havaintoja olette tehneet?
Naiset ja autoilu
millaisia
6334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eilen juuri yksi nainen ajoi rajoituksen mukaan, tasaisesti ja omalla kaistallaan. Ja toinen antoi tietä suojatietä ylittävälle koululaisporukalle, kun mieskuskeja oli ajanut kymmenkunta ohi edes hiljentamatta.
Mitä muita havaintoja halusit?
kaksi asiaa olen huomannut:
1.
pihasta tai parkkipaikalta ajetaan suoraan pyörätielle, pysäytetään siihen ja sitten vasta ruvetaan katsomaan ympärilleen.
useamman kerran joutunut jarruttamaan etten aja kylkeen, enemmistö näistä ollut niitä huonompia kuljettajia.
2.
se ratinveivauksen määrä parkkipaikoilla, usein lähes uskomatonta.
ja autohan on paikallaan kun etupyöriä hiki hatussa yritetään oikeaan asentoon kääntää.
Mustakäsi stop-merkin takaa pysähtymättä suoraan alle. Pelastus, kun minä puikoissa. Jos toisin päin. Ruumisautolle keikkaa.
bensakrematoriolla roikkuu perässä ja ohittelee turhaan suurella ylinopeudella. Aja siinä sitten turvallisin mielin pienen vauvan kanssa...
Polkupyörällä liikkuessani olen oppinut katsomaan risteysten kohdalla, onko oikealle kääntymässä olevan auton ratissa mies vai nainen.
Nimittäin useimmat akat eivät tunnu lainkaan tietävän, että kääntyvä auto on väistämisvelvollinen.
Autoilla liikuttaessa on puolestaan tullut tutuksi akkojen (iästä riippumatta) sekä keski-iän ylittäneinen äijänkäppyröiden tyyli: mutkaisella tiellä, ohituskieltojen kohdalla ja ylämäissä (missä ei pysty ohittamaan) ajetaan 10-20 km/h alle rajoituksen, mutta mitä parempi ohituspaikka, sitä enemmän tientukko innostuu polkemaan kaasua (eli suorilla osuuksilla ~suurinta sallittua ja ohituskaistoilla rajoitus 10).
Entinen muija oli ryyppykuskina ja päätti syksyisellä kotimatkalla, ettei lämmityslaitetta sovi käyttää. Pelkäsi kai nukahtamista, poliisin tytär. Siinähän paleltiin koko kööri.
Kaverin vaimo taas ajoi tosi mallikkaasti, seurasi valppaasti liikennettä muttei suotta hidastellut. Mukava oli olla kyydissä, kun kuskiin saattoi luottaa.
Äitimuori tuppaa kolhimaan autoa parkkipaikoilla.
Vedä nyt tästä sitten johtopäätöksiä.