"Kristuksen laissa", Room. 12:8-14

PÄIVÄ SARASTAA
Room. 12:8-14
--
13:8 Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte; sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.

13:9 Sillä nämä: "Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse", ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

13:10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttämys.

13:11 Ja tehkää tämä, koska tunnette tämän ajan, että jo on hetki teidän unesta nousta; sillä pelastus on nyt meitä lähempänä kuin silloin, kun uskoon tulimme.

13:12 Yö on pitkälle kulunut, ja päivä on lähellä. Pankaamme sentähden pois pimeyden teot, ja pukeutukaamme valkeuden varuksiin.

13:13 Vaeltakaamme säädyllisesti, niin kuin päivällä, ei mässäyksissä ja juomingeissa, ei haureudessa ja irstaudessa, ei riidassa ja kateudessa,
13:14 vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät.

7

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paavali ottaa jakeissa 8-10 puheeksi rakkauden lain täyttymyksenä.
      Hän mainitsee käskyistä ne, jotka koskevat niitä asioita, mitkä liittyvät suhtautumiseemme toiseen ihmiseen: ”Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse".
      Armon alla elettäessä Jumalan kaikkia käskyjä katsotaan uudesta näkökulmasta, rakkauden näkökulmasta, ei enää ansion näkökulmasta.

      Ennen kysyttiin, mitä minä saan täyttäessäni käskyt. Nyt kysytään, mitä lähimmäiseni saa, kun minä täytän käskyt. ”Rakkaus ei etsi omaa etuaan” (1. Kor. 13:5).
      Käskyt tulevat aivan uudella tavalla rakkaiksi ”Hengen uudessa tilassa”, ei ”kirjaimen vanhassa” (Room. 7:6).

      Luvun loppujakeet kehoittavat vielä panemaan pois ” pimeyden teot, ja pukeutumaan valkeuden varuksiin” (12).
      He ovat jo kasteessa saaneet panna pois pimeyden teot ja heidät oli puettu valkeuden varuksiin.
      Tämä kertakaikkinen riisuminen ja pukeminen velvoittaa uuteen vaellukseen: riisuminen ja pukeminen on toimitettava hengessä uudelleen, niin kauan kuin yötä kestää. Taistelu pimeyden ja valkeuden välillä ei lakkaa kastetunkaan elämässä.

      ”Pimeyden teot” ovat usein myös pimeässä tehtyjä tekoja. Silloinkin vietettiin yöelämää. Varsinkin pakanuudesta kääntyneillä kristityillä oli suuri houkutus osallistua entisten ystäviensä rientoihin, jossa vaellettiin mässäyksissä ja juomingeissa, haureudessa ja irstaudessa, riidassa ja kateudessa (13).

      Heidän oli riisuttava pois nautinnonhimonsa ja vallanhimonsa ja ”pukea päällensä Herra Jeesus Kristus” (14).
      Niin kuin he olivat kasteessa kerran Kristuksen päällensä pukeneet (Gal.3:27), niin oli heidän uudestaan vihkiydyttävä uuden maailmanajan ihmisiksi, jotka eivät elä ilman lakia, vaan ”Kristuksen laissa”.

      • Virsi 438
        --
        1.
        Oi armahda, Kristus, niin kaita on tie,
        vaan kiusatun kulkijan kotiin se vie.
        Kun tuntoa polttivat tuomiot lain,
        niin armosta tiellesi astua sain.

        2.
        Vaan vielä on tahtoni talttumaton,
        se helpoille teillensä lähdössä on.
        Pois karkota uhma ja huolettomuus,
        suo palvelumieli ja uskollisuus.

        3.
        Suo voimaa jo luopua synneistäni
        ja armolla hallitse elämäni.
        Tee rakkaaksi sinulta saamani työ
        ja itsekäs tahtoni ristille lyö.

        4.
        Kun uskoni suitseva kynttilä on
        ja rakkaus penseä, toimimaton,
        mun uhrisi lämmöstä syttyä suo
        ja viedä sun tultasi toistenkin luo.

        5.
        Niin seurata tahdon nyt sinua vain,
        kun armosta syntini anteeksi sain.
        En velttona tietäsi kulkea saa,
        kun vastaani hohtaa jo rauhasi maa.


      • tuo on,

        kerran Raamattuun se on tuollain painettu. Muuten en uskosi. Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).


      • tuo on, kirjoitti:

        kerran Raamattuun se on tuollain painettu. Muuten en uskosi. Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).

        Toteat: "Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).
        --
        Mitä ajattelet(te) Luukkaan tarkoittaneen, kun hän sanoi, että Jerusalemin uskovat "nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,.."(Apt. 2:46)?


      • kyllä yksinkertainen
        Tapio522 kirjoitti:

        Toteat: "Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).
        --
        Mitä ajattelet(te) Luukkaan tarkoittaneen, kun hän sanoi, että Jerusalemin uskovat "nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,.."(Apt. 2:46)?

        sydän. Haitanneeko tuo jos välillä sorrun mässäilemään ystävien kanssa.


      • mässäilemisellä
        kyllä yksinkertainen kirjoitti:

        sydän. Haitanneeko tuo jos välillä sorrun mässäilemään ystävien kanssa.

        tarkoitetaan, että ei arvosteta ruokaa ja heitetään sitä vaikka menemään.


    • Room 13:14 vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät.

      Jos kovasti katsomem ulkonaiseen, meistä helposti
      tulee teeskentelijöitä ja näyttelijöitä.
      Mutta hyvätkin teot ovat huonoja, jos sydän ei ole
      mukana. Se on silloin valehtelemista ja voi luisua
      hyvinkin pahaksi teatteriksi.
      Omatunto voi lopulta kuolettua.

      1. Tim. 4:2
      valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty

      Siunaten

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      150
      4593
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      95
      3590
    3. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      18
      2927
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      36
      2816
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      241
      1785
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1455
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      241
      1361
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      180
      1314
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      75
      1270
    Aihe