Opera Pieno esittää oman näkemyksensä Mozartin klassikosta Cosi fan tutte. Suomen kielelle käännettynä tämä on tietenkin Kosijan putti. Ensi-ilta on ensi viikon perjantaina Aleksanterin teatterissa. Kyllähän tuo täytyy nähdä.
Olin katsomassa saman ryhmän esittämän Naisten koston, ja aika vakuuttavaa jälkeä oli. Sopivasti kieli poskessa tehtyä, laadusta kuitenkaan tinkimättä. Hyvä on nauraa välillä, oopperasalissakin.
Olin katsomassa saman ryhmän esittämän Naisten koston, ja aika vakuuttavaa jälkeä oli. Sopivasti kieli poskessa tehtyä, laadusta kuitenkaan tinkimättä. Hyvä on nauraa välillä, oopperasalissakin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Così fan tutte lienee ollut ensimmäinen ooppera, joka on esitetty Suomessa niin, että esityksestä on jäänyt jälki historiankirjoihin. Joku saksankielinen oopperaseurue lienee pistäytynyt esittämässä Mozartin ja da Ponten oopperan ”So machen alle Frauen”.
Milloinkas tämä oli?
Monasti olen mielessäni kiitellyt, että onneksi Mozartilla oli da Ponte.
on korostaa. Teosta ei olisi juurikaan esitetty enää 1800-luvusta eteenpäin, jos sen olisi säveltänyt vaikkapa Salieri, niin merkityksetön libretto siinä on.
Täytyy luntata kirjasta, kun pääsen kotiin. Kirja oli muistaakseni Henry Bacon: "Oopperan historia". Tuskin kuitenkaan ehdin tänään, illalla mennään kuuntelemaan Oneginia :)
Ok. Taitaapa muuten löytyä meikäläisenkin hyllystä tuo sama kirja... Eli voin katsoa itsekin illalla, nyt kun tiedän mistä hakea.
Antoisaa oopperailtaa!
Onhan tämä hyvä libretto omalla sarallaan. Ei komiikan kirjoittaminen sen helpompaa ole.
Ja ainakin Don Giovannin da Ponte ja Mozart saivat aikaan, jos muuta ei suostu tunnustamaan.
Löytyi asia ”Oopperan historiasta”, minun painoksessani sivulta 585. Mutta kun olen saanut kirjan 9 tai 10 vuotta sitten, enkä ole kirjan historiaosuuksia sen jälkeen uudestaan lukenut (ainakaan Suomen kohdalta), niin muistinvarainen lainaukseni ei mennyt ihan nappiin. Ehdottamani ”So machen alle Frauen” olisi ollut tarkka käännös italiankielisestä nimestä ”Così fan tutte”, mutta kirjan mukaan teos esitettiin nimellä ”So sind die alle” (mikä olisi ollut ”Così son tutti”). Baconin kirja kertoo myös, että Cosìa ennen Suomessa oli esitetty ”Verldens skaplese” (sic., po. skapelse), mutta Bacon sanoo tästä vain, että se on ”teos”, ja kun useimmat luomisaiheiset teokset ovat oratorioita, niin arvelin tämänkin oratorioksi. Sanotaan sitten, että on epäselvää, onko Così ensimmäinen Suomessa esitetty ooppera, mutta ainakin ensimmäinen, jota esitetään vielä nykyäänkin. Vuosi oli 1813.
Muistini on vähän omituinen. Muistan hirveän määrän erilaisia asioita, mutta yleensä vähän sinne päin. Pitäisi tarkistaa faktat ennen kuin sanoo mitään.
Joo. Katsoin itsekin asian, ja tuo ennen Cosia esitetty edusti jotain nevöhööd-osastoa. Minun painoksessani sitä taidettiin oopperaksi tituleerata. Mainittiin myös, että Luojan roolin laulanut esiintyi kukikkaassa aamutakissa. Vuosi oli niinkin aikainen kuin 1768.
Kyllä se meni ihan tarpeeksi nappiin! ;)
Kävimme katsomassa ja kuulemassa pienon edellisen tekeleen, Naisten koston, se oli aivan hirveää! Tietenkin jos oopperaa halutaan popularisoida, niin se on joskus paikallaankin, mutta pienon tapauksessa heidän tekeleellään ja oopperalla ei ollut enää mitään tekemistä keskenään. Huonosti näyteltyä, huonosti laulettua, huonosti riimiteltyä ja täysin turhanpäiväistä höttöä. Ehkäpä kohdeyleisökin on joku muu kuin oopperan harrastaja
No, kyllähän näissä joitakin konventioita kaadetaan. Ehkä haetaan jopa uudenlaista määrittelyä oopperalle, kuka tietää. Tarkoitus kai onkin olla selkeä vaihtoehto Kansallisoopperan ohjelmistolle. Ja olihan yleisö kieltämättä hieman nuorekkaampaa kuin normaalisti.
Tässäpä linkki Kosijan putin traileriin. Tässä koneessa ei ole äänikorttia, mutta toivottavasti kaikki on kohdallaan.
http://www.youtube.com/watch?v=CjaVuDPoXu4
Naiset loistivat tässä oopperassa. Varsinkin Hedvig Paulig varasti sydämeni kauniisti soivalla äänellään. Despina vetäisi hyvän aarian. Katri Mäntylä sopii erinomaisesti ainakin tällaisiin koomisiin rooleihin - mainiota eläytymistä.
Ei vaikuttanut ihan yhtä rääviltä kuin trailerista olisi voinut päätellä - liekö näyttämövaiheeseen tieten tahtoen siistitty.