Juoppoäidit aiheuttavat noin 1000 kehitysvammaista lasta vuodessa... mielestäni tämä on kaikista raukkamaisinta mitä ihminen voi tehdä toiselle... pilata osaltaan lapsen täysijärkisen elämän jo ennen kuin tämä on ehtinyt syntymään. Tämä on varmaan myös patriarkaalisen yhteiskuntajärjestelmän syytä?
Lisää keskustelua aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005;conference=4500000000001391;posting=22000000039679331
Lisää keskustelua aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005;conference=4500000000001391;posting=22000000039679331
Vastaukset 9
Vanhimmat
...ovat tässä yhtä syypäitä. Pitäisi vähän katsoa, kenen kanssa alkaa jälkikasvuun mahdollisesti johtavaa toimintaa harrastamaan, myös sen naisjuoppoon yhtyneen miehen (juopon?)
Pitäisi kiinnittää huomiota lasta odottavan naisen lähipiiriin. Mitä tekee naisen mies, ja mitä tekevät tulevat isovanhemmat? Mitä tekevät naisen lähimmät ystävät? Etteivät vain käyttäisi päihteitä kaikki. Miksi ongelma olisi siis yksin raskaana olevan naisen? Päihdeäitiongelmaan ei ole olemassa yksinkertaisia ratkaisuja, ei ole välttämättä ratkaisuja ollenkaan. Pitää ehkä hyväksyä vain, että maailmassa tapahtuu kauheita asioita, joille ei voi mitään.
mutta kyllä pahimmankin liimanhaistelijan viimeisessä aivosolussa pitäisi olla edes sen verran pihinää, että osaisi hakeutua aborttiin.
Mikä helkkarin hinku jonkun spurguämmän on haluta jatkaa raskauttaan, synnyttää vammainen lapsi (itse vammauttamansa), ja kaiken kukkuraksi useassa tapauksessa "äidin tunteet" ovat niin voimakkaat, ettei vauvaa haluta luovuttaa pois - kunnes sosiaaliviranomaisten pitää noutaa väkisin kaltoinkohdeltuna ja laiminlyötynä.
Miksi voi miksi? Miksi maailma ei ole parempi paikka. Miksi isät raiskaavat lapsiaan ja äidit käyttävät päihteitä. Miksi? Oletko tullut ajatelleeksi, että päihdeäiti ei koe olevansa spurguämmä, jonka olisi syytä tehdä abortti?
Mielummin olisin kehitysvammainen niin en pystyisi ymmärtämään tätä sairasta maailmaa.
Käytä sitä omaa nimimerkkiäs, pelle.
Jotkut ihmiset lisääntyvät, vaikka heidän ei pitäisi lisääntyä. Muistaakseni juuri sinä olet usein ollut painottamassa synnyttämisen paremmuutta abortin sijaan. Tässä on nyt yksi seuraus, mitä sinunkin kannattaa miettiä, että kannattaako ajatella niin puusilmäisesti. Juopot ja narkkarit kun eivät ota vastuuta teoistaan tai tekemättä jättämisistään.
Siitä olen samaa mieltä, että seuraukset ovat tulevalle lapselle kauheat.
Naisella lienee oikeus omaan kehoonsa?
En näe raskausajan juopottelussa ongelmaa. Tuskinpa ko. juopottelu juurikaan vaikuttaa kansantalouteen.
Toki yksittäisiä tradegioita saattaa syntyä mutta elämä on, tämä on valintojen maailma.
Joskin suosittelen kaikille patriarkaati uhreille eli raskaaksi tulleile naisille aborttia.
'Kehittyvissä' maissa riittää kyllä tulijoita paikkaamaan teidän aborttinne aiheuttaman väestövajeen.
Kun olet tunnetusti maahanmuuttajamyönteinen jyrsijä, niin aivan pienenä havainnollistavana esimerkkinä täältä päin - kohtalaisen tunnetulla työpaikalla kohtalaisen vaativia laitteita käyttävistä miespuolisista työntekijöistä ovat kaikki enemmän tai vähemmän usein töissä kännipäissään tanakasti tai vain lievässä taipuisassa, työnjohtoa myöden. Ainoan poikkeuksen tästä miesporukasta muodostaa porukan ainoa ulkomaalaistaustainen työntekijä.
Kannattanee lisätä maahanmuuttajien määrää.
Muuten kännissä töissä oleminen ja erityisesti koneiden käyttö lienee laitonta. Ihmettelen ettei yhtiön johto puutu asiaan.