Olen 17-vuotias ja haluaisin niin kovasti alkaa käymään laulutunneilla (ja kouluttautua vielä laulunopettajaksi) mutta taloudellinen tilanne ei nyt salli mitään ylimääräistä, elikkä niitä suht. kalliita laulutunteja :( Jos aloitan vaikka parin vuoden sisällä onko silloin jo liian myöhäistä alkaa muokata ääntä? Miten voisin pitää ääneni kehitystä yllä itse siihen asti kun taloudellinen tilanne muuttuu?
Onko koskaan liian myöhäistä?
7
835
Vastaukset
- hmmh
Voit tehdä paljonkin asialle jo nyt, vaikket vielä laulutnneille pääsisikään. Mene kuoroon, siellä saat arvokasta oppia stemmalaulannasta. Voit myös itseksesi opiskella teoriaa, netistä löytyy varmasti materiaalia. Laulunopettajakoulutuksessa tarvitset noita molempia taitoja. Lisäksi on hyödyllistä, jos osaat soittaa pianoa. 19-vuotias ei ole liian vanha aloittamaan, jos tietyt edellytykset täyttyvät.
Eli tahtoa pitää olla, ja itsekuria harjoitella tarpeeksi. Monet kuvittelevat, että laulunopiskelu on pelkkää lauleskelua ja hauskanpitoa, mutta ei se ole. Se on raakaa työtä alusta loppuun.
Pitää olla lahjakas. Sanon suoraan, että ammattilaulajaksi haluavalla pitää olla poikkeuksellisen hieno äänimateriaali, muuten jäät siihen kasvottomaan massaan jolla on kyllä koulutus muttei töitä. Suurin osa tämän päivän laulunopettajaksi opiskelevista valmistuu suoraan kortistoon.
Kovaa tekstiä, mutta aivan totta. En tarkoita lannistaa ketään, mutta soitellen ei kannata sotaan lähteä. Jos siis olet lahjakas ja ahkera, niin se kantaa pitkälle.- aloittaja :-)
Kiitos rehellisistä neuvoista :)
Tiedän tosiaan että laulaminen on kovaa hommaa, sitä ihmettelenkin miksi useat (tietämättömät) luulevat sen olevan jotain helppoa loilottelua. Se on juuri sellaista työtä jossa ei ole varmaa taloudellista turvaa ja aina saa paskaa niskaan. No, kestän mitä vaan kunhan saan olla tekemisissä musiikin kanssa ja laulaa ja kehittyä.
Äänimateriaalistani en tiedä... Se vaikuttaa olevan (omiin korviini) oikein kehityskelpoinen :D Täytyy vain harjoitella... Teoriaa aion opiskella ja opetella hieman pianonsoittoakin. Pianonsoiton opiskelu tässä varmasti tulee olemaan vaikeinta xD
- NannaP
YLE-teemalta tulee parhaillaan Kuoroon!-niminen ohjelma maanantaisin. Siinä otettiin mukaan ihmisiä jotka eivät eläessään ole kuorossa (ja harva muutenkaan) laulaneet ja seurataan heidän edistymistään. (maanantaisin en muista kellonaikaa). YLE Arenasta voi katsoa vielä kyseisen viikon jakson ja ohjelman nettisivuilla on mm. teoria- ja lauluteknisiä vinkkejä.
Käy kurkkaamassa!- tästä ketjusta
tuli minullekin mieleen.
:)
- ---
;uuan Mauno Kuusisto aloiti 28 vuotiaana ja piti ensikonserttinsa muistaakseni 35 tai 36 vuotiaana.Ja ehti tehdä hienon uran.
Pentti Perksalo aloitti 40 vuotiaana ja ehti kuitenkin Metropolin lavalle solistiksi.
Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon.- horiset?
"Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon?"
Pötyä.
Kuorolaisuus antaa loistavan pohjan solismille.
Kanttiksesta on moni hyvä tekijä aloittanut. Jyrki Korhonen ja oliko Petteri Salomaa ja monia muita tekijöitä. Kuoroista tulee kuuntelevia laulajia. - se niin on
horiset? kirjoitti:
"Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon?"
Pötyä.
Kuorolaisuus antaa loistavan pohjan solismille.
Kanttiksesta on moni hyvä tekijä aloittanut. Jyrki Korhonen ja oliko Petteri Salomaa ja monia muita tekijöitä. Kuoroista tulee kuuntelevia laulajia.... että tänä päivänä vaaditaan solistilta muitakin taitoja, kun diivailua malliin: mäoonsolisti ja muut tulkoot perässä jos pysyvät.
Todella hyvä laulaja on muusikko, joka hallitsee instrumenttinsa läpikotaisin, ja siihen kuuluu myös kyky laulaa äänissä ja kuunnella toisia. Ne oppii parhaiten kuorossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111426- 288112
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565904Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1644840- 164687
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai364345Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844213- 843497
- 803260
- 481751