Silmälasit ja tuvatyyny

Mistä löytyvät silmälasieni linssit jos/kun etuturvatyyny laukeaa kolarissa tms. ? Ovatko siruina silmissä vai missä, en ole löytänyt asiasta asiallista tietoa. Ken on?
82385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen käyttänyt silmälaseja kai noin 45 vuoden ajan ja ne ovat nykyisin autoa ajaessani pakollisetkin. En muistakaan, milloin rillieni linssit ovat viimeksi olleet lasia – mutta siiä on kauan! Muovilinssit ovat olleet vallitsevina varmaan ainakin yhden sukupolven ajan.

Turvatyynyautolla olen körötellyt viimeiset 12 vuotta. Eipä ole tullut pieneen mieleenikään kuvitella, että turvatyynyn laukeaminen johtaisi rillien säpäleiksi menoon.

Äänestä
  • Kyllä lasilinssejä käytetään edelleen ainakin vaativimmissa kohteissa. Muovit ja niiden pinnoitteet ovat kehittyneet ihan hyvin, mutta silti lasilinssit on käytössä esim suurissa vahvuuksissa. Lasilla on perinteisesti ollut selkeästi paremmat taitto-ominaisuudet.

    Äänestä

Siinä ne ovat nokkasi päällä, missä ennen törmäystäkin. Turvatyyny on ihan oikeasti turvatyyny. Esim piipunpolttaja voisi ihan hyvin pitää piipun suussaan, eikä turvatyyny painaisi piippua kurkkuun. Tätä en kehoita ketään kokeilemaan.

Mutta mieti, missä linssisi (tai se piipunpolttajan piippu) olisivat ilman turvatyynyä, kun niillä olisi osuttu rattiin?

Äänestä
  • on ainut oikea silmälaseihin. Muitten vikojen lisäksi kuttaperkkalinssi hajoittaa valoa jolloin esimerkiksi aurausmerkeistä heijastuva valo näyttää suuremmalta ja häikäisee kuttaperkkalinssillä paljon pahemmin kuin lasilinssillä. Kokemusta on, enkä kuttaperkkaa linsseiksi kelpuuta.

    Äänestä

Esim mun auton käyttöohjeissa selvästi kielletään esim piipun ja kynän pito suussa ajon aikana

Äänestä
  • viesti ei ollut minun vaan sen räkänokkaisen näppylänaamaisen Corollasta haaveilevan teinipojan aivouloste, kuten älykäs lukija jo huomasikin.

    Äänestä

Siis ei kellään mitään tietoa! Kummallista. Ei tässä kyselty lasi/muovilinssien paremmuudesta, vaan oikeasti sitä, kuinka silmälasien ja linssien käy turvatyynyn lauetessa ja ihmisen kenties hieman törmätessä tyynyyn. Aion pitää silmälaseja edelleenkin ajaessani ja ajatus linssistä eri asennoissa silmäkuopassani ei juurikaan kiehdo...

Äänestä
  • Olin pari päivää sitten kolarissa, jossa turvatyyny laukesi. Ajoin 60-70km/h ja sivutieltä stopin takaa ajoi toinen suoraan eteen. Muuta ei voinut kuin rysäyttää kylkeen. Kumma kyllä, kukaan ei loukkaantunut. Oma autoni meni lunastukseen ja toiseenkin tuli pahoja kolhuja.

    Minulla on silmälasit lasilinsseillä (voimakkuutta sen verran, että muovilinssejä ei voi harkitakaan, lasilinsseistä kun saa ohuemmat). Silmälasit pysyivät päässä ehjinä, vaikka tyyny tuli naamalle. Kulmakarvan kohdalla on pieni naarmu linssin reunasta, mitään muuta oiretta ei ainakaan vielä ole havaittavissa. Luulen, että käyn kuitenkin näyttämässä laseja optikolla, vaikkei niissä mitään suurta vikaa olekaan. Kehykset painavat nyt korvia, joten ehkä jotain pientä vääntymää niihin tuli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


linssit löytyy... kirjoitti:

Mistä löytyvät silmälasieni linssit jos/kun etuturvatyyny laukeaa kolarissa tms. ? Ovatko siruina silmissä vai missä, en ole löytänyt asiasta asiallista tietoa. Ken on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu