"Kristuksen laissa", Room. 12:8-14

PÄIVÄ SARASTAA
Room. 12:8-14
--
13:8 Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte; sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.

13:9 Sillä nämä: "Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse", ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

13:10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttämys.

13:11 Ja tehkää tämä, koska tunnette tämän ajan, että jo on hetki teidän unesta nousta; sillä pelastus on nyt meitä lähempänä kuin silloin, kun uskoon tulimme.

13:12 Yö on pitkälle kulunut, ja päivä on lähellä. Pankaamme sentähden pois pimeyden teot, ja pukeutukaamme valkeuden varuksiin.

13:13 Vaeltakaamme säädyllisesti, niin kuin päivällä, ei mässäyksissä ja juomingeissa, ei haureudessa ja irstaudessa, ei riidassa ja kateudessa,
13:14 vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät.

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paavali ottaa jakeissa 8-10 puheeksi rakkauden lain täyttymyksenä.
      Hän mainitsee käskyistä ne, jotka koskevat niitä asioita, mitkä liittyvät suhtautumiseemme toiseen ihmiseen: ”Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse".
      Armon alla elettäessä Jumalan kaikkia käskyjä katsotaan uudesta näkökulmasta, rakkauden näkökulmasta, ei enää ansion näkökulmasta.

      Ennen kysyttiin, mitä minä saan täyttäessäni käskyt. Nyt kysytään, mitä lähimmäiseni saa, kun minä täytän käskyt. ”Rakkaus ei etsi omaa etuaan” (1. Kor. 13:5).
      Käskyt tulevat aivan uudella tavalla rakkaiksi ”Hengen uudessa tilassa”, ei ”kirjaimen vanhassa” (Room. 7:6).

      Luvun loppujakeet kehoittavat vielä panemaan pois ” pimeyden teot, ja pukeutumaan valkeuden varuksiin” (12).
      He ovat jo kasteessa saaneet panna pois pimeyden teot ja heidät oli puettu valkeuden varuksiin.
      Tämä kertakaikkinen riisuminen ja pukeminen velvoittaa uuteen vaellukseen: riisuminen ja pukeminen on toimitettava hengessä uudelleen, niin kauan kuin yötä kestää. Taistelu pimeyden ja valkeuden välillä ei lakkaa kastetunkaan elämässä.

      ”Pimeyden teot” ovat usein myös pimeässä tehtyjä tekoja. Silloinkin vietettiin yöelämää. Varsinkin pakanuudesta kääntyneillä kristityillä oli suuri houkutus osallistua entisten ystäviensä rientoihin, jossa vaellettiin mässäyksissä ja juomingeissa, haureudessa ja irstaudessa, riidassa ja kateudessa (13).

      Heidän oli riisuttava pois nautinnonhimonsa ja vallanhimonsa ja ”pukea päällensä Herra Jeesus Kristus” (14).
      Niin kuin he olivat kasteessa kerran Kristuksen päällensä pukeneet (Gal.3:27), niin oli heidän uudestaan vihkiydyttävä uuden maailmanajan ihmisiksi, jotka eivät elä ilman lakia, vaan ”Kristuksen laissa”.

      • Virsi 438
        --
        1.
        Oi armahda, Kristus, niin kaita on tie,
        vaan kiusatun kulkijan kotiin se vie.
        Kun tuntoa polttivat tuomiot lain,
        niin armosta tiellesi astua sain.

        2.
        Vaan vielä on tahtoni talttumaton,
        se helpoille teillensä lähdössä on.
        Pois karkota uhma ja huolettomuus,
        suo palvelumieli ja uskollisuus.

        3.
        Suo voimaa jo luopua synneistäni
        ja armolla hallitse elämäni.
        Tee rakkaaksi sinulta saamani työ
        ja itsekäs tahtoni ristille lyö.

        4.
        Kun uskoni suitseva kynttilä on
        ja rakkaus penseä, toimimaton,
        mun uhrisi lämmöstä syttyä suo
        ja viedä sun tultasi toistenkin luo.

        5.
        Niin seurata tahdon nyt sinua vain,
        kun armosta syntini anteeksi sain.
        En velttona tietäsi kulkea saa,
        kun vastaani hohtaa jo rauhasi maa.


      • tuo on,

        kerran Raamattuun se on tuollain painettu. Muuten en uskosi. Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).


      • tuo on, kirjoitti:

        kerran Raamattuun se on tuollain painettu. Muuten en uskosi. Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).

        Toteat: "Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).
        --
        Mitä ajattelet(te) Luukkaan tarkoittaneen, kun hän sanoi, että Jerusalemin uskovat "nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,.."(Apt. 2:46)?


      • kyllä yksinkertainen
        Tapio522 kirjoitti:

        Toteat: "Vieläkin joudun taiselemaan omaa tahtoani vastaan tuossa mässäilyasiassa, sillä minusta on niin kamalan mukava syödä seurassa ja syödä paljon:).
        --
        Mitä ajattelet(te) Luukkaan tarkoittaneen, kun hän sanoi, että Jerusalemin uskovat "nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,.."(Apt. 2:46)?

        sydän. Haitanneeko tuo jos välillä sorrun mässäilemään ystävien kanssa.


      • mässäilemisellä
        kyllä yksinkertainen kirjoitti:

        sydän. Haitanneeko tuo jos välillä sorrun mässäilemään ystävien kanssa.

        tarkoitetaan, että ei arvosteta ruokaa ja heitetään sitä vaikka menemään.


    • Room 13:14 vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät.

      Jos kovasti katsomem ulkonaiseen, meistä helposti
      tulee teeskentelijöitä ja näyttelijöitä.
      Mutta hyvätkin teot ovat huonoja, jos sydän ei ole
      mukana. Se on silloin valehtelemista ja voi luisua
      hyvinkin pahaksi teatteriksi.
      Omatunto voi lopulta kuolettua.

      1. Tim. 4:2
      valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty

      Siunaten

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2681
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2466
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2093
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      133
      2081
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1814
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      155
      1334
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1172
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1130
    9. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1115
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      37
      1060
    Aihe