Joulu on tulossa taas kovaa vauhtia ja nyt aloin miettiä, että onko tapana ostaa joululahjoja host perheelle. Miten te muut olette toimineet ja meinaatteko ostaa lahjoja? Ajattelin, että lapsille voin ostaa jonkun yhteisen lahjan, vaikka jonkun leffan. Lapsia kun on 4kpl, niin jokaiselle ei ole varaa hankkia omaa pakettia. Mutta entä sitten vanhemmat, vielä suurempi ongelma! Kuinka on tapahan toimia heidän kanssaan? Olisi toki kiva muistaa heitä jollain pienellä paketilla, mutta entä jos he eivät anna minulle mitään... Tuleeko kiusallisia tilanteita.. Tai toisin päin, jos minä en anna, mutta he antavat.
Joululahjoja?
perheelle
7956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itsekin painiskelen saman ongelman kanssa. Aion siis kylla ehdottomasti ostaa ihanille hosteilleni joululahjan, mutta en vaan millaan keksi mika se tulee olemaan! ideioita? Englantilaisesta perheesta kyse. Perheen lapselle on lahjat hankittu jo aikoja sitten.
Ja silla nyt ei ole niin valia, saanko itse heilta jotain, heita haluan joka tapauksessa muistaa :)
Itse olen suomalaisessa perheessä ja lähden ennen joulua suomeen lomalle. Sieltä tuon sitten mukanani suklaata, ruisleipää, salmiakkia ja suomalaisia lastenkirjoja ja sen sellaista. Varmasti tulee tarpeeseen. Varsinkin salmiakki on perheen äidin joka päiväinen haave :)
täydennystä perheen Iittalan kivi-tuikku kokoelmaan Suomessa käydessäni
Jotain yhteistä, esim. lautapelin. Jos vain iät osuvat yksiin!
Olen Lontoossa au pairina ja ajattelin hankkia enkkulaisille host-vanhemmilleni jotain Iittalan myymälästä (Regent Street). Jotain suomalaista muistoksi. :)
Mä ostin aikanani suklaata ja kynttilöitä vanhemmille-- ja sit lapsille, kyselin host- äidiltä mahdollisia toiveita lapsien joululahjoista.. ostin Hot Wheels autoja, ja sit jtn muuta, en nyt muista.. oisko ollu legoja.
Itse ostin viimevuonna host vanhemmille viinipullon. Tietysti riippuu hirveästi perheestä voiko sellaista antaa. Ja lapselle jonkun lelun (mulla oli kyllä vain yksi lapsi). Ja kaikki suomalaiset tuotteet on yleensä ollu kivoja, varsinkin jos perhe ei itse pääse suomeen käymään.