Miten selviydytte Joulusta?
Kaikenlaista herkkua taas tarjolla ja ruokaa tyrkyttäviä ihmisiä ympärillä.
jotkut vielä vetävät herneet jos ei tarjottu ruoka kelpaa ja mitä enemmän sitten ahdat, sitä tyytyväisempää myhäilyä ympäriltä kuuluu..
Miten selviätte joulusta ilman sitä kymmentä lisäkiloa mikä tulee viikossa ja vuoden taistelu takana.
Kaikenlaista herkkua taas tarjolla ja ruokaa tyrkyttäviä ihmisiä ympärillä.
jotkut vielä vetävät herneet jos ei tarjottu ruoka kelpaa ja mitä enemmän sitten ahdat, sitä tyytyväisempää myhäilyä ympäriltä kuuluu..
Miten selviätte joulusta ilman sitä kymmentä lisäkiloa mikä tulee viikossa ja vuoden taistelu takana.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En malta olla toistamatta jälleen kerran sitä vanhaa totuutta, että terveyden ja hyvinvoinnin kannalta on paljon vähemmän tärkeää se, mitä syödään joulun ja uudenvuoden välillä kuin se, mitä syödään uudenvuoden ja joulun välillä.
Tässä muutama selviytymisvinkki joulupöydässä vieraileville (omassa kodissahan saa syödä juuri sitä mitä haluaa juuri sen verran kuin tekee mieli):
- kasaa lautasellesi reilusti rosollia ja muita salaatteja
- valitse muista tarjolla olevista lajeista kaikkein mieleisimmät (se ähkyhän tulee siitä, että syödään 15 sorttia, kun neljäkin riittäisi)
- tingi kastikkeista, perunoista ja leivästä
- varo rasvaisia ja makeita leivonnaisia
Tosin tunnelma menee pilalle niin isäntäväeltä kuin vierailtakin, jos kovasti ankarasti rupeaa juhlapöydässä nipottamaan. Kaikenlaiset valinnat pitääkin tehdä vaivihkaa, pitämättä suurta ääntä siitä, kuinka "mitään ei oikein uskalla syödä, kun kaikki on niin kauhean lihottavaa" - kun se ei edes ole totta. Perinteiset joulupöydän tarjottavat - kalat, kinkku, laatikot, rosolli - eivät ole sinänsä erityisen lihottavia, ongelma tulee siitä, että tarjolla on useimmilla liian monia lajeja.
Enemmän kuin varsinaiset ruuat jouluaikana lihottavat makeiset, leivonnaiset ja alkoholi. Niiden suhteen on syytä pitää kohtuus mielessä. Kokonaan ilman herkkuja ei tarvitse joulunakaan olla.
Mitä taas tulee niihin tyrkyttäjiin, on ihan kohteliasta todeta, että tarjolla on niin paljon kaikenlaista hyvää, ettei kerta kaikkiaan mahdu vatsaan yhdellä kertaa. Eikä sanaakaan laihduttamisesta tai lihomisesta.
Ahdan niin paljon kun jaksan ja käyn sitten oksentamassa kaikki pois.
Toimii todella hyvin,pääsee eroon lihottavasta ruuasta,mutta silti tuntuu niinkuin ois syöny.
Minulla on tapana laihtua jouluisin, vaikka syön lähes kolminkertaisesti tavalliseen verrattuna ja tiheätahtisesti enkä välttele herkkuja.
Kukaan ei osaa selittää, toisaalta en osaa selkeästi myöskään sanoa, miksi olen lihava.
Ainakaan ruoan määrästä se ei voi johtua, ellei sitten ole liian vähäistä tai epäsäännöllistä.
Näin ollen.. odotan siis tammikuun uusia mittoja.
Otan monenlaista tarjottavaa, mutta vähän! En santsaa paljoa, otan salaattia ja juon kunnolla vettä. Näin kevyellä linjalla ollessani olen huomannut, ettei vatsa edes vedä paljoa ruokaa. Laivan seisovassa pöydässä olin täynnä jo alkuruokalautasen jälkeen! :D
Olen myös päässyt makeanhimostani ja päätinkin, etten ruoki sitä ostamalla kotiin mitään joulusuklaita. Lahjaksi tulee kuitenkin jotain hyvää, se saa luvan riittää.