Mikähän siinä oikein on kun olen seurannut käytettyjen pickup:ien hintoja. Tuntuu olevan niin että käytettyjä myyvät liikkeet pitää vaihdokkejaan uuden veroisina. Tuossa törmäsin pariinkin parivuotta vanhaan yksilöön mitä kaupitellaan SAMAAN hintaan kun vastaavaa samanmerkkistä mallia myydään uutena?
Onko kellään kokemusta vähänkäytetyn pikapin ostamisesta lähiaikoina, onko pyyntihinnasta saanut hyvin alennuksia?
Pakujen hinnat?
6
1993
Vastaukset
- nmky
Suomi-pickupien myyjille tulee ensi vuonna hätä käteen. Jos haet käytetyn pickupin Saksasta sitä ei koske tavaratilan mitta vaatimukset ja voit vapaasti ilman vero riskiä asentaa siihen lavakopan. Suomi-autossa taas säilyy kaikki umpihullut määräykset kuten nytkin on. Itse ainakin jäin odottelemaan verolain muuttumista koska haluan varustella tulevan pikkarini hyvin. 3-litrainen hilux on jo haussa Saksasta.
- ad hoc
Onko kellään kösitystä siitä, miten veromuutos tulee vaikuttavaa avolavojen hintaan? Muutosta ei taida vielä eduskunta olla siunannut, mutta olettaen, että se menee läpi.
jos muutoksia tulee, näkyy se varmaan käytettyjen hinnoissakin. Veikkaan kyllä käytettyjen hintojen tulevan alas muutenkin, koska rakentaminen ym hiljenee, siten myös avolavojen kysyntä. Kuulemma jo nyt autoliikkeissä on tosi hiljaista. Vain jokunen potkimassa renkaita, tosiostajia ei ole liikkeellä.
Ihan hyvä, koska aivan naurettaviahan nuo käytettyjen pyynnöt ovat. 10-vuotiaistakin saa maksaa liki 15 ke. Kun auton keskimääräinen käyttöikä on 18 v, maksaa 10 vuotiaan ostaja yli puolet uuden hinnasta, vaikka käyttöikää on jäljellä alle puolet. Lisäksi auto on kulunut. Voi itku! - harkis
ad hoc kirjoitti:
Onko kellään kösitystä siitä, miten veromuutos tulee vaikuttavaa avolavojen hintaan? Muutosta ei taida vielä eduskunta olla siunannut, mutta olettaen, että se menee läpi.
jos muutoksia tulee, näkyy se varmaan käytettyjen hinnoissakin. Veikkaan kyllä käytettyjen hintojen tulevan alas muutenkin, koska rakentaminen ym hiljenee, siten myös avolavojen kysyntä. Kuulemma jo nyt autoliikkeissä on tosi hiljaista. Vain jokunen potkimassa renkaita, tosiostajia ei ole liikkeellä.
Ihan hyvä, koska aivan naurettaviahan nuo käytettyjen pyynnöt ovat. 10-vuotiaistakin saa maksaa liki 15 ke. Kun auton keskimääräinen käyttöikä on 18 v, maksaa 10 vuotiaan ostaja yli puolet uuden hinnasta, vaikka käyttöikää on jäljellä alle puolet. Lisäksi auto on kulunut. Voi itku!Samaa olen katsellut. Olen haaveillut kakkosautoksi, mutta ei hintojen pohjalta ole ollut kovin järkevän oloista.
Tosin nelivetoiset autot eivät tunnu Saksassakaan niin huippuhalpoja olevan. - lava-
määräykset ei koske Saksasta tuotua lavapakua ?
(Tieto kiinnostaa) - L200
lava- kirjoitti:
määräykset ei koske Saksasta tuotua lavapakua ?
(Tieto kiinnostaa)Veikkaisin että joku EU määräysten yhdenmukaisuus hommeli iskee vuodenvaihteessa. Voipi olla että tuo lavamääräys on (taas) ollut joku ihmeellinen suomi (verotus) direktiivi. Tämä on siis täysin arvaus?
Perinteisestihän suomen ajoneuvoverotus on toiminut niin, että jos jollekin ajoneuvoryhmälle on myönnetty jotain verohelpotuksia, on alemman verotuksen auto määritelty todella tarkasti, ettei vaan kukaan saa verohelpotusta perusteetta. - ..edelliseen
L200 kirjoitti:
Veikkaisin että joku EU määräysten yhdenmukaisuus hommeli iskee vuodenvaihteessa. Voipi olla että tuo lavamääräys on (taas) ollut joku ihmeellinen suomi (verotus) direktiivi. Tämä on siis täysin arvaus?
Perinteisestihän suomen ajoneuvoverotus on toiminut niin, että jos jollekin ajoneuvoryhmälle on myönnetty jotain verohelpotuksia, on alemman verotuksen auto määritelty todella tarkasti, ettei vaan kukaan saa verohelpotusta perusteetta."Perinteisestihän suomen ajoneuvoverotus on toiminut niin, että jos jollekin ajoneuvoryhmälle on myönnetty jotain verohelpotuksia, on alemman verotuksen auto määritelty todella tarkasti, ettei vaan kukaan saa verohelpotusta perusteetta."
Tarkoitit sanoa, "ettei vaan kukaan saa vahingossakaan mitään verohelpotusta".
Kuitunen, Valtiovarainministeriöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2703371Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1001591- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991057- 551015
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:50966- 63961
- 42807
- 47782
- 114738