Hei kaikki äidit, isät ja lapsettomat!
Yritämme mieheni kanssa lasta, olemme yrittäneet kuukauden. Mietin vain että onko asentoa/asentoja missä hedelmöitys tapahtuisi parhaiten?
Kuinka kauan teillä meni kunnes tulitte raskaaksi? Vaikuttaako stressaaminen hedelmöittymiseen? Kuinka usein tulisi harrastaa seksiä jotta raskauden mahdollisuus olisi mahdollisiman suuri?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne! =)
Yritämme mieheni kanssa lasta, olemme yrittäneet kuukauden. Mietin vain että onko asentoa/asentoja missä hedelmöitys tapahtuisi parhaiten?
Kuinka kauan teillä meni kunnes tulitte raskaaksi? Vaikuttaako stressaaminen hedelmöittymiseen? Kuinka usein tulisi harrastaa seksiä jotta raskauden mahdollisuus olisi mahdollisiman suuri?
Kiitos jo etukäteen vastauksistanne! =)
Vastaukset 7
Vanhimmat
kohti kattoa ejakulaation jälkeen, niin siittiöt valuvat alamäkeen kohti munasolua.
Vähintään kolmen päivän välein, jotta siittiöitä ehtii muodostua.
Stressi vaikuttaa, aivan varmasti.
Mittaa ruumiinlämpösi joka päivä samaan aikaan. Kun kuumemittari näyttää puolisen astetta-asteen enemmän, on ovulaatio. Muutama seuraava päivä tuon jälkeen ovat hedelmöitymisen kannalta suotuisia.
tuskin ne mitenkään vaikuttaa raskaksi tulemiseen...mutta stressaaminen ei ole hyväksi.Eli periaatteessa kannattaa vain "unohtaa"koko asia ja nautitte vain toisistanne täysillä...Tätä on vaikee selittää,mutta omakohtaisesti tiedän että liialla yrittämisellä ei kyllä saa mitään aikaan...Meillä kesti 10kk:ta ennenkö tulin raskaaksi ja nyt on 8 raskausviikko menossa.
Istuin suoraan sen terskan päälle. ei sillä kerralla tehty tieten lasta, mutta halusin. kun sain keskenmenon, mieheni ilmoitti että toinen nainen odottaa lasta ja hän on sen kanssa yrittänyt jo 8 kk. kun puhuin aikaisemmin että haluan meille lasta, hän sanoi ettei halua koska se tulisi muuttamaan koko elämänsä. tämä toinen nainen ei tiedä vielä tähän asti mun raskaudesta ja siitä että me ollaan yhdessä. oli se vaikea juttu. nyt ollaan välit selvitetty.
meillä meni 8 kuukautta treenaillessa ja nyt tammikuussa tulle beibi. veivattiin ihan joka asennossa, mitä aina tuli mieleen. tärkein on että laskee mällit sisään ja oikeaan aikaan,
ainakin nainen sai tarpeeksi panemista. se on kaikkien naisten unelma olla haluttu, tulla otetuksi ja saada paljon seksiä mieheltä .nyt oli ainakin "syy" naiselle saada munaa!
Että jos nainen saa orgasmin on vielä paremmat mahdollisuudet tulla raskaaksi: emätin supistelee ja kuljettaa siittiöitä eteenpäin:)
Asennoilla ei varmaan juurikaan ole väliä, kunhan pötköttelee seksin jälkeen jonkin aikaa...
Tärkeintä on "unohtaa" lapsenteko ja nauttia seksistä erityisesti ovulaatioaikaan n. kierron puolivälissä.
Säännöllinen seksi n. 3pvä:n välein ois kuulemma hyvä:)
Meillä yritetään kolmatta lasta ja pyritään keskittymään toisistamme nauttimiseen:)
Ei kai tässä muuta voi toivottaa kuin nautinnollisia hetkiä ja onnea!
Mä olen taas kuullut päinvastaista. Kohdun supistelu orgasmin aikana "estäisi" siittiöiden pääsyä. No, mene ja tiedä.