Mitenkäs menee etiketti tuon miesten hatun käytön suhteen juhlissa esim. pikkujoulut. Voiko mies käyttää tyylikästä hattua koko illan? Onko suositeltavaa ottaa päähine pois sisällä tai esim. syödessä? Jos asu on muuten rennohko (ei krakaa)onko hatun sisäkäyttö perusteltua? Kiitos yst.vastauksista.
Hatun käyttö
6
3218
Vastaukset
- jopasjopas
Eikös se etikettisääntö ole, että mies ottaa hatun pois päästä sisällä ja luonnollisesti myös siis syödessä, -naisille tämä sen sijaan suodaan.
- pois päästä
Herrasmies riisuu hatun sisätiloissa. Porraskäytävässä ja hississä hattua ei tarvitse riisua, mutta nostaa naisille kylläkin. Naiset voivat käyttää hattua päivätilaisuuksissa, mutta ei iltajuhlissa.
- Jii
Itseasiassa miehen tulee ottaa hattu päästä hississä jos samassa hississä on naisia. Muuten annetut ohjeet yllä ovat oikein.
- Petja Jäppinen
Hattua, lakkia, pipoa tai muuta pääkappaletta ei koskaan pidetä sisällä.
Muutama poikkeus.
Eräät uskonnolliset päähineet, kuten kipa, kardinaalinmyssy ja hiippa.
Eräät virkaasuun kuuluvat päähineet, kuten airueen baretti.
Turbaani.
Mies portaissa ja rappukäytävissä mies voi pitää hatun, mutta riisuu kuitenkin silloin kätellessä tai jos naisia on paikalla.
Mies ei ruokaile hattu päässä, ei edes tikkaria. Tästä poikkeuksen kipa ja turbaani, sekä kardinaalit ja paavi. Ei edes ulkona syödä päähinä päässä.
Pääpaljastetaan kätellessä tai puhuteltaessa vierasta ihmistä. Samoin pääpaljastetaan valtionpäämiehen, hallitsija perheen jäsenen ja oman uskontokunnan kirkkoruhtinaan läsnä olessa.- Anonyymi
Idiootti oletko ehkä kuullut sanan tasa-arvo
- Anonyymi
Hankkijan lippistä voi pitää aina päässä. Juhlissa, häissä ja vaikka nukkuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512832Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541