Kirjoitin jo samasta asiasta aiempaankin keskusteluun, mutta halusin ottaa asian vielä kunnolla esille ja saada keskustelua aikaan.
Olen itse siis host-äiti, joten tiedän, mistä puhun. Suosittelen siis kaikille host-perheille, että palkkaatte töihin tottuneen au pairin, niin ei tule yllätyksiä. Jos palkkaatte lukiolaisen, joka ei eläissään ole tehnyt päivääkään töitä tai sitten vain yhden kesän verran, ei hän tiedä, mitä työnteko todella tarkoittaa.
Niinpä suosittelen lämpimästi teitä palkkaamaa kaksoistutkinnon (ammattikoulu & lukio) suorittaneita henkilöitä. He ovat fiksuja, mistä lukio pitää huolen, sekä käytännön ihmisiä, mistä ammattikoulu pitää huolen. Lisäksi heillä on hyvä työmoraali, sillä kaksoistutkinto on tuplasti raskaampi kuin pelkkä lukio ja päivät ovat pitkiä.
Eikä tässä vielä kaikki. Pitkistä päivistä huolimatta he ovat vielä ammattikoululaisina tottuneet käymään töissä ympäri vuoden, joten heillä on todellinen käsitys työnteosta. Kannattaa myös pyytää koulutodistusta nähtäväksi, sillä se kertoo aika paljon ihmisen tunnollisuudesta ja paneutumisesta asioihin.
Itse olen palkannut kaksi kaksoistutkinnon suorittanutta suomalaista au pairia kolmen viime vuoden sisällä ja voin vakuuttaa, että he olivat kultaakin kalliimpia. Hoitivat työnsä erinomaisesti ja olivat muutenkin fiksuja ja mukavia!
Olen itse siis host-äiti, joten tiedän, mistä puhun. Suosittelen siis kaikille host-perheille, että palkkaatte töihin tottuneen au pairin, niin ei tule yllätyksiä. Jos palkkaatte lukiolaisen, joka ei eläissään ole tehnyt päivääkään töitä tai sitten vain yhden kesän verran, ei hän tiedä, mitä työnteko todella tarkoittaa.
Niinpä suosittelen lämpimästi teitä palkkaamaa kaksoistutkinnon (ammattikoulu & lukio) suorittaneita henkilöitä. He ovat fiksuja, mistä lukio pitää huolen, sekä käytännön ihmisiä, mistä ammattikoulu pitää huolen. Lisäksi heillä on hyvä työmoraali, sillä kaksoistutkinto on tuplasti raskaampi kuin pelkkä lukio ja päivät ovat pitkiä.
Eikä tässä vielä kaikki. Pitkistä päivistä huolimatta he ovat vielä ammattikoululaisina tottuneet käymään töissä ympäri vuoden, joten heillä on todellinen käsitys työnteosta. Kannattaa myös pyytää koulutodistusta nähtäväksi, sillä se kertoo aika paljon ihmisen tunnollisuudesta ja paneutumisesta asioihin.
Itse olen palkannut kaksi kaksoistutkinnon suorittanutta suomalaista au pairia kolmen viime vuoden sisällä ja voin vakuuttaa, että he olivat kultaakin kalliimpia. Hoitivat työnsä erinomaisesti ja olivat muutenkin fiksuja ja mukavia!
Vastaukset 27
Vanhimmat
Mieti vähän mitä paskaa sä kirjoitat täällä. Ei ihmisiä voi yleistää pelkän lukio/amispohjan avulla. Ihmiset ovat yksilöitä.
ite oon tekemäs kaksoistutkintoa kolmatta vuotta ja voin vakuuttaa että on tuplasti helpompaa kun pelkkä lukio!!! väliin amis jaksoja joilla vaan nautitaan vapaudesta, voiko helpompaa olla. Ja tuo työnteko. Se ei liity mitenkään siihen onko käynyt pelkän lukion vai kaksoistutkinnon, Ite oon kyllä töissäkin, mutta niin on lukio kaveritkin.
rankempi kuin lukio!
Kaksoitutkintoa suorittavien ei tarvitse käydä läheskään kaikkia niitä kursseja, jotka lukiolaisten on käytävä! Sillä he eivät saa lukion päästötodistusta vain ylioppilaspaperit, joten heidän on käytännössä opiskeltava vain niitä aineita, jotka he kirjoittavat.
Lukiolaisen päivät venyvät usein neljään ja sen jälkeen vielä tehdään läksyjä monta tuntia. Etteivät ne pitemmät päivätkään pidä paikkaansa. Kaksoitutkintoa käyväthän suorittavat koulun neljässä vuodessa, joten kurssit on jaoteltu tasaisesti.
Kannattaisi ottaa selvää ennen kuin puhuu. Muuten aika naivia ajatella, että kaikki lukiolaiset ovat työhön tottumattomia ja ammattikoululaiset eivät! Meillä oli tässä muutama ammattikoululaista työharjoittelussa ja eivät kyllä näyttäneet kovin työhön tottuneilta, aina kun käänsi selkänsä, lopettivat työt ja pistivät tupakaksi. En tarkoita, että kaikki ammattikoululaiset ovat laiskoja, vaan, ettei voi ajatella noi mustavalkoisesti. Kuten edellä todettiin, kyse on yksilöistä! Lukiossa muuten koulukin on jo kovaa työtä.
Vielä yksi huomio. Sanoit, että kaksoistutkintoa käyvät ovat fiksuja, koska heillä on myös lukion kursseja. Ajatteletko todella niin, että pelkän ammattikoulun käyneet, eivät voi olla fiksuja?
yhdyn täysin edellisiin kirjoittajiin!
"Jos palkkaatte lukiolaisen, joka ei eläissään ole tehnyt päivääkään töitä tai sitten vain yhden kesän verran, ei hän tiedä, mitä työnteko todella tarkoittaa."
ensinnäkin, _todella_ moni lukiolainen, mukaan lukien itseni, ketä tiedän käyvät töissä opiskelujen ohella. ja ihan omastakin kokemuksesta voin kertoa että ei se mitään helppoa ole. koulupäivät on yleensä kaheksasta neljään vielä päälle ne työtunnit. ja voisin melkeinpä väittää että lukiolainen tietää mitä työnteko on, sillä kuten edellinen kirjoittaja sanoi niin jo pelkkä lukio on kovaa työtä.
"Pitkistä päivistä huolimatta he ovat vielä ammattikoululaisina tottuneet käymään töissä ympäri vuoden, joten heillä on todellinen käsitys työnteosta."
ammattikoululaisilla ei päivät ole kovinkaan pitkiä ja ne ei käy töissä ympäri vuotta, jos nyt tällä tarkotat jotain työssäoppimista, niin sekin kestää vuodessa sen muutaman kuukauden. sanoisinpa että lukiolaisilla on päivät paljon pidempiä. ja miten voit tietää että he käyvät töissä ympäri vuoden, miksei myös lukiolaiset voisi käydä?
"Kannattaa myös pyytää koulutodistusta nähtäväksi, sillä se kertoo aika paljon ihmisen tunnollisuudesta ja paneutumisesta asioihin."
aivan, sinäpä sen ite sanoit.
mutta kuten on jo parikin kertaa todettu, ihminen on yksilö. ei voi yleistää lukiolaisten, eikä myöskään ammattikoululaisten kohdalla.
En tietenkään tarkoittanut, että ammattikoululaiset ovat tyhmiä! Mutta tarkoitin, että lukiolaisilla motivaatio on yleensä korkeammalla ja kaksoistutkintoa suorittavilla vieläkin korkeammalla.
Korjaus kaksoistutkinnosta. Edellä kirjoittanut ei näyttänyt tietävän, mikä on kaksoistutkinto. Kaksoistutkinnossa luetaan koko ammattikoulun oppimäärä ja kaikki pakolloiset lukiokurssit sekä tietyn verran syventäviä. Neljän aineen lukijat ovat eri asia ja he eivät lukion päättötodistusta toisin kuin kaksoistutkinnon suorittajat. Siinä on suuri ero.
Toisekseen ammattikoululaiset käyvät työssäoppimisjaksojen lisäksi töissä. Työssäoppimisjaksot eivät ole työntekoa vaan työharjoittelua. Siinäkin on suuri ero.
toki moni lukiolainenkin käy töissä, mutta heidän ei ole ollut missään vaiheessa pakko tutustua työntekoon kuten ammattikoululaisten. Tiedän monta lukion päättänyttä, jotka eivät ole koskaan olleet töissä, kun taas ammattikoululaisilla tämä ei ole mahdollista.
Olen samaa mieltä, ettei voi yleistää, mutta eihän mistään asiasta voi puhua, ellei hieman yleistä. Kerroin vain omista kokemuksistani, ja itse olen ollut enemmän kuin tyytyväinen kaksoistutkinnon suorittaneisiin au paireihini. Lisäksi molemmat ovat olleet catering-alalta, joten heiltä on ruoanlaitto luonnistunut kuin itsestään. Suosittelen lämpimästi!
Olen itse kaksoistutkinnon suorittanut ravintolakokki ja ylioppilas, ja tällä hetkellä au pairina Saksassa. Itse kirjoitin neljä ainetta, joista kolme tuli takaisin L:nä ja yksi E:nä. Että ei me ammattikoululaiset niin laiskoja olla, vaikka moni niin väittääkin. Tämän lisäksi olin koko opiskeluajan töissä ravintolassa sekä tein lastenhoitokeikkaa kahdesti viikossa. Mielestäni olen myös hyvä au pair, eikä perheelläkään ole ollut valittamista. En myöskään polta, enkä juo, joten en ole mikään ammattikoululaisen perikuva, vaan ihan oma, kunnollinen yksilöni.
Älkää siis mollatko ammattikoululaisia. Opiskellessani tein pitkää päivää ensin ammattikoulussa (kahdeksasta neljään), jonka lisäksi olin iltaisin iltakoulussa (viidestä puoli yhdeksään). En usko, että kukaan lukiolainen tekee näin pitkää päivää. Kokeilkaapa itse noin pitkiä päiviä. Ei todellakaan ole herkkua!
"Opiskellessani tein pitkää päivää ensin ammattikoulussa (kahdeksasta neljään), jonka lisäksi olin iltaisin iltakoulussa (viidestä puoli yhdeksään). En usko, että kukaan lukiolainen tekee näin pitkää päivää. Kokeilkaapa itse noin pitkiä päiviä."
lukiossa olen, ja ihan saman pituisia päiviä teen, koska käyn myös töissä. uskoisin että aika monikin lukiolainen tekee noin pitkää päivää.
Aikamoista yleistystä aloitusviestissä mutta ymmärrän kyllä kantasi, sillä sinulla on ollut kaksoistutkinnon suorittajista pelkästään hyviä kokemuksia. Et kuitenkaan voi sanoa, että kaikki kaksoistutkinnon suorittaneet ovat ahkeria, hyviä kokkeja, loistavia lasten kanssa ja muutenkin täydellisiä. Vaikka suoritankin "pelkän" lukion, voin todellakin väittää, että olisin tuplasti parempi au pair kun useammat ystäväni, jotka tätä "vaativaa" kaksoistutkintoa tekevät. Ja kuten on sanottu, ihmiset ovat yksilöitä, eikä tutkinto vaikuta siihen seikkaan millään tavalla.
Niin ja kyllä olen minäkin tehnyt töitä ihan lukion ensimmäisestä vuodesta asti koulun ohella, tosin tällä hetkellä teen vain hyvin satunnaisesti mutta nyt onkin menossa abivuosi ja aikamoinen loppukiri.
Nythän sinä itse syyllistyt lukiolaisten aliarvioimiseen sanomalla "En usko, että kukaan lukiolainen tekee näin pitkää päivää." Minulla lukiossa päivät olivat sitä perus 8-16, töissä olin 17-23 useana iltana viikossa ja niinä aamuina jolloin koulu alkoi myöhemmin kuin klo 8, kävin salilla treenaamassa. Työtä oli myös viikonloppuisin. Ja tämän lisäksi, omillani kun asuin, kotona odottivat pyykinpesu, tiskit ja ruoanlaitto. Ei ollut äiti tekemässä näitäkään. Joten tässä sinulle yksi entinen lukion kasvatti, joka itseasiassa teki paljonkin pidempää päivää kuin sinä.
"_todella_ moni lukiolainen"
Onko tama taas mutua? Olisiko tilastoja tai linkkeja?
Muuten jaa ns. teinistatistiikaksi
Eikos kaikki kay lukion nykyaan, eihan sita muuten paase toihin.
Ainaki musta tuntuu nii.
"_todella_ moni lukiolainen, mukaan lukien itseni, ketä tiedän käyvät töissä opiskelujen ohella"
lause pohjautui kirjoittajan omiin kokemuksiin, ei tilastoihin.
Kirjoittaja on ilmeisesti siis skitsofreenikko koska puhuu todella monesta.
Tämä iänikuinen viisastelija, todentotta tietäjä kun vastaus löytyy aivan kaikkeen...
hahhahaa näinpä :DDD
ns. tietäjällä on aina hyvät perusteet: eli, jos joku on erimieltä kun hän, niin silloin on teini.
Ettet olisi nyt hieman naivi tyyppi...........
Mutta tottakai se voi olla tottakin, että sinä olet ainoa kypsä ihminen koko maailmankaikkeudesta ja muut ovat ihan kakkoja.
Varo vaan Suurta Tietäjää! Kun hän huomaa että sun naiivi-sanasta puuttuu toinen i-kirjain niin voi sua teiniparkaa ku avasit suusi puheenjohtajaa vastaan ;D
kyllä vaan :D ja jos nyt ihan ruvetaan pilkkua viilaamaan niin suurin osa tällä palstalla olevista on teinejä, sillä teini tarkoittaa n. 14-22 vuotiasta. että minkähän ikäinen tämä tietäjä on, ehkäpä hän on teini itsekin, vaikka kuinka yrittää toisin todistella. ja kohta tulee taas sapiskaa...
Odottakaamme suuren ylitietäjän kostoa, kun näin avasimme sanaisen arkkumme ja tunnustimme mielipiteemme. Ansaitsemme rangaistuksen!
Pyydän polvillani anteeksi tuota kadonnutta i-kirjainta ja myöskin muita epätäydellisyyksiä, jotka saattavat löytyä kirjoituksistani!
Kylläpä te nyt tykitätte. Ajattelin vain näpäyttää vähän tuolla pikku kommentillani, mutta siitähän seurasikin oikee räntäsade tietäiänikuisen niskaan. Eiköhän nää teijänkin keskustelut oo jo aika sivuraiteilla...pysytään pliis ihan aupaireilussa tällä palstalla, täällä on jo liikaa keljuilua ja turhuutta:)
Pääasias että kaikilla on viesteissä ää-kirjaimet ja jos tulee oikein perusteltua vastausta vaikkapa linkkeineen niin tulee mutu-vyöry niskaan.
Sittne sanotaan tyyliin "sinäpä olet sitä ja tätä ja niin ja näin ja paha ihminen ja sairas"
Onko nämä aikuisten viestejä?
Onnea vaan työuralle jos perustelette asiat mutu:lla ja menette heti henkilökohtaisuuksiin jos jollakin on ihan perusteita mielipiteilleen.
Mut katsokaas tätä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000013&posting=22000000039488448
Taisi kuitenkin tietäjä olla ainoa joka osaa esim. käyttää Googlea. Viimeks kun kysyin Kelalta tota asiaa niin väittivät että pitäis laittaa ylös paljo syö päivässä ja paljo menee matkoihin rahaa, eli iha huuhaata.
Lukio vs. amis, mikäpä sen parempi kiistakapula. Aupparifoorumilla tai missä vaan.
vain peruskoulun, enka ole edes tyoharjoittelussa ollut ja toista en ole kertaakaan taalla valittanut, vaikka niita onkin suhteellisen paljon.
Olisi välillä kiva kuulla, millaisia taustoja hyvillä au paireilla on ollut. Varmaan heitäkin on joidenkin kohdalle osunut ;) Millainen koulutus, ikä, kuinka isosta perheestä ja mistä päin Suomea kotoisin... Kirjoitelkaahan host-äidit ja hyvin pärjänneet aupparit kokemuksianne! Voihan olla, että paljastuu ettei mitään hyvän au pairin prototyyppiä olekaan olemassa, vaan kaikki ovat yksilöitä ;)
Olen ollut nyt pari kk au pairina brittiläisessä perheessä ja kaikki on mennyt hyvin, host-perheeltä tullut vain positiivista palautetta, joten uskaltaisin kutsua itseäni 'hyväksi au pairiksi'. :)
Pyytämäsi faktat:
- koulutus: lukio
- ikä: 21 v.
- perhe: kaksi sisarusta, vanhemmat eronneet
- Itä-Suomesta
Olemme puolisuomalainen perhe Briteissä, ja meillä on ollut jo kaksi loistavaa au pairia. Tässä tausta:
- Lukio
- Ikää yli 20v
- Vanhemmat eronneet, useita sisaruksia
- Itä-Suomesta
Onpahan vaan sattuma...