miten löytää työ jota rakastaa?

....

olen ehtinyt hankkia kiitettävää varallisuutta elämäni aikana ja nyt olisi viimein aika etsiä työ jota todella haluaisi tehdä. miten löytää se oikea työ?

24

7133

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muriaani-Manne

      että etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan!

    • Narsisti-Naima

      seksityöläiseks iha omasta halustain enkä ou katuna.
      Kahta samanlaista värkkiä ei ou tullunna vastaan ja homma on pelittäny hyvin ja ohan sitä rahhookii tullu - ja kaikki pimmeesti.
      Kyllä keleppoo.

    • mene sinne

      Sosiaaliasiamies (67 % naisia) 2879 eur/kk

      Johtava sosiaalityöntekijä (89 % naisia) 3141 eur/kk

      Sosiaalipalvelupäällikkö (83 % naisia) 3429 eur/kk

      Sosiaalityön päällikkö (100 % naisia) 3502 eur/kk



      http://www.kuntatyonantajat.fi/static/keskiansiot2008/f rameindex.html


      ihmisten hädällä ja auttamislle on kiva rahastaa...

      • .......

        haen siis vain mielenkiintoista työtä ja valittavien sossupummien auttaminen ei ole sitä :D


      • valinnat varmaan
        ....... kirjoitti:

        haen siis vain mielenkiintoista työtä ja valittavien sossupummien auttaminen ei ole sitä :D

        pian käsillä-hae sinne. Lykkyä pyttyyn!


      • meikäläinen tässä

        missä kohtaa tässä oli tiedossa paljon rahaa?
        ei ymmärrätänyt?


      • työntekijäksi sosiaali ja t...

        niin lastenhoitajat, lähihoitajat, keittiötyöntekijät ja siivoojat saavat minimipalkkaa


      • pätkätöissä
        ....... kirjoitti:

        haen siis vain mielenkiintoista työtä ja valittavien sossupummien auttaminen ei ole sitä :D

        naisena olin eri tehtaissa työntekijänä, ihan duunarina ilman mitään kyseisten alojen koulutusta. Ja tykännyt olen, harmi vain etten ole löytänyt kuin pätkätöitä.


    • löytää sinut

      kun sen aika on.

      kituutin paskassa paikassa hyvällä palkalla mutta hermot riekaleina.
      uskallus lähteä pois ja olla työttömänä vähän aikaa, vaati rohkeutta, mutta kannatti. sattuma toi nykyisen työn ja päivääkään en ole katunut ratkaisua.

    • ihmettelijät vain

      ei työtä voi rakastaa, ihmistä voi.

      Vai onko joku niin sekaisin että voi sanoa
      rakastuneensa työhön, miten?
      Rakkaus-sanan väärinkäyttöä väitän minä

      • 2324

        Mitä haluat tehdä? riippuu siitä tietenkin se unelmajopi..

        Jos mulla olisi rahaa niin että ei tarvitsisi tehdä duunia vain rahan takia niin rupeaisin vaikka metsänvartijaksi tai kalastaja yrittäjäksi.


      • Yksi nainen vaan

        Mutta ainakin minä pidän työstäni. Minusta on kiva herätä aamulla ja mennä töihin. Työkaverit on ihan ok, mutta tärkeintä on se mitä teen. Se on mielenkiintoista. Jaksan innostua siitä aina uudestaan. Palkkakin on hyvä, mutta tekisin tätä pienemmälläkin palkalla.

        Vaikea selittää, jos ei pidä työstään tai korkeintaan sietää sitä. Mutta näin täällä.


      • hellari83

        Etenkin vaihtelevissa työtehtävissä, jossa on sopivasti sekä kevyttä että raskasta työtä. Tällaiseen työpaikkaan olen törmännyt.

        Toinen vaihtoehto on konekirjoittajana tai toimistotyöntekijänä terveydenhuoltoalalla.

        Nuosta kahdesta on vaikea sanoa kumpi vetää enemmän puoleensa. Kun olisiki jossaki sellasta työtä että sais olla tuotannon puolella sekä toimistohommissa niin varmasti viihtyisin sellases hommas eläkeikään asti! :D


    • viisas löytää

      En ymmärrä miksi kyselet täältä?

      Ja miksi kirjoitat että olet "jo ehtinyt hankkia kiitettävää varallisuutta"? Kuullostaa jotenkin kieroutuneelta egoismilta. Olet siis tehnyt rahaa ja työtä josta et ole edes pitänyt? No se on sinun harmisi.

      Itse teen työtä josta pidän ja rahaa tulee kohtuullisesti. Ei ole valittamista. En usko että voisin löytää töitä jossa rikastuisin, ja samalla pitäisin siitä. Ja kun en rakasta rahaa enemmän kuin itseäni, teen mieluummi jotain mistä pidän kuin tuhlaan elämääni rahan perässä juoksemiseen.

      Ja kysymykseesi yhtä typerä vastaus: löydät sellaisen työn kun tarpeeksi katsot itseäsi peiliin.

      • En sanoisi niinkään

        Ei tuo nyt vielä kovin pahasti särähdä korvaan. Väittäisin kuitenkin, että hyvin suuri osa suomalaisista tekee työtä josta ei erityisesti pidä. Mutta pakkohan sitä jotain on tehdä. Enpä minäkään omaa työtäni varmasti tekisi, jollei siitä maksettaisi niin hyvin. Ja ihan sillä painan töitä ihan hulluna, ettei tulevaisuudessa tarvitsisi niin paljoa työskennellä. Työnteko on kuitenkin näin nuorella iällä oletettavasti paljon helpompaa, kuin sitten joskus vaikkapa nelikymppisenä. Uskoisin silloin kiittäväni vielä itseäni.

        Jos itse haluaisin erityisesti viihtyä työssäni, eikä raha olisi niin kynnyskysymyksenä, niin perustaisin yrityksen. Hyvin pienimuotoisen ja vähäriskisen, joka ei vaatisi mahdottoman suuria investointeja. Tällöin saavutettu pääoma jäisi lähinnä turvaamaan henkilökohtaisen talouden, kun se oma firma ei kuitenkaan mitään tuottaisi pitkiin aikoihin. Vaikka oma stressinsä yrittämisessäkin on, niin töiden tekeminen itselle, sekä omien työaikojensa valitseminen todennäköisesti korvaisi sen aika hyvin.


    • aidio

      Tee niinkuin tänne muuttaneet muslimi naiset,jos olet nainen laita liina päähän alat synnyttää lapsia ja opetat jos on tyttö tekee samoin,töistä ei varmasti ole huolta ,kukaan ei ota töihin kun lapsia on 5-10 siinä on töitä ja yhteiskunta maksaa.Oliko hyvä ehdotus?

    • mielenterveyspalveluja

      jos rakastaa työtä

    • 30

      Tee lista asioista mitä haluat työltäsi, ja mitä et halua:

      - Vuorotyö, säännöllinen päivätyö, pätkätyö, kausityö.
      - Toimisto, johtaminen, teollisuus, asiakaspalvelu, kaikkea sekaisin yms,
      - Lappi, etelä, länsi, itä

      JNE JNE.

      Jos sulla on joku harrastus niin etsi sellainen työ missä saat toteuttaa harrastustasi tai ainakin työskennellä sen parissa. Esim jos pelaat golffia niin mene golf radalle töihin. Kouluttaudu vaikka golffin opettajaksi :D

      Harrastatko musiikkia? Lue itsesi musiikin opettajaksi. Käytä varallisuutesi ja rakenna bändikämppä/studiotiloja nuorille ja vuokraa niitä.

      Tykkäätkö rakentamisesta? Osta vanhoja kiinteistöjä, remppaa ne ja pistä vuokralle/myyntiin ja kääri lisää fyffeä :D

      Pistä joku yritys pystyyn? Onhan noita mahdollisuuksia, kun vaan viitsii OIKEASTI ryhtyä tuumasta toimeen.

    • ohjaaja varmaan

      auttaa ihan iästä riippumatta. ensin lukio, jos haluaa itse vähän jotain päättää ja ei halua duunaripuolen hommia. mutt ensin parille!

      • piti kirjoittaa

        oparille.


    • Juopporetku

      sitten kirsikkaa, sitten omenaa, päärynää jne väkevää viiniä. Jos olet sen jälkeen tajuissasi aloita uudestaan.Sitten voit siirtyä luumyuun, taateliin, viikunaan kvitteniin ja luoja ties mihin.

      Niin. Kaipa sitä voi naukkaleimalla tehdä työtä muttei suomen rupiliskolassa!Jos sitä varallisuutta on, niin duuniakaan ei tarvitse tehdä.

      En suosittele omppuviinin maustamista mintulta. Se maistuu ihan hyvättä maanantaina, mutta kuin kerran no mutustellulta purkalta tiistaina.

    • Chillis!

      Minäkin olen kutsumusammatissani mutta burnoutin jälkeen homma on muuttunut taivaasta helvetiksi.

      Eli vaikka olet kuinka innoissasi ja duuni on ihanaa, niin muista ottaa rennosti!

    • Anonyymi

      KWH :n pakkasvarastoa ei voi kuin rakastaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      736
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      85
      696
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      633
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      447
    Aihe