rohkaisin tässä eilen iltana mieleni, ja kerroin pikkusiskolleni (17v), että olen ajatellut hommaavani rintojensuurennuksen. oletin, että hän olisi järkyttynyt tms.. mutta päin vastoin.
hän alkoi selittämään, että itsekkin(!!!!) ja muut hänen kaverinsa, ovat miettineet, että kun he täyttävät 18v, voisivat hommata silikonit!!
mä järkytyin,myönnän.
kun itse olin heidän iässään, mulle ei tullut mieleenkään mennä rintoja suurentelemaan.. mutta vasta nyt, kun olen imettänyt kaksi lasta, on tämä tullut ajankohtaiseksi(olen 27v)
jotenkin tuntuu pahalta...eikö tuollaisten "teini iässä" olevien pitäisi olla tyytyväisiä?vasta ovat kukkaan puhkeamassa.. en tiedä.. tietty mä hyväksyn, jos hän haluaa suurentaa, mutta mielessä vain pyörii, että tätäkö se kauneusihanne on...?
ja noin nuorena.. ...
hän alkoi selittämään, että itsekkin(!!!!) ja muut hänen kaverinsa, ovat miettineet, että kun he täyttävät 18v, voisivat hommata silikonit!!
mä järkytyin,myönnän.
kun itse olin heidän iässään, mulle ei tullut mieleenkään mennä rintoja suurentelemaan.. mutta vasta nyt, kun olen imettänyt kaksi lasta, on tämä tullut ajankohtaiseksi(olen 27v)
jotenkin tuntuu pahalta...eikö tuollaisten "teini iässä" olevien pitäisi olla tyytyväisiä?vasta ovat kukkaan puhkeamassa.. en tiedä.. tietty mä hyväksyn, jos hän haluaa suurentaa, mutta mielessä vain pyörii, että tätäkö se kauneusihanne on...?
ja noin nuorena.. ...
Vastaukset 8
Vanhimmat
vahvistat sitä ajatusmaailmaa, kun haluat itse leikkaukseen.
Juuri ajattelin kirjoittaa, että tää isosisko muokkaa, antaa mallia nuorten käytös/ ajatusmaailmalle.
miten minä voin muokata heidän ajatusmaailmaa?
pointtina on se, että mä haluan rintojen suurennuksen imetyksen takia, koska rintani ovat rupsahtaneet c kupista pieneen b:n! ei mitään pyöreyttä tms.. mutta nämä, nuoret naiset haluavat silikonit. sitä minä en tajua. heidän rintansa ovat vielä nätit ja kiinteät kuitenkin.
ja muutenkin, rinnoistani tulee korkeastaan pieni c. eli ulkopuoliset eivät tule todennäköisesti huomaamaan leikkaustani.
En usko että vahvistat tyttöjen halua rintojnsuurennukseen. He ovat sen "ihanteen" jo mediasta ja toisiltaan saaneet. Päin vastoin, voit kertoa rintojen tehtävästä eli imetyksestä ja muutoksista mitä rintoihin tulee imetysten ja iän mukana sekä niistä kammottavista kivuista mitä keikkaukseen liittyy. Kerro vaan rehellisesti ja avoimesti siskollesi asiosta, eiköhän mieli vielä muutu. Tsemppiä!
Sinulle rinnat ovat RINNAT, mieti vähän. Ei kannata ihmetellä lasten asennetta kun itse mallia näyttäää.....
halustasi rintojen suurennukseen, kertomalla siskollesi asiasta, menemällä leikkaukseen. Sinä viestität, että rinnat ovat niin älyttömän tärkeät naiselle, että niitä pitää korjata jos ei ole tyytyväinen niihin.
Sillä ei ole mitään merkitystä, että rintasi on mennyt imetyksen takia, sillä olisi, jos sinulta poistettaisiin sairauden takia rinnat ja siksi haluaisit rinnat. Mutta nyt sinä haluat suuremmat, kauniimmat, ehommat rinnat. Ja mitä vanhemmat edellä sitä nuoret perässä. Taidat olla itsekin nykyihanteiden uhri ja samalla vahvistat niitä sairaita ihanteita.
"Päin vastoin, voit kertoa rintojen tehtävästä eli imetyksestä ja muutoksista mitä rintoihin tulee imetysten ja iän mukana sekä niistä kammottavista kivuista mitä keikkaukseen liittyy."
Ei sentään kannata liioitella, vaikka naisilla se joskus tuntuu tulevan luonostaan, kun esimerkiksi pelotellaan synnytyskivuilla. Ei silikonien laitosta tule mitään kammottavia kipuja. Tottahan jokaisesta leikkauksesta kipuja tulee, mutta selvisin silkonien laitosta lyhyellä tavallisten särkylääkkeiden käytöllä.
nykyaikana tämä aihe on ollut todella suosittu televisiossa. esim. nelosen dokumentti joitakin kuukausia taaksepäin. vaikka sinulle sanotaan, että vahvistat tätä ihannetta, niin kyllä nuoret sitä näkevät joka paikasta.
itse hankin silikonit nuorena, mutta en antanut minkään muun vaikuttaa päätökseeni. kaverit ovat sanonneet haluavansa, mutta kun olen kertonut kivuista ja muista faktoista on heidän mielensä muuttuneet.
tämä saattaa olla pikkusiskollesi vain hetken hurma.