huijasiko myyjä?

Ostin itselleni korvakorut. Myyjä sanoi että swarovskikristalliset korut sterling-hopealla olis normaalisti yli satasen, mutta sain ne kympillä. Ostotapahtuma oli kovin hämärä, maksoin kolmella konvenhtirasialla (joiden yhteisarvo oli siis 10e) :DD Ja kyse ei todellakaan ollut mistään kultakaupasta vaan sellaisesta torikojusta.

Sterlinghopean leima kyllä löytyi (925), mutta mistä näen, onko niissä oikeasti swarovskin kristallit? Voiko jollekin kultakauppiaalle viedä tarkistettavaksi, maksaako se?
Korut ovat todella kauniit eikä kymppi paha hinta ollut vaikka ne olis ollu rihkamaakin, nauratti vaan toi suklaarasiamaksu ja uskomaton alennus..
124938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Huijattu sinua ei ole ainakaan sen puoleen, että vaikka nuo korut olisivat romua, niin kyllä niiden hinta sen kolmen suklaarasian verran on. Et ole siis menettänyt mitään.
Mutta oli tuo kaupanteko sen verran hämärää, että epäilisin kristallien aitoutta. Kultakauppias/kultaseppä voi uskoakseni katsoa kristalleja ja näkee nopeasti onko aitoa vai ei, en usko että veloittaa katsomisesta.
Kävikö mielessäsi, että sinulle oltaisi mahdollisesti myyty varastettua tavaraa?

Äänestä
  • Sitä tosiaan minäkin, että en kuitenkaan menettänyt mitään vaikkei aidot olisikaan :)

    En kyllä tosiaan tullut ajatelleeksi varastettua tavaraa..

    Äänestä

kristalleja ei todellakaan myydä torikojuissa vaan ne on aikalailla arvokkaita. Sinua on huijattu kristallien osalta, koru on varmaan oikeaa hopeaa mutta mä kans epäilen että olet kenties ostanut "kuumaa kamaa". Itse en kyllä vaihtas arvokristalleja konvehtirasioihin:D

Äänestä
  • nämä mainitut kivet,joita itsekkin päivittäin käytän koruihini,eivät ne niin kalliita ole,ihmisillä on vain harhaluulo asiasta.esim 250 kpl-1500 kpl sw-kiviä maksaa noin 50-75e
    riippuen kiven koosta,kyllä sekauppias siinä vielä voittoakin sai.muutenkin torikojuissa
    varsinkin suomalaisilla kauppiailla on hopeassa
    maailman paras laatu(siis jos on kyse hopeakoruista)

    Äänestä

  • nämä kivet kirjoitti:

    nämä mainitut kivet,joita itsekkin päivittäin käytän koruihini,eivät ne niin kalliita ole,ihmisillä on vain harhaluulo asiasta.esim 250 kpl-1500 kpl sw-kiviä maksaa noin 50-75e
    riippuen kiven koosta,kyllä sekauppias siinä vielä voittoakin sai.muutenkin torikojuissa
    varsinkin suomalaisilla kauppiailla on hopeassa
    maailman paras laatu(siis jos on kyse hopeakoruista)

    eipä tuo kristalli paljon lasinsirua arvokkaampaa ole. Enpä näkisi vaivaa mennä tuolla hintaa kyselemään ympäri kylää. Ja kyllä se torikauppias tavalla tai toisella voittonsa sai.

    Äänestä

Maksoit ihan käyvän hinnan ajetellen kauppiasta. Swarovskin kristallit ovat leikattua lasia. Nimi tulee leikkaus/hionta tyylistä eikä materiaalista.
Olen myös törmännyt siihen että tämmöisistä koruista pyydetään 50-100€. Eivät taida myyjät tietää mitä myyvät, mutta kuitenkin jostain löytyy joku joka ostaa.

Äänestä
  • totuus onkin tullut joilmi,jotenvielä siihen kristalliin,eli lasia,johon lisätty lyijyä,jotta sitä voi hioa,ja eri värisiä,niihin on lisätty sulatusvaiheessa eri metalleja

    Äänestä

  • ilmikilmi kirjoitti:

    totuus onkin tullut joilmi,jotenvielä siihen kristalliin,eli lasia,johon lisätty lyijyä,jotta sitä voi hioa,ja eri värisiä,niihin on lisätty sulatusvaiheessa eri metalleja

    Jep, itsellänikin on sellainen käsitys, ettei tuo kyseinen kristalli mitään kovin arvokasta ole. Ole tyytyväinen että sait hienot korut. Voit varmasti käydä näyttämässä niitä kultaliikkeessä, jos asia sinua niink ovin vaivaa.

    Äänestä

Kristalli on lyijylasia, ja lyijy ja lasi sinänsä ei ole kovinkaan arvokasta. Swarovskin kristalleja saa ostaa valmiiden korujen lisäksi irtotavarana (esim helminä, katso esim www.villihelmi.fi, www.satuhelmi.fi, www.helmiq.fi jne), jolloin korvakorussasi olevan kristallipalan hinta pyöriin muutaman kymmenen sentin tienoilla. Lisäksi markkinoilla on myös muiden valmistajien tekemiä (huonolaatuisempia ja halvempia kristalleja). Swarovskin kristallit erottaa muista lähinnä siitä, että ne loistavat kirkkaammin kuin muut. Käsittääkseni Swarovskilla on oma menetelmä, jolla tuo lasi ja lyijy sekoitetaan, ja siksi loiste on niin hienoa.

Swarovski tekee myös koruja, jotka ovat erittäin korkealaatuisia (ja myös hinnakkaita, jos ajatellaan että noissa on lasia ja lyijyä...), mutta erittäin näyttävän näköisiä. Muualla maailmassa nuo Swarovskin korut edustavat luksusta.

Mene kauppaan, jossa Swarovskin koruja myydään ja vertaa, että loistavatko omat korusi samaan tapaan. Todennäköisesti loistavat. Swarovskin tekemiä koruja voit käydä kuolaamassa esim täällä:
http://www.swarovski.com/ ( buotique finder tiedot, niin löydät lähimmän liikkeen, mikä noita myy).

Äänestä
  • Jotkut muutkin koruvalmistajat ovat alkaneet käyttää noita Swarovskin tekemiä kristalleja omissa koruissaan. Swarovskin valmistamissa koruissa on yleensä tunnus (wanhemmissa alppikukka ja uudemmissa joutsen) jollain lailla mukana.

    Äänestä

  • kristallia osteleva kirjoitti:

    Jotkut muutkin koruvalmistajat ovat alkaneet käyttää noita Swarovskin tekemiä kristalleja omissa koruissaan. Swarovskin valmistamissa koruissa on yleensä tunnus (wanhemmissa alppikukka ja uudemmissa joutsen) jollain lailla mukana.

    Noista kristalleista ja jalokivistäkin vielä; paljonkos olisit valmis maksamaan esim rubiinista? Heti tulee mieleen, että tuohan on jotain satumaisen kallista, mutta noissa jalokivissähän vaikuttaa se kiven laatu (onko sameita sulkeumia vaiko kirkas kuin kristalli) paljon. Sumeammat jalokivet eivät paljoa maksa:

    http://luxonia.com/catalog/ suomenlippu jalokivi- ja kivihelmet helmet kivittäin rubiini (tuolta voi hintoja katsoa vaatimattomimmille rubiineille).

    Äänestä

Suomessa Swarovski myyvät vain jälleenmyyjät eli ostavat suoraan Swarovskilla ja myyvät eteenpäin. Hintoja ovat huimia ja valikoima pieni. Et saa Swarovskia kympillä mistään jos se ei ole vaan käytetty koru. Sitten on yksi firma, joka Swarovski elementteilla tekee omat korut- Euroopan suurin korutehdas- Jenavi. Ainakin Kampissa heillä kauppa löytyy. En tiedä onko muissa paikoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Magarai kirjoitti:

Ostin itselleni korvakorut. Myyjä sanoi että swarovskikristalliset korut sterling-hopealla olis normaalisti yli satasen, mutta sain ne kympillä. Ostotapahtuma oli kovin hämärä, maksoin kolmella konvenhtirasialla (joiden yhteisarvo oli siis 10e) :DD Ja kyse ei todellakaan ollut mistään kultakaupasta vaan sellaisesta torikojusta.

Sterlinghopean leima kyllä löytyi (925), mutta mistä näen, onko niissä oikeasti swarovskin kristallit? Voiko jollekin kultakauppiaalle viedä tarkistettavaksi, maksaako se?
Korut ovat todella kauniit eikä kymppi paha hinta ollut vaikka ne olis ollu rihkamaakin, nauratti vaan toi suklaarasiamaksu ja uskomaton alennus..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu