Pillereiden vaihto

Hei, taas vaihteeks pillereiden vaihdosta, mut mietin et pitääkö mennä lääkärille jos haluu vaihtaa pillereit vai voiko sen tehdä jollakin muulla tavalla? Kiitos jo etukäteen :)
4223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No mitenkähän ajattelit saada reseptiin uusiin pillereihin, jos et lääkärille mene? Niin no tietysti terkkarilla käymällä, mutta joka tapauksessa on käytävä juttelemassa vaihdosta jonkun terveydenhuollon ammattilaisen kanssa.

Ja jos aiot vaihtaa merkistä toiseen, älä mene lopettamaan pillereitä ennen kuin sinulla on paketti uusia, ettei tulee turhaa lyhyttä taukoa (pahasta elimistölle).

Äänestä
  • Kyllähän sen uuden reseptin tietty tarvii, mut mietin just et ei kai tarvii mennä taas gynelle et voi helpomminki vaikka terkkarilla ym. Kyllähän sen reseptin saa vanhoihin uusiakki ilman lääkärinkäyntiäki, mutta totta vaihto on suurempi homma. Mietin vaa et nää pillerit yasminet on hyviä, mut kalliita et jos sais kokeilla halvempia ja miten sen sit selittää gynelle, joo haluun halvemmat :P

    Äänestä

  • milkky kirjoitti:

    Kyllähän sen uuden reseptin tietty tarvii, mut mietin just et ei kai tarvii mennä taas gynelle et voi helpomminki vaikka terkkarilla ym. Kyllähän sen reseptin saa vanhoihin uusiakki ilman lääkärinkäyntiäki, mutta totta vaihto on suurempi homma. Mietin vaa et nää pillerit yasminet on hyviä, mut kalliita et jos sais kokeilla halvempia ja miten sen sit selittää gynelle, joo haluun halvemmat :P

    Ei tuossa gyneä tarvita, kuten ei muutenkaan pillereiden hankkimiseen. Yleislääkäri riittää ihan hyvin kun kyse ei ole mistään erityisestä naistentautien erikoislääkäriä vaativasta asiasta. Terkkari voi myös hoitaa sen vaihtoasian eli pyytää sitten lääkäriltä sinulle reseptin.

    Voit sanoa terkkarille/lääkärille, että vaikka olet tyytyväinen Yasmineen, haluat kokeilla halvempaa merkkiä ja olet valmis ottamaan riskin sivuvaikutusten suhteen. Jos ei ole terveydellistä syytä, miksi pitää olla juuri Yasmin eikä joku halvempi, niin luulisi reseptin sillä irtoavan.

    Äänestä

Kuulostat hyvin nuorelta naiselta. Miksi käytät pillereitä ja keräät itsellesi esim. papilloomavirukset, jotka aiheuttavat kohdunkaulansyöpää ja kondyloomia? Pillerit edesauttavat myös rintasyövän kehittymistä, joten miksi haluat riskeerata terveytesi? Käyttäisit kondomia niin kauan kunnes alat hankkimaan lapsia.

Reseptejä ei kirjoita tietenkään kukaan muu kuin lääkäri, joten lääkärille pitää varata aika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milkky kirjoitti:

Hei, taas vaihteeks pillereiden vaihdosta, mut mietin et pitääkö mennä lääkärille jos haluu vaihtaa pillereit vai voiko sen tehdä jollakin muulla tavalla? Kiitos jo etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu