ajattelin monen vuoden jälkeen lopettaa pillerit kokonaan.elikkä syön viimeistä liuskaa jonka ajattelin syödä loppuun asti.elikkäs säilyykö ehkäisyteho sen 7päivän tauon aikana vai loppuuko se siihen kun viimesen pillerin otan?
lopetan pillerit.
?!?!
5387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
otettuun pilleriin JOS ei enää tauon jälkeen niitä jatka=) Eli EI säily e-teho.
pillereistä..kai niissä missä normaalistiki on tauon ajan teho nii säilyy se seittämän pv..
Normaalisti teho säilyy taukoviikolla JOS PILLEREITÄ JATKETAAN TAUON JÄLKEEN. "Taukoviikolla" ehkäisy ei ole enää voimassa, jos pillereitä ei jatka.
Samasta syystä on vaarallisinta unohtaa pillereitä niiden käytön aikana 1. pilleriviikolla. Taukoviikolla tapahtunut yhdyntä voi johtaa raskauteen, jos pilleri unohtuu, koska munasolu voi päästä irtoamaan liian monen hormonittoman päivän vuoksi.
Mutta ei kai kukaan jälkikäteen raskaaksi tule? Siis eihän elimistö tiedä, ettei uusia pillereitä enää tule, joten sen kai pitäisi olla ihan sama. Taukoviikon jälkeen kannattaa alottaa viimeistään toinen ehkäisymenetelmä, varmuuden vuoksi itse aloittasin varmaan jo taukoviikolla.
Raskaaksi voi nimenomaan tulla taukoviikon yhdynnästä, jos pillereitä ei jatka. Elimistön ei tarvitse tietää, ettei pillereitä jatketa. Riittää, että se munasolu pääsee irtoamaan, kun hormoneja ei enää tule ja elimistössä oli hedelmöittämiskykyisiä siittiöitä.
Ehkäisyn on siis oltava kunnossa jo taukoviikolla, jos ei aio jatkaa pillereitä enää sen jälkeen. Ei varmuuden vuoksi, vaan koska ehkäisyteho päättyy ihan oikeasti viimeiseen pilleriin.