Tyhmä kysymys.. onko (palkan) indeksikorotus lakisääteinen juttu? Olen töissä pienyrityksessä, mitään mistään korotuksista ei ole näkynyt, vaikka muualta olen niistä kuullu? Olen ihan pihalla koko asiasta..
Indeksikorotus?
Opus_
2
7452
Vastaukset
- Nimimerkki
Ei, mutta jos alalla on yleissitova työehtosopimus on sen ehtoja noudatettava työpaikalla, vaikka työnantaja ei kuuluisikaan alansa työnantajajärjestöön.
Työsopimuksessa pitäisi olla mainittuna mitä työehtosopimusta käytetään, ja työpaikalla pitäisi olla kaikkien saatavilla voimassa oleva työehtokirjanen josta mm. palkkaus asiat voi tarkistaa.- mazzzzz1
Olen töissä pienessä puljussa ja täällä ei ainakaan noudateta työehtosopimusta tai sellaista ei siis ole. Onko jokaisen työnantajan kuuluttava johonkin työehtosopimuksen piiriin???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921846- 851292
- 1101133
- 761017
- 111952
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693