Toimin myyntipäällikkönä, palkka tänä vuonna (ei sisällä vielä marraskuun palkkaa) on reilu 50.000€.
Enkä tosiaan kehu, sillä ei tuosta mitään ole tilille jäänyt, -kaikki menee mikä tuleekin. Veroihin ja sivukuluihin menee n. 39%
Pohjois-Suomesta olen.
Työkaverilla, jolla on sama toimenkuva, palkka on nyt n. 60.000€.
Pikku GALLUP:
Kertokaa muut päälliköt/johtajat omat ansionne?
Enkä tosiaan kehu, sillä ei tuosta mitään ole tilille jäänyt, -kaikki menee mikä tuleekin. Veroihin ja sivukuluihin menee n. 39%
Pohjois-Suomesta olen.
Työkaverilla, jolla on sama toimenkuva, palkka on nyt n. 60.000€.
Pikku GALLUP:
Kertokaa muut päälliköt/johtajat omat ansionne?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla brutto 34000 ja veroprosentti 18,5%+sivukulut käteen jää noin 27000. En tosin ole päällikkö muuta kuin kännissä.
Hurja veroprosentti, en meinaa edes oikein uskoa..
Olen huoltopäällikkö pienessä firmassa, joten vähän toisissa luvuissa pyöritään. 35000€ brutto vuodessa.
Joitakin kun ihmettelevät "hurjaa" veroprosenttia !?
Itsellä 52000€ vuosiansio ja aika sama prosentti kaikkineen kuluineen ja maksan kummiskin lainan korkoja yli 2000€ ja vapaaehtoisia eläkemaksuja samanverran vuodessa...Muita vähennyksiä ei ole mut etelä-suomessa olen.
Ottakaas ihmiset jokin kunta suomesta siihen normaalit kirkollisverot ja laittakaa 52000€ vuosiansioksi mikä tulee veroprosentiksi...ei taida olla missään alle 30% ilman vähennyksiä ei oteta kauniaista mukaan ,mut muut;) vero.fi
Minä ihmettelin aikaisemmin. Ja kyllä 30% ja 39% on helvetin iso ero. Itselläni 35000 brutto vuodessa ja prosentti pikkasen päälle 20. Aika kova nousu jos 15.000-20.000 euroo tohon päälle bruttoa ja veroprossa nousee yli 15%.
Et kaikki palkasta pidätettävät !
Pakolliset+liitonmaksut veron päälle joillakin on kassan maksuja yms.
Vero itsellä 32,5% tuloihin 57000€ asti,mut vähennyksiäkin on lainankorot+vapaaehtoinen eläkemaksu yhteensä maksan näitä n.5000€/vuosi.
30 tai 39 % on kyllä vissi ero. Pakko oli oikein tarkistaa, jotta mitä sitä itseltä menee... Tulot vuodessa n. 35 000 e, vero% 26.5 + tel+ttvm yht. 4.44 % ja sehän on yhteensä 30,94% palkasta. Ihmettelen tuota 18%, taitaa olla julmettu laina, vaikkei asuntolainan korkojakaan saa vähentää kuin 1400 e/vuosi.
Alla dataa vero.fi sivuilta:
Palkansaajan nettopalkasta perittävät maksut 2008
palkansaajalta perittävä eläkevakuutusmaksu on 4,1 (5,2 %)
palkansaajalta perittävä työttömyysvakuutusmaksu on 0,34 %
työntekijän nettopalkasta perittävä määrä yhteensä 4,44 (5,54 %)
Maksut lasketaan bruttopalkasta ja vähennetään nettopalkasta ennakonpidätyksen toimittamisen jälkeen.
Eläkemaksut koskevat 18-68 -vuotiaita työntekijöitä. Työttömyysvakuutusmaksu koskee 17-64 -vuotiaita henkilöitä.
liitto 1,55%+sairauskassa 1%