Brygada Kryzys

reisi vähän

Mikäs bändi tämä tämmönen on? Isäni kävi josku 1980-81 Puolassa työmatkalla ja toi minulle sieltä levyn, jota en silloin kuunnellut alkuraitojen paria sekunttia enempää: a) itäblokin kommarimaasta hyi, b) punkkia eikä rockabillyä, c) kamalan pelottavan näköinen levynkansi (joku työläinen menee leipälaukku olallaan kommunistisessa kombinaatissa portaita ylös, värit ihan a la andyvarhol) ja omituista slaavilaista kirjoitusta, tosin ei dark-forces-kyrillisiä.

Sitten myöhemmin kasvoin isommaksi, ja ehkä tuli järkeäkin päähän ja olin utelias ja joskus 80-luvun lopulla muurin murtumisen aikoihin kuuntelin älppärin ja suorastaan ihastuin! Mielenkiintoisia piisinimiä: Dance Macabre, Armageddon, Je t'aime, Dolina Lalek, Televizja...

Netissä löytyy jotain tästä bändistä, mutta puolaksi, juutuubissakin vain kommentit puolaksi. Kun en ole koskaan ollut punkkari (silti kaikenlainen musa ja ennakkoluulottomuus kiinnostaa), niin tietääx täällä kukaan jotain tosta bändistä, onko ollut Suomessa, onko vaikea löytää sen levyjä Suomesta.

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kryzyksen

      No googlettamalla löydät tietoa bändistä. Suomessa eivät ole koskaan soittaneet ja tuo omistamasi levy on kyllä jo melkoinen harvinaisuus, joku punkin keräilijä maksaisi siitä varmasti aika hyvinkin. Suomesta ei näitten levyjä taida löytyä kuin hirveällä tuurilla.

      • reisi vähän

        Olen kuunnelllut juutuubista niitten piiseja ja aika hyviä ovatkin, tykkään esmes tosta Centralasta. Toi mun älppäri on sitäpaitsi melkein uuden veroisessa kunnossa levy ja kansi. Nyt tietysti herää ajatus, että myiskö sen. Ja mä kun luulin, että toi bändi on varmasti ollut Suomessa jossain Ruis- tai Provinssirokissa. Nyt äkkiä se tänne ennen kuin liian myöhäistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe