Tietokone menee päälle itsestään

Auttakee Vistaa

Tietokoneeni menee päälle itsestään yön aikana..

Bios on päivitetty huollossa, koska näissä Asus läppäreissä on ollut niiden kanssa jotain ongelmia..

Norton ei löytänyt ongelmia..

Mistä löydän itse koneestani BIOSIN, koska kuulemma jos.. Wake on lan.. on päällä saataa johtua ongelmani siitä..

Mikä muu voi olla syynä?

8

602

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa olla

      tuolla Rajatieto-forumilla, kummittelu.

    • konetta painele DEL-nappia samalla. Yleensä se on tuo, mutta voit tarkistaa manuaalista, josko Asuksessa se on jokin muu. Näin siis bios'iin.

    • herännyt

      Mulla kai paskakone? Ei käynnisty itsestään, ei sammu itsekseen???

      • mutta­

        Ei koneesi ole paska...olet vain tyhmä tai yksinkertainen tai sitten olet molempia...tais tulla sulle jo liikaa vaihtoehtoja?


    • akku irti..

      yöksi niin eipähän käynnistele itekseen. Yleensä buutatessa näkyy hetken näppäin millä pääsee biossiin, varmaan joku F2 tai Del näppäin. Tuo Wake lan voi olla syy moiseem ongelmaan

    • kyseessä

      Sinun pitää seurata tarkasti mihin kellonaikaan kone menee päälle. Jos se tapahtuu tasan 00.00 niin silloin kyseessä on Lontoosta lähtevä MI5:n lähettämä signaali suoraan sinulle. Et ole älynnyt ottaa sitä vastaan. Avaa se seuraavalla kerralla ja lue ja hävitä se ja sitten toimit ohjeittenn mukaan.

      Näin se minullakin on mennyt viimeiset 7 vuotta.

      Mutta muista olla tarkkana yötäpäivää!

      Äläkä sano jälkeenpäin, etten varoittanut toimimasta ohjeen mukaan.

    • tietokonelehden

      juttuja niin löydät ratkaisun tuohon Vistan ongelmaan.
      Petteri Järvinen kirjoiti siitä mikä sen aiheuttaa ja miten se ongelma poistetaan, että kone toimii taas normaalisti ilman noita itsestään käynnistymisiä.
      Tuohon biosiin en kehottaisi koskemaan jos et varmasti tiedä mitä teet niin kone menee takuuvarmast tilttin ja sitten herättely ei enään olekkaan ihan pikkujuttu.
      Käynnistyessä paina f2 niin pitäisi päästä biosiin, mutta niin kuin yllä kirjoitin ole varma mitä teet jos meinaat biosia rukkailla!

      • Nimetön

        Kiitos avusta ja ei kun kirjastoon tutkimaan :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      396
      1501
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      798
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      737
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      684
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      52
      652
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      385
      615
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      543
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      474
    Aihe