Voisiko joku neuvoa tai suositella joitakin laitteita millä pystyisi kotona hyvin nauhoittamaan esim kitaraa ja laulua niin että sen saa mp3 muotoon? kitaran ja laulumikin sais kiinni? hinta vois olla mielellään alle 500 :)
musiikin tallentaminen
kotosalla
4282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tämän tyyppinen olisi ratkaisu.
http://www.thomann.de/fi/tascam_dp02_cf.htm
mp3 pakkaus onnistuneen ilmaisilla ohjelmilla.
tietokoneen laitettua kiinni ja suoraa sinne siirrettyä?
vaikka usb väylää käyttäen. homman voi tehdä monella tavoin, myös paljon simppelimmin ja huokeammalla, mutta kun laitoit hintakatoksi 500€ niin ajattelin että et hae halvinta mahdollista systeemiä vaan olet valmis panostamaan hieman laatuunkin.
tarvitset tietenkin myös mikrofonit, johdot ja telineet.
aika paljon miten laadukasta haluaa. Jos sinulla on tietokone käytössä niin yksinkertaisimmillaan homma menee niin pistät sen mikin kiinni tietokoneen mikkiliitäntään ja nauhoitat sen möykän ilmaisella Audacityllä. Sillä saa muutettua sen biisin sitten mp3:ksikin.
Toinen äänityshommiin käypä softa on Reaper, joka ei periaatteessa ole ilmainen (mutta on kuitenkin...).
Jos tietokoneessa ei ole mikkiliitäntää tai haluat useamman liitännän (=yhtä aikaa laulaa ja soittaa) niin tarvitset äänikortin joka ei sekään välttämättä maltaita maksa.