Ajattelin kirjoittaa eräästä asiasta joka ärsyttää minua jossain määrin.
Aloitetaanpa tästä näin:
1.Suosikkiohjelmani on jo kauan ollut televisiossa keväisin tuleva American Idols - kilpailu.
Olen jo vuosia seurannut sitä ja ihmettelen aina sitä yhtä ja samaa: Mistä jotkut kilpailijat saavat ylipäänsä päähänsä osallistua tuohon kilpailuun kun heillä ei ole minkäänlaista lauluääntä?
Vastaus: Itsekritiikin täydellinen puuttuminen.
2. Tänään viimeksi olen kuunnellut suomalaisen popyhtyeen Nightwishin mahtavan hienoa melodista musiikkia.
3. Ja heti Nightwishin jälkeen pistin television päälle ja näin ykköseltä tulevan jumalanpalveluksen. Näin toki vain ne viimeiset minuutit mutta kiinnitin kuitenkin huomioni siihen kamalaan urkumusiikkiin joka tuli uruista. Se oli yksinkertaisesti kamalaa.
Ja tästä pääsen varsinaiseen asiaan: Olen myös aikaisemmin kuullut urkumusiikkia joka yksinkertaisesti on kamalaa meteliä ja urkupillien huutoa.
Ei se ole melodista ollenkaan eikä varmaankaan kukaan mene kirkkoon kuuntelemaan tuollaista kauheata meteliä.Pikemmin karkaavat.
Miten nämä kolme asiaa eli American Idols, Nightwish ja urkumusiikki liittyvät yhteen?
Ne liittyvät yhteen sillä tavalla että tuon kamalan urkumusiikin kohdalla on kyseessä sama ilmiö kuin American Idolsin eräiden kilpailijoiden kohdalla: Täydellinen itsekritiikin puuttuminen.
Luodaan ja soitetaan ' musiikkia ' joka kuulostaa yksinkertisesti kamalalta.
Kauheata urkumusiikkia!!
6
1441
Vastaukset
- Mutta pidän tavattomasti
Urkumusiikista ja nimenomaa kirkkomusiikista oikeilla uruilla. Esimerkkinä mainittakoon vaikkapa Bachin Jesu meine freunde, tai toisenlaisesta urkumusiikista esimerkkinä Hendelin oopperasta Xerxes largo osa.
Nightwish on hyvin heppoista kuultavaa ja arvaan että kirjoittajakin on alle kolmekymppinen ehkäpä alle kaksikymmpinenkin, jonka musiikillinen maku alkaa vasta kehittyä.- Varten nuo kaksi
Esitystä, voit halutessasi katsella ja kuunnella ne you-tubesta: Handel, largo from xerxes ja Bach, Jesu meine freunde, kerro sitten kävikö urkumusiikki korvillesi ja löytyikö niistä melodiaa?
- viestini ihan
Varten nuo kaksi kirjoitti:
Esitystä, voit halutessasi katsella ja kuunnella ne you-tubesta: Handel, largo from xerxes ja Bach, Jesu meine freunde, kerro sitten kävikö urkumusiikki korvillesi ja löytyikö niistä melodiaa?
väärin.
Tai sanotaan näin että en osannut kirjoittaa tarpeksi selvästi mitä itse asiassa tarkoitin.
Kaunista urkumusiikkia on olemassa. Kyllä. Olen täsmälleen samaa mieltä.
Paitsi kaunista urkumusiikkia niin on olemassa myös ERITTÄIN kaunista urkumusiikkia.
Näin pitkälle olen täysin samaa mieltä.
Mutta se mitä tarkoitin oli että on olemassa
varsinkin uutta urkumusiikkia joka on yksinkertaisesti kamalaa.
Eli on olemassa erittäin kaunista urkumusiikkia ja sitten on olemassa erittäin kamalaa urkumusiikkia.
Ja se jota kuulin tuon jumalanpalveluksen lopussa oli sitä kamalaa. Ei ollut melodista ollenkaan.
Ja se joka arvasi että olen alle 30, tai jopa alle 20 arvasi täysin pieleen.
Olen yli 60 jo. JA tykkään Nightwishista mutta en kauheasta urkumusiikista. - Jokutäällämoivaan
viestini ihan kirjoitti:
väärin.
Tai sanotaan näin että en osannut kirjoittaa tarpeksi selvästi mitä itse asiassa tarkoitin.
Kaunista urkumusiikkia on olemassa. Kyllä. Olen täsmälleen samaa mieltä.
Paitsi kaunista urkumusiikkia niin on olemassa myös ERITTÄIN kaunista urkumusiikkia.
Näin pitkälle olen täysin samaa mieltä.
Mutta se mitä tarkoitin oli että on olemassa
varsinkin uutta urkumusiikkia joka on yksinkertaisesti kamalaa.
Eli on olemassa erittäin kaunista urkumusiikkia ja sitten on olemassa erittäin kamalaa urkumusiikkia.
Ja se jota kuulin tuon jumalanpalveluksen lopussa oli sitä kamalaa. Ei ollut melodista ollenkaan.
Ja se joka arvasi että olen alle 30, tai jopa alle 20 arvasi täysin pieleen.
Olen yli 60 jo. JA tykkään Nightwishista mutta en kauheasta urkumusiikista.Olipas harvinaisen hauska ei provo, vaikka provoksi epäilen. :D Eikös ihan missä vain musiikin lajissa ole erittäin huonoa ja erittäin hyvää materiaalia ja myös siltä väliltä? Aivan kuten ihan kaikissa asioissa, on erittäin hienoja taloja ja on erittäin kamalia taloja yms yms yms.
Nightwishiin en ota muuta kantaa kuin täysin loppuun kaluttua tuubaa nykyään
- Jukka
Kirjoittaja musikaalinen. Tarkoittaako sinulle musikaalisuus sitä että kuuntelet nightwishiä:D:D musikaalisuuteen kuuluu mielestäni se että osataan tulkita musiikkia siltä kannalta mihin se on alunperin tarkoitettu:D jos sinun mielestä urkumusiikki on kamalaa, niin otappa selvää mitä teemaa säveltäjä on ajanut takaa ja mieti sitten mitä kirjoitat:D Pelkkä musiikin kuuntelu ja yhden soittimen soittaminen ei tuo musikaalisuutta. olet ehkä hyvin harjoitellut soitinta tai tykkäät vain jostain bändistä mutta oletko silloin musikaalinen:D ET!
- tietäväinen...
En minäkään, 60 , kaikesta urkumusiikista pidä. Hyvin soitetusta kyllä. Siihen päälle sydämellä laulantaa, niin hienoa on. Ja soraäänet mahtuvat joukkoon!
Ammattilaisten musiikkimaku ja -kokemus ovat asia erikseen. Makuasioita, joista ei kannata kiistellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652068Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891684Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899