Minulla on siis pienen pieni lasinsiru jalkapohjassa, enkä saa sitä pois pinsetein tai tikuin. Mikä neuvoksi?
Laitanko jotain rasvaa (vai tulehtuuko se siitä?) vai odotanko vain ajan kanssa? Pystyn kyllä kävelemään, mutta astuessa koskee hiukan.
Lasinsiru jalkapohjassa
11
23341
Vastaukset
- menetelmääni
Laita pesuvatiin tms. lämmintä vettä (ei niin kuumaa, että polttaa, mutta selvästi lämmintä) ja upota jalkaterä veteen.
Anna olla jalan vedessä sellaiset 10-15 minuuttia. Lasinsiru tulet (luultavasti) tämän jälkeen melkein itsekseen pois jalkapohjasta. Vähän voit avittaa ja puristaa, jotta tulisi pois.
Olen samalla metodilla saanut sirun pois sormestani ja voin suositella menetelmää sinulle.- ----
Täytyypä kokeilla. :)
- Kramppisääri
Muistan lapsuudestani kun aina kesäisin juostessa avojaloin pihalla meni lasisiru jalanpohjaan. Äiti sitten liotti jalkaani vadissa, lämpöisessä vedessä.
Ompa joskus isokin siru osunut jalkapohjaan kun siellä on nyt n.5cm pitkä arpi, pentuna lähes koko kantapää oli irti. ;D Silloinkin äiti huljutteli jalkaani vadissa, lämpöisessä vedessä.;) - huh helpotusta
kiitos kovasti neuvostasi. Liottelin lämpimäs vees 10 min, kuorin nahkaa jonkin verran ja puristin pienen mustan kiven jalkapohjastani. Oli niin kipeä ensin.
- Anonyymi
Kiitti hyvästä neuvosta!Vartin liotin kuumassa vedessä.Haava vähän vähän aukes,repäisin vähän lisää ja puristin lasin palan pois.Viikon konkkasin turhaan,olin jo ajatellut varata ajan lääkärille kun en itse saanut kaivettua ilman liotusta pois.N.1mm levee ja 4mm pitkä.
- muhahhaa
lasinsiru ei ole mitöö, mulla meni juuri terotetun lyijykynän terä jalkapohjaan ja en mä ny tiiä onko siellä enää mitää mut toivottavasti ei >:D
- sattuu
Sain 3mm pitkän terävän lasinsirun pois päkiästäni kun:
1. laitoin kuumaa vettä ämpäriin , liotin jalkaa siinä 15min
2. puristin haavaa niin että siru nousisi pintaan näin ei kuitenkaan käynyt joten
3.desinfioin terävän neulan tulitikulla ja aloin ronkkia haavaa varovasti
4. lasinsiru nousi sen verran ylös että sain siitä pinseteillä kiinni ja vedin sen pois
5. desinfioin haavan ja laitoin laastarin päälle
Jos em.toimet ei auta, mene lääkäriin. - Anonyymi
Mulla meni lapsena orapihlajan piikin pätkä kämmeneen ja sinne jäi. Ollut paikallaan suunnilleen 40 vuotta.
Eipä tuo ole haitannut kun se ei ikinä silloin aikoinaan edes tulehtunut. - Anonyymi
Puutikut jms. tulee itsekseen jonkun ajan kuluttua kun ympärille alkaa kehittyä mätää. Sen jälkeen tikku oikein lentää mädän kanssa ulos kun vähän puristaa. Nuorena sahalla töissä ja sieltä sain opin. (Sisko ei päässyt sahalle töihin.)
- Anonyymi
Laita kylmää sinne niin lähtee pois.
- Anonyymi
Sahalleko? Ei se sisko ole siellä koskaan edes ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793