Onko koskaan liian myöhäistä?

toivottavasti ei!

Olen 17-vuotias ja haluaisin niin kovasti alkaa käymään laulutunneilla (ja kouluttautua vielä laulunopettajaksi) mutta taloudellinen tilanne ei nyt salli mitään ylimääräistä, elikkä niitä suht. kalliita laulutunteja :( Jos aloitan vaikka parin vuoden sisällä onko silloin jo liian myöhäistä alkaa muokata ääntä? Miten voisin pitää ääneni kehitystä yllä itse siihen asti kun taloudellinen tilanne muuttuu?

7

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmh

      Voit tehdä paljonkin asialle jo nyt, vaikket vielä laulutnneille pääsisikään. Mene kuoroon, siellä saat arvokasta oppia stemmalaulannasta. Voit myös itseksesi opiskella teoriaa, netistä löytyy varmasti materiaalia. Laulunopettajakoulutuksessa tarvitset noita molempia taitoja. Lisäksi on hyödyllistä, jos osaat soittaa pianoa. 19-vuotias ei ole liian vanha aloittamaan, jos tietyt edellytykset täyttyvät.

      Eli tahtoa pitää olla, ja itsekuria harjoitella tarpeeksi. Monet kuvittelevat, että laulunopiskelu on pelkkää lauleskelua ja hauskanpitoa, mutta ei se ole. Se on raakaa työtä alusta loppuun.

      Pitää olla lahjakas. Sanon suoraan, että ammattilaulajaksi haluavalla pitää olla poikkeuksellisen hieno äänimateriaali, muuten jäät siihen kasvottomaan massaan jolla on kyllä koulutus muttei töitä. Suurin osa tämän päivän laulunopettajaksi opiskelevista valmistuu suoraan kortistoon.

      Kovaa tekstiä, mutta aivan totta. En tarkoita lannistaa ketään, mutta soitellen ei kannata sotaan lähteä. Jos siis olet lahjakas ja ahkera, niin se kantaa pitkälle.

      • aloittaja :-)

        Kiitos rehellisistä neuvoista :)
        Tiedän tosiaan että laulaminen on kovaa hommaa, sitä ihmettelenkin miksi useat (tietämättömät) luulevat sen olevan jotain helppoa loilottelua. Se on juuri sellaista työtä jossa ei ole varmaa taloudellista turvaa ja aina saa paskaa niskaan. No, kestän mitä vaan kunhan saan olla tekemisissä musiikin kanssa ja laulaa ja kehittyä.
        Äänimateriaalistani en tiedä... Se vaikuttaa olevan (omiin korviini) oikein kehityskelpoinen :D Täytyy vain harjoitella... Teoriaa aion opiskella ja opetella hieman pianonsoittoakin. Pianonsoiton opiskelu tässä varmasti tulee olemaan vaikeinta xD


    • NannaP

      YLE-teemalta tulee parhaillaan Kuoroon!-niminen ohjelma maanantaisin. Siinä otettiin mukaan ihmisiä jotka eivät eläessään ole kuorossa (ja harva muutenkaan) laulaneet ja seurataan heidän edistymistään. (maanantaisin en muista kellonaikaa). YLE Arenasta voi katsoa vielä kyseisen viikon jakson ja ohjelman nettisivuilla on mm. teoria- ja lauluteknisiä vinkkejä.
      Käy kurkkaamassa!

      • tästä ketjusta

        tuli minullekin mieleen.

        :)


    • ---

      ;uuan Mauno Kuusisto aloiti 28 vuotiaana ja piti ensikonserttinsa muistaakseni 35 tai 36 vuotiaana.Ja ehti tehdä hienon uran.

      Pentti Perksalo aloitti 40 vuotiaana ja ehti kuitenkin Metropolin lavalle solistiksi.

      Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon.

      • horiset?

        "Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon?"

        Pötyä.

        Kuorolaisuus antaa loistavan pohjan solismille.

        Kanttiksesta on moni hyvä tekijä aloittanut. Jyrki Korhonen ja oliko Petteri Salomaa ja monia muita tekijöitä. Kuoroista tulee kuuntelevia laulajia.


      • se niin on
        horiset? kirjoitti:

        "Jos solistiksi haluat niin älä mene kuoroon?"

        Pötyä.

        Kuorolaisuus antaa loistavan pohjan solismille.

        Kanttiksesta on moni hyvä tekijä aloittanut. Jyrki Korhonen ja oliko Petteri Salomaa ja monia muita tekijöitä. Kuoroista tulee kuuntelevia laulajia.

        ... että tänä päivänä vaaditaan solistilta muitakin taitoja, kun diivailua malliin: mäoonsolisti ja muut tulkoot perässä jos pysyvät.

        Todella hyvä laulaja on muusikko, joka hallitsee instrumenttinsa läpikotaisin, ja siihen kuuluu myös kyky laulaa äänissä ja kuunnella toisia. Ne oppii parhaiten kuorossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      262
      15262
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9391
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6258
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1962
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe