Petettynä ihmettelen

suhdetta, josta kiinni jäi ja jonka takia ero tuli. Mies petti ja jäi kiinni, liittomme kestänyt 10 vuotta, on lapsia. Mies jätti toisen naisen ja yritimme vielä jatkaa avioliittoa. Emme pystyneet enää toisiimme luottamaan ja itsekin huomasin siitä olevan kauan kun olen ollut onnellinen. Avioeropäätös on tehty ja paperit viety. Asumme edelleen yhdessä kunnes sopiva koti löytyy lapsille ja minulle. Luulen että mies tapailee tätä toista naista taas, ihmettelen vain kuinka kukaan nainen voi luottaa mieheen joka on hänen kanssaan pettänyt vaimoaan. Ja sekin ihmetyttää että eikö heidän välejään hämmentänyt ja hämmennä tämä monen kuukauden erotaan ei erota sekoilu, ja nyt vielä tämä, että asutaan yhdessä mutta ollaan eroamassa koska mun pää alkaa tosissaan kohta seota tässä hommassa
101599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

liukkaille pääsystä.

Äänestä

Ero tuli pettämisen takia. Mies ei tiedä mitä tekisi. Ottaako uuden vai vanhan. Vielä sama osoite. Puhuttu on paljon, muttei se auta. Itse en voi enää luottaa. Olen hyvin väsynyt tilanteesta, joka ei tunnu ratkeavan millään.

Mies tapailee toista naista vieläkin ja viettää öitään hänen luonaan, mutta ovat kuulemma vain "ystäviä".

Jos aloittaisimme uudestaan, niin kuinka voin uskoa että he eivät enää tapaisi.

Äänestä

Meillä ex:n salasuhde tuli ilmi reilut kaksi vuotta sitten. Vasta silloin hän kertoi, ettei ole ollut pitkään aikaan tyytyväinen meidän liittoomme. Mutta varsinaista syytä ei osannut sanoa, sanoi vain ettei ole ollut enää kivaa pitkään aikaan. Ei ollutkaan mutta minä ajatelin että kunhan lapset kasvaa niin se "kivakin" löytyy. Yritettiin jatkaa liittoa mutta mies kävi säännöllisesti naisen luona, vietti öitä siellä ja viettivät jopa yhteisen talviloman. Siinä vaiheessa mulla paloi pinna ja sanoin, että voit muuttaa naisesi luokse. Ja niinhän mies sitten muuttikin. Pakkasi vaatteensa ja muutti uuden onnen luokse asumaan. Eli noin helppoa se on. Kaikki asioiden hoitaminen jäi minulle ja varmaan olisin vieläkin hänen kanssaan naimisissa jos en olisi eroa hakenut.

Tuota luottamista uudessa suhteessa olen miettinyt. Mieheni ja hänen uusi onnensa olivat molemmat naimisissa kun tapasivat toisensa. Nainen muutti erilleen miehestään vähän ennen kuin minä lähetin mieheni matkoihinsa.

Voimia sinulle!

Äänestä
  • samoin sillä erolla että vaimo petti joten vuoroin vieraissa käydään ja siinä meni loppukin luottamus naisiin ja yleensäkin ihmisiin kun nykymaailman menoa sivusilmällä seurailee.onneks jäi viel halu elää itselleen ja vaan itselleen.

    Äänestä

  • kävi melkee kirjoitti:

    samoin sillä erolla että vaimo petti joten vuoroin vieraissa käydään ja siinä meni loppukin luottamus naisiin ja yleensäkin ihmisiin kun nykymaailman menoa sivusilmällä seurailee.onneks jäi viel halu elää itselleen ja vaan itselleen.

    Tuo on totta että luottamus vastakkaiseen sukupuoleen menee tuossa tilanteessa täysin. Näin kävi minullekin ja samalla tuli halu elää itselleen. Toki en voinut lapsia unohtaa mutta päätin, että minä pärjään elämässä ilman miestäkin. Ehkä ajatukset muuttuvat jos eteen ilmestyy se "unelmien prinssi" joka osoittautuu luottamuksen arvoiseksi.

    Äänestä

  • kävi melkee kirjoitti:

    samoin sillä erolla että vaimo petti joten vuoroin vieraissa käydään ja siinä meni loppukin luottamus naisiin ja yleensäkin ihmisiin kun nykymaailman menoa sivusilmällä seurailee.onneks jäi viel halu elää itselleen ja vaan itselleen.

    luottamuksesi meni kaikkiin naisiin, jos se meni yhteen? Ihmettelen vaan.

    Poikakaverini vuonna 1ja2 petti minua (tosin en tiedä onko pettämistä vain salaa pettäminen ja jos niin onko avoimesti pettäminen muka petetylle helpompaa kestää, mene ja tiedä). En menettänyt luottamustani häneen puhumattakaan muihin miehiin. Vielä nyt 30 vuoden jälkeen pidämme yhteyttä.

    Pari naispuolista ystävääni on pettänyt minut vuosien varrella. Mielenkiintoista onkin, että se on tehnyt minusta hieman varovaisen naisten suhteen. Mutta en kuitenkaan ole menettänyt luottamustani kaikkiin naisiin.

    Olenkin vähän sitä mieltä, että menetit "vain" itseluottamuksesi. Heti kun saat sen takaisin, alkavat naisetkin tuntua taas luotettavammilta.

    Äänestä

Olimme mieheni kanssa jo ajautuneet suhteemme lopputunnelmiin, mutta en silti odottanut, että mies toisi vieraan naisen meidän sänkyymme, kun olin itse matkalla.

Tämä nainen ja mieheni menivätkin sitten lopulta yhteen ja perustivat perheenkin, mutta tätä edelsi vaihe, jossa tämä nainen karkasi toisen miehen matkaan, ja exäni alkoi onnettomana soitella minulle siihen malliin, että haluaisi takaisin luokseni.
(Hän myös ehdotti minulle noin muutenkin, että tapaisimme ja harrastaisimme seksiä, vaikka oli siis suhteessa tämän toisen kanssa - tämä tietenkin pidettäisiin täysin salassa).

No, tämä nainen palasi "harharetkiltään" ja he löivät hynttyyt yhteen. En ole heistä aikoihin kuullut, mutta en ihmettelisi, vaikka kumpikin pettäisi tahollaan, tai että olisivat jopa jo eronneet. Kun ihmisellä on taipumusta pettämiseen ja valehteluun, niin ei tämä ominaisuus mihinkään katoa.

Äänestä

tuo juttu ole niin, että jokainen suhde on omanlaisensa ja jokaisessa suhteessa luottamus rakentuu eri tekijöistä. Esim. sinun tapauksessa tuo toinen nainen saattaa luottaa exmieheesi enemmän kuin sinä koskaan. Ei sitä tiedä. Ja vähän paha edes mitata, koska muuttujia on liian paljon. Eipä olisi ihmeellistä sekään, että exmiehesi rakastettu olisi luottanut siihen, että ex eroaa ja he pystyvät jatkamaan avoimesti suhdettaan.

Äänestä

ja pitää sinua hirviönä ja mies on joutunut vuositolkulla kärsimään.

Tämä "mullehetinytkaikki" -ilmiö on nykypäivää, ikävä kyllä.

Äänestä

Asia ei ole enää sinun päänsärkysi. Mutta ei ole ikuista noiden yhteenpalaavienkaan tulevaisuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka ex voi jatkaa kirjoitti:

suhdetta, josta kiinni jäi ja jonka takia ero tuli. Mies petti ja jäi kiinni, liittomme kestänyt 10 vuotta, on lapsia. Mies jätti toisen naisen ja yritimme vielä jatkaa avioliittoa. Emme pystyneet enää toisiimme luottamaan ja itsekin huomasin siitä olevan kauan kun olen ollut onnellinen. Avioeropäätös on tehty ja paperit viety. Asumme edelleen yhdessä kunnes sopiva koti löytyy lapsille ja minulle. Luulen että mies tapailee tätä toista naista taas, ihmettelen vain kuinka kukaan nainen voi luottaa mieheen joka on hänen kanssaan pettänyt vaimoaan. Ja sekin ihmetyttää että eikö heidän välejään hämmentänyt ja hämmennä tämä monen kuukauden erotaan ei erota sekoilu, ja nyt vielä tämä, että asutaan yhdessä mutta ollaan eroamassa koska mun pää alkaa tosissaan kohta seota tässä hommassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu