Parhaan ystäväni kohtalo....

piitu56

Nuoruuden kaverini, miesvainaani edellinen vaimo ja nykyisin paras ystäväni sai liki 2kk sitten valtimon pullistuman aivoihinsa. Ja on tälläkin hetkellä sairaalassa liikuntakyvyttömänä. Olen aivan järkyttynyt, miten juuri hänelle, vilkkaalle, toimeliaalle ihmiselle voi käydä noin?
Hän auttoi kauppaostokset kotiini, yhdessä kuljimme hoitamassa asioitani, koska hänellä oli auto, ja itse olen liikuntarajoitteinen.
En ole päässyt edes katsomaan häntä, koska en saa kyytiä Keravalta Helsinkiin.
Taksiin ei ole rahaa, ja yleisillä kulkuneuvoilla en ole rollaattoreineni kulkenut.
Eipä hän kenties muistaisi minua, on tähän mennessä tunnistanut vain poikansa, ja senkin vain kerran.
Eikä ystävyytemme ollut lainkaan yksipuolista, kuten omituinen sepustukseni antaa ymmärtää.
Nyt en vain voi ymmärtää.
Olen joka ilta rukouksessani muistanut häntä.
Miten tällaisesta tokenee, eli käsittää, ettei ystäväni välttämättä toivu edes osittain omatoimiseksi.
Olenko siis itsekäs, kun toivon hänen pääsevän pois, mikäli jää nykyiseen tilaansa????

3

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekäs

      jos "toivot" hänen pääsevän pois täältä maanpäällisestä elämästä. Jos ystäväsi on kerran ollut toimelias, meneväinen ihminen, niin monta kertaa on parempi, että ihminen pääsee tuon puoleiseen elämään, ettei joudu täällä kärsimään pitkiä aikoja, ehkä vuosia, vuosikymmeniä.

      Kirjoituksestasi näkee, miten tuskainen olo sinulla on. Siksi toivotankin sinulle voimia ja jaksamisia surussasi. Älä kanna huolta siitä, jos et pääse ystävääsi katsomaan. Mielestäni tärkeintä on se, että on HENGESSÄ MUKANA, rukous on hyvä tapa muistaa ystävääsi ja toivoa hänelle kaikkea parasta hänen toipumisessaan.

      • pötköpena

        mua ei kiinnosta pätkääkään sun ystäväs. mutta tarjoan sulle paskapötköt suoraan pyllystäni suuhusi tosi edulliseen hintaan. vain 150 euroa pötkö. mitäs sanot ystäväiseni?


    • et ainakaan minusta vakeaahan se on varmaankin,kun et pääse häntä katsomaan,mutta jos hänestä aika jättääkin niin älä tuomitse itseäsi ettet päässyt katsomaan häntä.muista ne hyvät hetket ja jos haluat minä voin rukoilla sinun ja ystäväsi puolesta.itselläni kans joutunut katsomaan vierestä avuttomana,kun eräs miespuolinen kaverini kuoli 43v ja hänen 85 v äitinsä itkee usein mulle,että miksi hän ei pääe jo taivaan kotiin.hyvää joulun odotusta sulle silti ja voimia.t.make

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3821
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      80
      2413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2360
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1925
    6. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      36
      1794
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1590
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1406
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1038
    Aihe