Pika-apua kasvojen iholle?

Olen menossa häihin (en toki omiin) reilun viikon päästä, ja tuli mieleen, että olisiko mitään hyviä vinkkejä kasvojen heleyttämiseen ennen sitä? Itsellä kun ei tule mieleen muuta kuin veden juonti ja porkkanan syönti, sekä tietysti huolellinen meikki.
72498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tee naamio:

keltuainen
hunajaa
öljyä( miel. extra virgin oliivi)
kauraryynejä

suht yhtäpaljon kaikkee, paitsi hunajaa vähemmän - ei oo niin nuukaa, tarpeen mukaan vähän lisäilset ryynejä jos liian löysäksi menee.

sekoita hyvin ja levitä kasvoille sekä kaulalle. Anna kuivaa 30 min tai sen aikaa kun ehtii ja viitsii.
Pese pois ja IHMETTELE - todella hienoa lopputulosta.

Äänestä
  • naamiosta varmuuden vuoks ton öljyn pois ( ettei naama ala kukkimaan ennen juhlaa :D ) korvaisin sen esim luonnon jugurtilla... kannattaa myös kuoria ihoa helppo kuorinta onnistuu esim niin että laittaa lasiin lemppari kasvovoidetta ja sokeria ja hieroo sitä sormilla naamaan ja huuhtelee pois ja sen jäkeen pyyhkii naaman kasvovedellä... ja ihanaa on myös laittaa jääkaappi kylmiä kurkku siivuja naamalle :) ah sen taidankin tehdä itekki kohta :D

    Äänestä

Kotona:

Heleyttävä naamio:
- Sokeria
- Öljyä
Noin vähistä aineesta saa tosi hyvän naamion. Oikeasti! Laita oliiviöljyä ja sokeria samassa suhteessa toisiinsa niin hyvä tulee. Erittäin pehmoinen ja hyvin voiva iho öljyn avulla, sokeri "raapii" = kuorii kuollutta ihoa pois. Älä kuitenkaan syö tätä/laita huuliin sillä silloin tulos on kaikkea muuta kuin heleyttävä!

Huulille voit kokeilla puhdasta juoksevaa hunajaa saunan ajaksi ja silmänalusille tepsii viileä kananmunan valkuainen saunan jälkeen. Tai kurkku. Kurkkunaamion ohjeen silmänalusille löytyy tosi helposti googlella.

Sitruunalla voit "valkaista" ihoasi ja hampaitasi. Iholla se toimii siten että esim. epäpuhtauksista tummunut kohtaa vaalenee, tai epätasainen rusketus hälvenee yms. Tuloksena heleä posliini-iho. HUOM. käyttä max. 1krt kuukaudessa! Mutta jos lisäät tavalliseen kraanaveteen tippoja sitruunan mehua voit juoda sitä päivittäin useasti ja tämä hoitaa ihoa kaksinkerroin niin paljon kuin pelkkä vesi. Sillä on myös kiinteyttäviä vaikutuksia. Varsinkin jos juot sitruunavettä aamulla heti ensimmäiseksi tyhjään vatsaan.

Apteekista:

Voide nimeltä "Basibact" pehmentää ihon yhdessä yössä jos sitä levittää yövoiteentavoin. Se on oikeasti tarkoitettu ihottumien, finnien ja haavojen hoitoon mutta käy terveelläkin iholla vallan mainiosti! Toinen hyvä apteekki rasva on "Bebanthen" joka toimii samoin kuin edellinen. "Humektan" taasen on loistava peruskosteusvoide jota olisi hyvä levittää iholle joka päivä.

Äänestä
  • Öljy ei aiheuta ihon "kukintaa" ulkoapäin käytettynä kuten joku väitti!!! Se pehmentää ihoa!
    Vastaavasti onhan suklaa yksi ihonhoidon painajainen syötynä ja unelma naamioissa. :)

    Äänestä

  • kotikonsteja ja kauppa-apua kirjoitti:

    Öljy ei aiheuta ihon "kukintaa" ulkoapäin käytettynä kuten joku väitti!!! Se pehmentää ihoa!
    Vastaavasti onhan suklaa yksi ihonhoidon painajainen syötynä ja unelma naamioissa. :)

    söin laatikollisen suklaakonvehteja hyvää kirjaa lukiessani-eikä mitään ihon kukkimista tullut (Viikko reilu kulunut). Kai se on yksilöllistä.

    Äänestä

  • kuitenkin kirjoitti:

    söin laatikollisen suklaakonvehteja hyvää kirjaa lukiessani-eikä mitään ihon kukkimista tullut (Viikko reilu kulunut). Kai se on yksilöllistä.

    minulle ei aiheuta kyllä suklaansyönti "kukkimista" mutta sen sijaan minulle tulee nimenomaan öljypohjaisista ihonhoito tuotteistä herkästi finnejä.

    Äänestä

  • eipä kuki ei kirjoitti:

    minulle ei aiheuta kyllä suklaansyönti "kukkimista" mutta sen sijaan minulle tulee nimenomaan öljypohjaisista ihonhoito tuotteistä herkästi finnejä.

    "minulle tulee nimenomaan öljypohjaisista ihonhoito tuotteistä herkästi finnejä"

    Öljy nostattaa rasvaa (eli talia) pintaan joten kun laitat sitä ihollesi niin "syvällä" oleva p*ska joka ei näy nousee pintaan.

    Ruoka-aineiden vaikutus ihoon on kuitenkin yksilölistä. Itselläni se on suklaa joka saa ihoon näppykä mutta kaverillani joku niinkin terveellinen kuin mandariini. Toisaalta olen kuitenkin mahdottoman iloinen tästä koska en pääse myöskään lihomaan suklaansyönnin takia :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilonana kirjoitti:

Olen menossa häihin (en toki omiin) reilun viikon päästä, ja tuli mieleen, että olisiko mitään hyviä vinkkejä kasvojen heleyttämiseen ennen sitä? Itsellä kun ei tule mieleen muuta kuin veden juonti ja porkkanan syönti, sekä tietysti huolellinen meikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu