Mistähän maasta töitä tuoreelle konepuolen DI:lle

ettii töitä

Olen konetekniikan DI ja pääaineena oli tuotantotekniikka, sivuaine teollisuustalous. Määräaikainen työsuhde loppu just ja jos Suomesta ei löydy helposti töitä niin ajattelin kokeilla ulkomaita.

Oma työkokemus on metallialalta vajaa 2 vuotta. Vinkkejä mistä kannattais yrittää katella?

9

2611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääetsijä

      Vähän kanssa on kyse siitä, että mitä kieliä puhut. Tuosta linkistä löytyy maittain tietoa siitä, että mistä ammattiryhmistä on pulaa. Esim. norjalaiset kaipaavat insinöörejä.

      http://www.europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=fi

    • rahaa haluat

      niin suuntaa autonvalot Norjaan. DI ja työkokemustakin jo muutama vuosi, saat varmasti töitä tästä maasta. www.nav.no, www.finn.no, www.glowo.net niistä luulis löytyvän paikkoja sulle, ole hyvä!

      T: insinööri Norjassa

      • insinööri

        Onko rakennuspuolen inssille töitä norjassa? Onko norjassa suomalaisten omistuksessa olevia rakennusyrityksiä tai inssitoimistoja?


    • .CH

      Sveitsi on myös ihan mukava paikka ja avoimia työpaikkoja on aika hyvin tarjolla. Kielitaidosta sen verran, että englannilla pärjää hyvin ja saksa/ranska on vain plussaa.

      Kannattaa vilkaista monster.ch tai suomalaisille tuttuja vaihtoehtoja abb.ch, wartsila.ch, ...

    • deutsch

      Eikös saksassa ollut huutava pula insinööreistä?

    • Fingineers

      Hei. Suomalais-saksalainen yritys Fingineers on erikoistunut suomalaisten insinöörien välittämiseen Saksan työmarkkinoille. Palvelu on insinööreille maksuton. Käy nettisivuillamme www.fingineers.de. Ystävällisin terveisin Hanne Salonen (OTK, VT) Fingineers Consulting UG

      • jo Saksassa

        Miksi jonkin tällaisen toimiston kautta ?. Välistä vetäjistä ei ole yleensä hyötyä; eivät he hyväntekeväisyyttä tee.

        Suoraan vain yrityksien kotisivuilta, www.monster.de, www.gulp.de jne.


    • Fingineers

      Hei.

      Fingineers auttaa suomalaista insinööriä paitsi rekrytointiprosessissa, niin myös Saksaan siirymisessä. Neuvomme insinöörejä työsopimuksen teossa, sosiaaliturvaan liittyvissä kysymyksissä sekä muissa Saksaan töihin siirtymiseen liittyvissä kysymyksissä. Meidän kauttamme on mm. myös mahdollisuus saada yhteys muihin eri puolella Saksaa asuviin suomalaisiin.

      Palvelumme on maksuton insinööreille, mutta kuten epäilijä "jo Saksassa" -nimimerkillä osasi epäillä, ei yritys hyväntekeväisyyttä tee. Saamme tulomme yrityksiltä, jotka eivät onnistu löytämään Saksasta ammattitaitoisia ja koulutettuja insinöörejä. Luomme yhteyden suomalaisten insinöörien ja saksalaisten yritysten välillä.

      Kerromme lisäksi asiakasyrityksillemme suomalaisesta työkulttuurista ja -ehdoista ja tiedotamme asioista, jotka edistävät sopeutumista toiseen maahan (suosittelemme mm. kielikursseja ja perheen huomioimista). Tavoitteenamme ei ole pelkästään välittää ihmismassaa maasta toiseen, vaan saada onnistuneita ja mahdollisesti pitkäaikaisia työsuhteita aikaan.

      Tälläkin hetkellä etsimme useita kehitysinsinöörejä, koneenrakennusinsinöörejä, mikrojärjestelmätekniikan insinöörejä sekä käyttö- ja ohjaustekniikan insinöörejä. Asiakasyrityksissämme voi työskennellä englannin kielellä.


      Ystävällisin terveisin
      Hanne Salonen
      Lakimies
      Fingineers Consulting
      www.fingineers.de

      • jo Saksassa

        Ei siinä mitään, tämähän on yksi muoto välittää ihmisiä toiseen maahan töihin. Ja tarkoitan ilman mitään työntekijän sitoumuksia välittävään yritykseen esim. vuokrattuna työvoimana, palkanmaksusysteemit tai jokin määräaikainen freelancer-soppari jne.

        Itse hain muutama vuosi sitten suoraan yritykseen ja paikka aukesi aika helposti; onhan täällä Saksassa pula vajaasta 100 000 insinööristä tällä hetkellä, joten osaaville ihmisille ei pitäisi kovin vaikeaa olla työpaikan saanti ja englannillakin pärjää aluksi.

        PS. Lakimies-titteli ei sitten tehnyt minuun vaikutusta; on jo aika arkipäivää Saksassa lakimiehien käyttö. Asiasta kuin asiasta.

        Toivottavasti moni halukas saa töitä Saksasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4384
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2908
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2547
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2058
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2008
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe