Raha ratkaisee

Miten kyetä ymmärtämään sukulaisia, joiden ainut elämännuora on RAHA, raha, ja aina vaan raha.

Miten keskustella edes oikeudenmukaisuudesta, yhteiskunnallisesta vastuusta ja maailman perinnön velvoittamasta ekologisesta tavasta elää, kun toisilla ei ole muuta mielessä kuin raha.

On todella vaikea katsoa vierestä kun nämä järjen jättiläiset rakentavat elämäänsä rahalla ja koristelevat julkiminäänsä mittavalla velalla, jättäen usein tunnepuolen ja muun ajatustason todella köyhäksi.

Joku voisi sanoa, että ihminen on siihen kotonaan opetettu. Itse uskon, että jokainen voi oppia aina toisin.
2806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sisko on jo lapsuudesta asti ollut ylenmäärin kiinnostunut

- vaatteista ja meikkaamisesta
- sisustuksesta
- miehistä
- menestymisestä (hänelle aivan eri kuin minulle)

Minä taas

- tieteen saavutuksista
- kirjoista
- rennosta yhdessäolosta

Joten eivät ne kotiolot mitään määrää.

En ole koskaan pystynyt hänen kanssaan aitoon syvälliseen keskusteluun.

Äänestä

Exän vanhemmat rehentelee rahalla, toki siis siihen kuuluu myös tämä "Olemme adoptoineet lapsia, olemme parempia".

Yök, että tuo yököttää.

Esikoisemme ei saanut esim mökillä ollessamme (1v) olla ilman vaippaa, koska pissaa kaikkialle :D Ja tokihan tuon ikäisen pitää osata potalla käydä, kävihän isikin (tämä en on siis adoptoitu perheeseen reilu 2vuotiaana)

Keittiökalusteet ovat esimerkiksi edelleen "paketissa" siis tuolinpäällisten päällä on muovit, etteivät likaannu =)

Nämä Mummo ja Vaari asuvat siis keskenään, eikä kukaan heihin halua pitää ylemmäärin yhteyttä -mistähän johtuu :D

Aina he muistavat mainita, kuinka kallis auto ym heillä on.

Mutta, kun heidän yksi lapsistaan (eli exäni) oli saamassa häätöä maksamattomien vuokrien takia, he eivät auttaneet. Saman koki exäni adoptoitu veli.

Itse olen heidät tavannut varmaan 3 kertaa ja siinä oli kolme liikaa, niin pinnallisia ihmisiä ettei tosikaan.

Ostivat asunnon, muistaakseni 5. kerroksesta, kun oli entisen pankinjohtajan talo. Kun kysyimme, että mitäs tässä oli järkeä, kun ei täällä ole hissiä ja te olette jo iäkkäitä (juttelimme siis ystävällismielisesti) millään ei ollut väliä, koska olihan kyseessä PANKINJOHTAJAN entinen asunto.

Lopultahan kävi niin, että muutettava heidän oli, kun ei enää polvet kestäneet portaiden kipuamista.

Kun ex ja minä erosimme, vanhemmat haukkuivat minut siitä, kuinka olin pitänyt telkkarin itselläni (olin tämän telkkarin ihan omilla rahoilla ostanut, tosin ex sen haki kaupasta, kun hällä oli auto)

Exän kuollessa selvisi sellainenkin tosiasia, etteivät he olleet exääni edes adoptoineet, vaan ex oli heillä sijoituksessa, joten hehän ovat saaneet exästä kyllä rahaa.

Mutta..
Joilekin raha on tärkein, muusta ei väliä.

Voisin jopa julmana naisena väittää, että kaikki huokaisevat onnesta kun he vihdoin joskus kuolevat!

Exäni ainakin oli oppinut käyttämään palkkansa heti eikä kohta, hänen veljensä pelasi kaikki.. Sisko heillä on ainut biologinen lapsi, mutta sinne toki autetaan.

Tosin, ei edes tämä sisko piittaa heistä nimeksikään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö? kirjoitti:

Miten kyetä ymmärtämään sukulaisia, joiden ainut elämännuora on RAHA, raha, ja aina vaan raha.

Miten keskustella edes oikeudenmukaisuudesta, yhteiskunnallisesta vastuusta ja maailman perinnön velvoittamasta ekologisesta tavasta elää, kun toisilla ei ole muuta mielessä kuin raha.

On todella vaikea katsoa vierestä kun nämä järjen jättiläiset rakentavat elämäänsä rahalla ja koristelevat julkiminäänsä mittavalla velalla, jättäen usein tunnepuolen ja muun ajatustason todella köyhäksi.

Joku voisi sanoa, että ihminen on siihen kotonaan opetettu. Itse uskon, että jokainen voi oppia aina toisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu