siinä se tuli.Miksi jollain ihmisellä ihmisellä on kaksi puhelinta.
kaksi puhelinta
Miksi???
143435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
erikseen?
Mulla ainakin oli yhdessä vaiheesa ne erikseen.
Hänen työ ei vaadi työpuhelinta jota pitää mukana.Kyseessä ei ole työpuhelin siis,tästä olen varma.Hämärältä silti vaikuttaa??
Kyllä mulla on ainakin erikseen työkännykkä ja oma kännykkä. Työ ei vaadi kännykkää vaan lankapuhelinkin kelpaisi. Mutta nykyään vaan monissa firmoissa luovutaan lankapuhelimista tarpeettomina ja siirrytään kännyköihin.
Mun veljellä taasen on useampia kännyköitä ihan muuten vain. Eräs kiinan malli ei vastaanota kuvaviestejä ja toinen on taas liian peruskännykkä että sitä "viitsisi" käyttää. Miehillä katsos täytyy olla pelejä ja vempeleitä..
Ensimmäisen (nykyisistä) hankin aikaan, jolloin tein paljon erästä vapaaehtoistyötä. Kyllästyin siihen, että vielä lopetettuani vapaaehtoistyön, puheluita tuli lähes ympäri vuorokauden. Mutta känny lojuu edelleen täällä eikä liittymääkään ole tullut suljettua, vaikken sitä käytäkään.
Toinen oli firmani eka puhelin, jota käytin kunnes se lakkasi toimimasta eikä Soneran asiakaspalvelusta ollut apua.
Kolmas on siis uusi firman puhelin jossa on eri palveluntarjoajan liittymä.
Neljäs on oma yksityispuhelin; verotussyistä ja muutenkin pidän mieluummin työ- ja henkilökohtaiset numerot erillään. Tämän puhelimen numero on salattu.
Jotkut hankkivat uuden liittymän vain saadakseen kytkykaupalla uunituoreen hienon kännykän, monilla (ellei jopa useimmilla) ystävilläni on enemmän kuin yksi känny/liittymä.
Työpuhelimen käyttö yksityisasioihin voi olla kiellettyä.
Kaksoiskortti on hankala, koska siinä voi käydä niin että joutuu itse maksamaan työpuhelut jos jää oma linja päälle.
Näinollen 2 kännyä ja 2 numero on ainut ratkaisu tilanteessa jossa työpuhelinta ei voi/saa käyttää yksityispuheluihin tai yksityistekstareihin.
Aika harva ihminen saa oikeasti käyttää työpuhelintaan rajattomasti omien yksityisasioidensa hoitamiseen.
..Yleensä kroonisessa sellaisessa, tulee hamstrattua näitä ylen halpoja prepaid-liittymiä joiden aloituspaketissa tulee aina mukana puheaikaa. Joskus uuden liittymän osto tulee itseasiassa halvemmaksi kuin ostaa puheaikaa vanhaan.
Tunnen monia vähärahaisia ihmisiä joilla on juuri tämän vuoksi useampi puhelin, yksi kortti jokaisessa luurissa kun niitä numeroitakin on sitten niin monta, eikä kaikille aina muisteta ilmoittaa kaikkia omia numeroitakaan. Niitä sitten vaihdellaan puhelimesta toiseen..
Tämä olisi yksi selitys. Toinen on tietysti se että on työ,- ja yksityispuhelin erillään.
Minulla on ainakin juuri näin, paljon selvempää pitää liittymät omissa vehkeissään.
Mulla on kolme puhelinta ja liittymää. Yksi on työpuhelin, jolla soittelen työhön liittyvät puhelut. Toinen on oma julkinen. Ja kolmas on viihdepuhelin, jonka numero on salainen, mutta jonka numeron annan satunnaisille tuttaville.
Ja kaikki puhelimet ovat aina lukittuna salasanan takana.
Itselläni tosin on vain yksi liittymä, ja sekin on kännykkäedun myötä työnantajan (sain pitää oman numeron, ja työpuheluita ei pahemmin tule edes työaikana). Syitä kahteen liittymään, on esim. 1. työsuhdepuhelin jossa on työnumero tai uusi numero (haluaa pitää työ ja omat puhelut erillään). 2). Yksi liittymä nettisurffausta varten ja toinen liittymä puheluita ja tekstiviestejä varten 3) Yksi liittymä kiinteällä saldorajalla, ja toinen repaid jota voi ladata lisää. 4) Yksi liittymä normaaliin käyttöön (tiedot saatavilla numerotiedustelusta) ja toinen netti tuttavuuksia varten (ei numero tietoa saatavilla).
Kaksi kännykkää voi olla muutoin vain, esim. jos ne ovat ominaisuuksiltaan erilaisia. Esim. kommunikaattoria on helpompi näppäimistön takia käyttää muistikirjana ja kalenterina, kun taas joku pienempi puhelin soveltuu helpommin puhumiseen ja mukana kannettavaksi. Jossain voi olla GPS ja toisessa taas ei, mutta löytyy radio, jne.
Kuinkahan monta sähköposti osoitetta ihmisillä on...
vastauksista,mutta tässä tapauksessa EI ole kysymys työpuhelimesta.Olen täysin varma.Myöskään netin käyttöön ei ole tarvetta hänellä toiseen puhelimeen.
ja mitä sä itse vielä kommentoit, niin pitää kysyä, että mitä sä itse luulet?
Aika monella ihmisellä on vähintään kaksi puhelinta ja käytössä olevaa numeroa, mullakin on. Itseasiassa mulla on 4 liittymää, joista kaksi lapsien käytössä, itselläni vanha numero, jonka annan, jos kyseessä on mahdollisesti sellainen yhteydenottaja, jota en pidä itselleni kovin tärkeänä, ja sitten on tuo vakituisessa käytössä oleva, johon haluat tärkeäksi kokemani yhteydenotot. Kaksi liittymää ja numeroa on mulle ikäänkuin suoja, varsinainen käyttönumero ei leviä kovin hillittömästi. Kaikki liittymäni on salaisia, joitten perusteella mua ei saa etsittyä finderistä.
kysyä siltä mieheltä itseltään, miksi hänellä on kaksi puhelinta??
Kaikkee häntä ihmiset pienissä päissään mietiskelevät, eikö ole parempaa tekemistä kuin kehitellä jotain salaliittoteorioita asian tiimoille ;-) ?
Minut tavoittaa vapaa-ajalla kolmesta eri numerosta. Ýhdessä on tekstariliittymä, eli halvat tekstarit ja toisessa puheaikaa jolla soittelen. Kolmas on lankapuhelin jota pidän saadakseni tiettyjä etuja internetliittymän yhteydessä. Eli eipä ainakaan minulla ole mitään salaisuuksia vaikka puhelimia on useampi. Vai onko, mietitäänpä sitä ;-9....
miehelläni, kosksa:
isä ja äiti maksavat puhelinlaskut, tai no, liittymä on sellainen että voivat perheen kesken soitella ilmaiseksi eikä sitä puhelinta muuten käytetäkkään, ellei akku satu loppumaan toisesta.
ja sitten on se oma puhelin, jonka laskut maksaa ihan ite
Miehelläni on kaksi puhelinta (sama numero kylläkin). Toinen on kommunikaattori ja toinen ihan peruspuhelin. Kommunikaattori kun on helppo kun hän matkustelee paljon ja on kokouksissa. Kun taas on harrastustensa parissa kuten metsästämässä niin on paljon turvallisempaa ottaa se peruspuhelin mukaan, ei tule niin paljon vahinkoa jos sattuu rikki menemään.
Mielestäni ihan järkevää pitää kahta puhelinta jos sille on hyvä syy.