Auttakaa!!

Mulle oli laitettu kesäl reijät.Mul on allergiaa,pystyn käyttää vaa kultaa.Mulle tuli korvareijän taakse vihreetä..eli mitä se on??Aijon nyt hankkii uusiks,ku meni umpeen?
1164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mikä on sellainen allergia, että pystyy käyttämään vain kultaa??

Voin kyllä valaista, ettei sellaista allergiaa ole olemassakaan, paitsi jos on allerginen edullisille koruille ;)

Kultakorujen lejeerinkiin käytetään: kultaa, hopeaa, kuparia, (sinkkiä), palladiumia (valkokulta).

Vertailun vuoksi hopeakorujen lejeerinki: hopeaa, kuparia

Mikäli olet käyttänyt hopeanvärisiä koruja, olet todennäköisimmin saanut niiden mukana nikkelin kosketusekseeman.
Hopea ja hopeanvärinen ei ole sama asia.

Titaani (luokka 23) ei myöskään allergisoi. Titaani on biokompatibiliteetiltaan erinomainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korvareikä-97 kirjoitti:

Mulle oli laitettu kesäl reijät.Mul on allergiaa,pystyn käyttää vaa kultaa.Mulle tuli korvareijän taakse vihreetä..eli mitä se on??Aijon nyt hankkii uusiks,ku meni umpeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu