Kertokaapas tietäväiset, kumpi kannattaisi hankkia, Fiat Punto vai Nissan Micra? Kätevä edullinen ja käytetty pikkuauto on hakusessa, tarkoituksena ihan vaan ajaminen ei pröystäily ;) Takapenkille pitäisi mahtua 1v lapsen turvaistuin ja vuosimallia olen ajatellut 1998 alkaen.Ajo lähinnä kaupunkiajoa, satunnaisesti pitempiä matkoja. Mahdollisimman pieni bensankulutus myös haaveena.
Micra vai Punto?
16
1436
Vastaukset
- Pera
Jos ostat vielä Japanissa tehdyn, ei Punto ole sen rinnalla mitään.
- Punto.
On kokoluokkaa suurempi kuin Micra ja ihan auton tuntuinen ajettava. Tosin en ole ajanut kummallakaan kuin pari kertaa, mutta ottaisin silti ehdottomasti Punton.
- Pera
Micra on melko kevyt auto, ja jos sattuu olemaan 1,4 kone, ei sillä jää muiden jalkoihin.
Vaimoni ajoi pitkähköä työmatkaa pari vuotta Puntolla. Selvästi näki, ettei Punto ole matka-ajoon tehty. Sille tyypillisiä vikoja, kuten kannentiivisteen palaminen yms. ei tosin tullut, mutta kilometrejä kertyi niin tiuhasti, että huoltovälit jäivät ajallisesti lyhyiksi. - Puntopena
Pera kirjoitti:
Micra on melko kevyt auto, ja jos sattuu olemaan 1,4 kone, ei sillä jää muiden jalkoihin.
Vaimoni ajoi pitkähköä työmatkaa pari vuotta Puntolla. Selvästi näki, ettei Punto ole matka-ajoon tehty. Sille tyypillisiä vikoja, kuten kannentiivisteen palaminen yms. ei tosin tullut, mutta kilometrejä kertyi niin tiuhasti, että huoltovälit jäivät ajallisesti lyhyiksi.ihmeen huoltovälit? Mikrassa pidemmät?Ajoin 2000vm Punto 60:llä 80,000km ilman muuta huoltoo kun öljynvaidot,ja hyvin pelitti! Jakohihnan vaihto60.000kilometrissä.
- ähkääjä
jos edes satunnaisesti ajelet pitempiä matkoja. Siinä on jo tilaa.
- on luonnollinen
valinta jos on tarkoitus ajella eikä rempata. On helppo ja mukava peli. Ja ihan jo litrasella koneella pärjää.
- aku setä
Ei kumpaakaan missään tapauksessa
- fiatjeps
Tosin olen puolueellisesti ''merkkiuskollinen''. Ajan itsekin Puntoa, kulutus näin talvella pätkäajossa killuu 6 litran huiteilla, kesällä 5.5. Näin litraisella, luultavasti siis riittää bensankulutushaaveeseesi.
Muutoin varaosat ovat erittäin edullisia siihen ja myös kannattaa huomata että samoilla kilometreillä oleva Punto on selvästi Micraa edullisempi ostos käytettynä, parhaassa tapauksessa saat samaan hintaan puolet vähemmän ajetun Punton.
Asioita mitkä kuitenkin kannattaa ottaa huomioon: 10v vanhojen puntojen takalaakerit muuttuvat tomuksi, takalaakerisarja töineen kummallekin puolelle n. 160€, tämä ei riipu kilometreistä vaan iästä. Toinen mainittava on kannen kanssa syntyvä problematiikka, ensioireina syylärinnesteen katoaminen, tämä tapahtuu yleensä n. 120-130tkm kohdalla, sanotaan. Omasta yksilöstä ei ole vielä halennut kansi.
Mutta jos räknää niin tuolla hankintahintaerollakin saa aika monta kertaa vaihtaa kannet ja laakerit. Sikäli sanoisin Puntoa kokonaistaloudelliseksi ja suosittelen lämpimästi.- fiatjeps
ruoste
jo 10v ikäisissä sitä alkaa näkymään, tuplasti ajetuissa riski tietysti vähän isompi, omassa yksilössä siitä ei haittaa ole..
- ex-Punto
Minulla oli v.1996 uutena ostamani Punto75S, ja pelitti 60 tkm todella hyvin. Takuuseen vaihdettiin ainoastaan lämppärin moottori särinän takia, ei muuta kuin huollot. Ja autolla ajoin pitkää siivua (Jns-Lohja) viikottain ja matkanopeus huiteli siellä 120-130. Ja auto kesti ja kesti!
Punto ehdottomasti noista. Hyvä ajaa myös matka-ajossa, pirteä ja noista vielä nätimpikin!- kesti?
Uskomatonta!!!
- myydä ennen
kesti? kirjoitti:
Uskomatonta!!!
kansiremppaa....
- Punton, turhaan
sinne mitään turvaistuimia laitat. Autohan ei ole missään määrin turvallinen. Säilykepurkkipeltiä koko kasa. Bensaa menee ehkä vähemmän kuin micrassa (0,5 litraa?). Jos muut seikat tärkeimpiä kuin säilykepurkin kuljettaminen hieman halvemmalla osta micra.
- on aina
ollut korkeintaan mopoautin veroinen. Siinä laskussa Punto on Auto ISOLLA AALLA.
- muuta tietysti..
Ei tarvii edes perustella.
- romis
ite ostin uutena,älä sinä tee sitä tyhmyyttä.muuta ei ollut hyvää kuin ajettavuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085941- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562046