruskean pitäisi olla määräävämpi mutta ainakin mun lapsista vain yhdellä on ruskeat ja toisilla on mun simmut.

Äänestä

kuullut että jos suvussa on ollut sinisilmäisiä niin ne saattavat periytyä sukupolvien takaa.


Eilen näin suloisen ruskeaihoisen, ruskesilmäisen vauvan joka jokelteli ostoskärryissä tummien vanhempiensa mukana. Vauvan leveä hymy ja suusta näkyvä pieni valkoinen hammaspari oli niin kivan näköistä, kun katselin sitä edelläni kassajonossa.

Äänestä

Mahollista, mutta isyystesti kävisi itsellä mielessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


dayum kirjoitti:

Kertokaas asioista paremmin perillä olevat lapsukaiset onko mahdollista, että jos isän silmät ovat ruskeat ja äidin vihreät, niin kuinka todennäköistä on että heidän lapsensa silmät ovat siniset? Vai onko tuo edes mahdollista kun jos en ihan väärin muista, niin eikös ainakin jotkut tietyt silmien värit ole sellaiset, ettei jälkikasvu voi saada muun värisiä silmiä kuin mitä vanhemmillaan on? Oliko myös niin, että ainakin jotkut värit voivat hypätä lapsen silmiin isänsä tai äitinsä suvun puolelta vaikkei hänen isänsä tai äitinsä omaisikaan saman värisiä silmiä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu