Ei enään lapsia. Ei asuntolainaa eikä velkoja ?
Monelle nuorelle parille siinä on koko parisuhde.
Koti, velka, lapset, työ antavat sisällön koko suhteelle.
Entä keski-ikäiset uusioparit?
Monelle nuorelle parille siinä on koko parisuhde.
Koti, velka, lapset, työ antavat sisällön koko suhteelle.
Entä keski-ikäiset uusioparit?
Vastaukset 9
Vanhimmat
keskustellaan
katotaan leffoja
käydään pyöräilemässä (tänä kesänä 3000 km)
hiitämässä Lapissa
Kyllähän sitä tekemistä keksii!
Lapset on elämän suola.
onnellinen myös ilman lapsiaan. Lapset kasvavat ja muuttavat pois, sittenkö vanhemmat vaan masentuvat ja tekevät itsarin?
eletään rikasta arkea yhdessä. Nyt viimein tehdään sitä kaikkea jota ei ole kerennyt. Toki työelämä vielä kuuluu kuvioon.
Nyt on mahdollista lähteä matkalle tai vaikka luontoon silloin kun haluaa ja niin pitkäksi aikaa kuin haluaa. Yö kalalla on kokemisen arvoinen juttu, samoin aamuvarhain (klo 4) pilkille tai sieneen meno. Hiihtää, soutaa ja uida. Voi vaihtaa työpaikaa, opiskella ja aloittaa uusia harrastuksia. Yhdessä teemme ruokaa ja kokeilemme mielikuvituksen ja kykyjemme rajoja, mitä kaikkea suussasulavaa saa loihdittua.
Saa katsella ihan kaikelaisia elokuvia. Viettää yhdessä pyjamapäivää. Käydä tapaamassa ystäviä, joko heillä tai pubissa. Istua saunassa kaikessa rauhassa pohtimassa syntyjä syviä. Rakastella hetken mielijohteesta.
Tavata lapsiaan ja lapsenlapsia. Järjestää juhlia heille tai vaikka naapureille grilli-ilta pihalla. Auttaa niitä vanhuksia, jotka eivät enää jaksa liikkua kovin hyvin. Käydä markkinoilla, ja tapahtumissa.
Ennen tätä kaikkea, jakaa tämä toisen kanssa. Onko ihanampaa kuin sitten illalla köllähtää viereen ja antaa hyvänyön suukko?
Eiköhän se ole niin, että ei siinä suhteessa nuorena ole sitä sisältöä niinkään paljon. Tekemistä on niin tuhottomasti, että voi se puoliso hukkua sinne tekemisen keskelle ihan kokonaan. Ja mikä sisältö on elämiselle velka? Sitä en ole suostunut koko elämäni aikana ottamaan, koska se vie elämästä juuri sen tärkeimmän.
Meillä on kyllä niitä lapsia. Ei yhteisiä, mutta molempien edellisistä liitoista. Osa vielä kotona asumassa yhdessä meidän kanssamme, osa toisen vanhempansa kanssa ja osa jo itsekseen. Ja on lapsenlapsiakin. Joten mihin se elämä on muuttunut? Tosin enää ei tarvitse lastenhoitajaa hankkia ulos mennessämme. Tai reissuun lähtiessä voi heidät jättää kotiin jo keskenään.
Miten uusperhe eroaa tässä suhteessa muista perheistä? Koti on, lainat maksettu samaten kuin monilla muilla, työssä käydään (keski-ikäisiä!). Harrastetaan kuten monet tuttavat, jotka eivät ole uusperheitä.
Mikä lienee kysymyksesi pointti, ehkä en sitä ymmärtänyt.
Kyllä tämä suhde, jota minä ja mieheni keski-ikäisinä elämme on aivan ainutkertainen lajissaan, eikä mikään uusio eikä toisinto mistään. Oletko kenties jotenkin katkera? Kysymyksesi ja tyyli antaa epäillä, että olet.
Jos Koti, velka, lapset, työ antavat sisällön koko suhteelle, niin ei siinä paljon onnistumisen aineksia ole.
Pelkät vastuut parisuhteen sisältönä~miten sellaista kukaan jaksaa, miten sellaisen varaan voi edes kuvitella rakentavansa.
Kyllä suhteeseen pitää saada sisällytettyä seksiä, intohimoa, yhteenkuuluvaisuudentunnetta, kaksin olemista, välittämistä. Silmiin tuijottamista, vierekkäin olemista, korvaan kuiskimista.
Älkää hei yrittäkö, ettei lapsiperheessä sellainen onnistu. Onnistuu, jos tajutaan miten elintärkeää on olla myös tyytyväinen, eikä vain vastuullinen.
Olen samaa mieltä siitä, että myös lapsiperheessä vanhempien onnistuu viettämään myös kahdenkeskistä aikaa. Usein on vain haluttomuudesta kyse, jollei sellaista järjestetä. Jos ei "vapaa-ehtoisia" apuvoimia lastenhoitoon ole lähellä saatavissa, voi palkata edes hetkeksi ulkopuolisen hoitajan ja tehdä irtiotto arjesta.
Siihen kahdenkeskisen ajan puutteeseen tai sen käyttämättä jättämiseen kaatuu liian moni liitto. Hoitamaton suhde ei pitkälle kanna ja romantiikan loppuminen johtaa eroon melko väistämättä. Hoitakaa suhdettanne vielä kun siinä elätte! Jopa lapset voivat paremmin, kun vanhempien suhde on hyvä ja rakastava.
asiat jos koti, velka, lapset ja työ on suhteenne sisältö....
Suhteen sisältö pitäisi olla rakkaus, toisesta välittäminen, kahdenkeskinen aika, hyvä seksi.
Muistakaa että vain onnellisilla vanhemmilla voi olla onnelliset lapset.
Sanotaanko nyt niin, että vain mielikuvitus on rajana. Molemmilla on nuo mainitsemasi vastuut ja velvollisuudet hoidettuna ja nyt on aika tehdä sitä mikä aina on jäänyt tekemättä ja pelkkien haaveitten varaan.
Tyhmähän ihminen on, jos ei käytä tarjottimella annettua mahdollisuutta hyväkseen; on aikaa, on vähän varojakin, ei ole jatkuvaa saatavillaolon vaatimusta, on terveyttä, on ystäviä ja maailma on mielenkiintoisia asioita täynnä. Siitä se onnikin koostuu - vapauden tunteesta.