tämä on suuri koko maan kattava firma, jossa on useita muutaman työntekijän kattavia työpisteitä.
On sovittu, että jokaisen sivupisteen esimies on samalla koko sen henkilöstön työsuojeluvaltuutettu.
Ihmettelen vain sitä, voiko esimies, joka ottaa minut ja kaverini töihin, suunnittelee työvuorot, antaa työkomennot ja ohjeet, toimia samalla minun työsuojeluvaltuutettuna????
On sovittu, että jokaisen sivupisteen esimies on samalla koko sen henkilöstön työsuojeluvaltuutettu.
Ihmettelen vain sitä, voiko esimies, joka ottaa minut ja kaverini töihin, suunnittelee työvuorot, antaa työkomennot ja ohjeet, toimia samalla minun työsuojeluvaltuutettuna????
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkista alan työehtossopimuksesta, mitä siellä on sovittu yhteistoiminnasta työsuojelussa. Voi olla, että työntekijöillä ja toimihenkilöillä on yhteinen päätyösuojeluvaltuutettu ja työpaikoilla työsuojeluasiamiehet. Jos on näin, niin valitkaa seuraavan kerran hommiin työntekijöiden edustajia.
Helpoiten asian selviää pirauttamalla päätyösuojeluvaltuutetulle.
koko organisaatiossa muilla tasoilla.
On vain nämä esimies-ts-valtuutetut, ja heidän esimiehensä, joka toimii jo työnantajan edustajana ts-toimikunnassa.
Jos siis esimieheni ja hänen päällikkönsä ovat asiassa jotain mieltä, niin miten mikään asia pystyy etenemään minkä työntekijän yrittää saada eteenpäin?
Työsuhteeni on määräaikainen, joten näin alle vuoden suhteella ei asia tietenkään kauaa minua enää vaivaa. Ajattelen kuitenkin näitä toisia tänne jääviä työntekijöitä, kuinka heidän näkemyksiään olisi mahdollista tuoda esille.
Kuka tahansa työntekijä voi olla työsuojeluvaltuutettu. Tämä sulkee pois ainoastaan toimitusjohtajan, koska hän ei ole työsuhteessa vaan on toimielin.
Esimies voi hyvinkin olla työsuojeluveltuutettu. Näin helposti tapahtuukin, koska hyvällä työsuojeluvaltuutetulla ja hyvällä esimiehellä on samoja ominaisuuksia alkaen ihan neuvottelutaidoista.
Usein työsuojelvaltuutetun valinnassa aloite tulee työnantajalta, koska 'virka' on lain mukaan oltava vähintään 10 hengen työpaikoilla. Käytännössä työnantaja joutuu suostuttelemaan tehtävään jonkun halukkaan. Kun työsuojeluvaltuutettu ja -lautakunta ovat olemassa, nämä käytännössä esittävät henkilöitä seuraavalle kaudelle, ja koska muita ei ehdokkaita ei useinkaan ole, niin varsinaista vaaliakaan ei järjestetä.
Jos tuosta halutaan poiketa niin se on helppoa. Kun työpaikalla on tulossa uusien työsuojeluhenkilöiden valinta, ilmoitetaan sinne kenet halutaan valittavaksi. Jos ehdotettuja on enemmän kuin paikkoja, niin järjestetään vaali. Muuten ehdotettu tulee valituksi suoraan. Tarkempia ohjeita: http://www.tyosuojelu.fi/fi/tyosuojeluvaalit
Yleensä TS vaali on parittomien vuosien marras-joulukussa, eli useimmilla työpaikoilla seuraavan kerran marras-joulukuussa 2009. Vastaavasti luottamusmiehet valitaan yleensä parillisten vuosien marras-joulukuussa. Tuo käytäntö helpottaa jonkin verran käytännön asioita, esimerkiksi koulutusten järjestämistä.