Epävarmuus

Aiheeni ei nyt ihan suoraan liity naisen iskemiseen, mutta on lähellä sitäkin.

Miten te varmat ihmiset toimitte ja ajattelette?
Ihan arkipäiväisissä tilanteissa sekä sitten juuri vastakkaista sukupuolta lähestyttäessä?
Mitä te ajattelette itsestänne? Ajatteletteko te ylipäätänsä yhtään itseänne siinä tilanteessa kuin pitäisi toimia?

Vastauksia ja ahaa-elämystä odottaa yksi niistä joka "kärsii" joka päivä sellaisesta oudosta epävarmuudesta, mitä sitten ikinä tekeekin. Saati jos olisi juuri SE H-hetki kun kaunis tyttö kassalla hymyilee ja.... Tilanteesta melkein täristään karkuun.

Kun mitään syytä ainakaan minulla ei ole epävarmuuteen. Uskallan kirjoitta puhtaalla omallatunnolla olevani komea ja osaan puhua, kun puhun.

Höh!:(
31425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hmmm.
Mulla on ollunna lapsosena-nuorempana ihan tolkuton ujousongelma.

Siitä ei pääse eroon, kun perhana onnistumisen ja varmuuden kautta. Eli treenattu suoritus. Puisevaa joo ja kliseistäkin, mutta pääsääntöisesti samat konstit toimii kaikkiin naisiin, joiden kanssa on suunnilleen sama ajatuksenjuoksu.
-Kaikki ei millään jaa ymmärrystä, mutta eipä kait sitä yksi mies kerralla ainakaan montaa handlaa.

Eli itsevarmuuden tärkeimmät seikat:
-Ole ihan varma, että jos sinulla on hiuksia, niin ne on organisoitu jollakin tavalla. Älä lähesty arkilookissa. Paitsi, jos on duunivaatteet lähestymishetkellä.
-Pohdi hauskoja juttuja. Hyväntuulisuus tarttuu.
-Älä ahdistele.
-Ole ihan varma, että sinulla on sopivat vaatteet, haluatpa olla missä lookissa tahansa. Eli jos aiot olla siistinä ja suorissa vaatteissa, niin osta kunnolliset kunnon herravaatehtimosta, maksaa eri variaatioineen vain satasia ja tässä panostetaan loppuelämään. Suomeksi: Vältä Seppälää ja Dressmannia, ne näkyy läpi, ettäs olet juntti.
-Älä käytä halpoja deodorantteja, mutta kylve ja käytä.
-Junttimestassa ja junttiseurassa ollaan sitten kunnolla juntti.
-Olisi mukava, jos oisi heti kättelyssä jotain asiaa, eikä latteuksia, taikka väkisin vitsauksia. Suotta naurattaa naisia, kun pitäsi tissiä saada. Se on vakava asia... =)

Eli aattele kaikkia asioita mitä osaat tehdä kunnolla, olipa duuneja, harrastuksia, lukemisia, reissuja, vanhoja koomisia kavereita. Kaikkea, mitä et unohda ikinä, edes hädän hetkellä.

Eli ujouteen helpottaa, kun perusasiat on kondiksessa, unohtaa kaikki esittämiset ja jutustelee ihan normaaleja. Sivistymätön nainen käyttäytyy aina sivistymättömästi ja menee ohi, muttakun naisia on melkein miljoona vapaalla-taikka puolivapaalla jalalla.

Ja miksikös sitä monet alkavat tuttujen, taikka puolituttujen kanssa? Taikka duunikavereiden?
-Koska kumpikaan ei tunne ujoutta, taikka epävarmuutta, kun homma on hanskassa.

Auttaa sikana kaikista ujoimpia, jos kehtaa ujuttautua jonkun tutun tytön mukana paikkaan, missä on jonkun kaverinaisia, niin on jo reilusti puolet helpompaa.

Juo kohtuudella vain vähäkseltään ja vain laatuaineita. Kas laatukundi käyttäytyy laadukkaasti.

Ja mulla on satojen naisien tausta ja oikeasti olen ujohko, hemmetinmoinen läski ja kertakaikkiaan ei vähääkään komea ilman virittäytymistä.

Kaikkien kannattaa virittäytyä ja valmistautua.
-Ja kannattaa pyytää sellaisilta naisilta/tytöiltä joita ei ujostele ja jotka ei mene luokasta yli tai ali, että onko hän menossa mihinkään jossa voisi olla porukassa ja siten tutustua/ystävystyä uusiin ihmsiin rauhassa.
-Toimii ainakin seuraavilla kerroilla, kun jossain tapaa tätä väkeä, kas onhan he jo puoliksi tuttuja, joten ei tartte ujostella.
-Käytä härskisti kaikki muutoin vastenmieliset sukujuhlat, häät ja hautajaiset sunmuut hyväksesi.
-Myös ihan kavereidenkin seurassa kannattaa ujuttautua seuroihin. Siinä ei vaadi paljoa heittää, että moimoi ma olen ma, tuon kamuja, mukava tavata ja hymy päälle.

Siitä se lähtee. Ja vielä kerran, -älä esitä olevasi jotain muuta taikka ainutlaatuista.

Ja se kassantyttökin on seuraavalla kerralla tavattu jo kerran, eli siis tuttu, saa moikata ja jos ei oo jonoa, niin ihan vaan hiuksista kehaista. Rehellinen pikku kehu ei oo koskaan tappanut ketään. Mutta älä ylikehu, ettei mene imeläksi.

Ja onhan mies kumminniin aina mies. Melkein kaikki naiset kaipaavat miestä jollaintavalla ja toistenpäin. Se on ikiaikainen totuus.

Äänestä

neuvoo että mun päivä olis ainakin pelastettu jos joku vähänkään ei niin irstas silmää iskevä keski-ikäinen mies sanois mulle jotain kohteliasta tai vaan ees hymyilis tosi ihanasti ja katsois silmiin :) siis kassalla. rohkeasti vaan! ja kuka tahansa, varattu tai ei varattu tyttö tuollasesta ylättävästä kohteliaisuudesta varmasti ilahtuis kovasti.

Äänestä

Itse olin muutama vuosi sitten samassa tilanteessa... Ja tiedän TÄSMÄLLEEN kuinka masentava tunne se on kun "ei ollutkaan pokkaa jutella sille" kysyä numeroa tms.

Omallakohdallani kyse oli tytöstä/naisesta joka käveli joka-aamu kotini ohi, kävi samaa koulua... Enkä koskaan uskaltanut tarjota autolla kyytiä hänelle...

Tästä tuskaisuuden tilasta pääsin eroon vasta hiljattain. Ehkä siinä tosiaan muu auttanut kuin asenteen muutos, mikä oli ehkä vaikein asia jonka olen joutunut tekemään elämäniaikana... Tarvitset vain enemmän itseluottamusta. Ja se todellakin on helpommin sanottu kuin tehty.
Yksi asia mikä minua auttoi oli Neil Straussin The Game - Pelimies kirja.

Voin todellakin suositella. Mutta pelkän kirjan lukeminen ei auta onnistumisen tunteiden kartuttamisessa, ja NE vasta rakentavat itseluottamusta.

Eli sinun täytyy vain tehdä se pelottavin asia... Aloita keskustelu sen naisen kanssa.

Muuttama vinkki.
Jos todella pidät kyseisestä naisesta, älä anna hänen olla ensimmäinen nainen jolle "juttelet" rakenna itsevarmuutta ensin juttelemalla tuntemattomien kanssa... (kuulostaa oudolta mutta toimii) avaa keskustelu jonkun täysin tuntemattoman naisenkanssa vaikka pankkkiautomaatilla, kassajonossa tms. (vinkkejä avauksiin saat kirjasta ;) )
Mutta jutun idea on siinä että naiset joille juttelet eivät saa kiinostaa sinua seksuaalisesti tippaakaan!!! Koska silloin on suurin vaara "munata"

Ehkäpä jätän tämän tähän (on myöhä ;) )
Mutta jos saat kaivettua käsiisi niin voin The Game:iä suositella.
Mitään mainostamatta voin sanoa tilanneeni kirjan netistä eräästä nettikirjakaupasta, hinta lieni n.7€
Neil Straus - The Game (suomennettu "Pelimies")

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ujojukka kirjoitti:

Aiheeni ei nyt ihan suoraan liity naisen iskemiseen, mutta on lähellä sitäkin.

Miten te varmat ihmiset toimitte ja ajattelette?
Ihan arkipäiväisissä tilanteissa sekä sitten juuri vastakkaista sukupuolta lähestyttäessä?
Mitä te ajattelette itsestänne? Ajatteletteko te ylipäätänsä yhtään itseänne siinä tilanteessa kuin pitäisi toimia?

Vastauksia ja ahaa-elämystä odottaa yksi niistä joka "kärsii" joka päivä sellaisesta oudosta epävarmuudesta, mitä sitten ikinä tekeekin. Saati jos olisi juuri SE H-hetki kun kaunis tyttö kassalla hymyilee ja.... Tilanteesta melkein täristään karkuun.

Kun mitään syytä ainakaan minulla ei ole epävarmuuteen. Uskallan kirjoitta puhtaalla omallatunnolla olevani komea ja osaan puhua, kun puhun.

Höh!:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu