pelkäätkö tulevasi petetyksi?

pelkään suhteessa tulevani petetyksi vaikka mitään ei olisi tapahtunut. olenko liian mustasukkainen. välillä tuntuu oikeen pahalta kun kuvittelen rakkaani toisen miehen kanssa. siitä tulee oksettava olo mikä siis avuksi?
5812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen mustasukkainen ja pelkään asioita, tuntuu että kuitenkin kohta tulee joku tuomio, ei voi mennä hyvin enkä ikäänkuin ansaitsisi olla onnellinen. Mitä lie psyykkisiä vääristymiä ajatelussa, mistä lie johtuvat...

No kuitenkin, olen huomannut että parisuhteessa pitää ymmärtää ettei voi omistaa ja määrätä kumppania. Täytyy osata tavallaan päästää irti alitajuisesta kontrolloinnista. Jos toinen pettää, et sille voi mitään. Pelolla et voi estää sitä tapahtumasta, eikä se vähennä tuskaasi jos asia tapahtuu oikeasti. Kidutat vaan itseäsi ja ennustat tuhoa omalle elämällesi ja siitä voi tulla ikuinen ajatusmallisi, joka edesauttaa epäonnistumista.

Murehdi pettämistä silloin jos se tapahtuu, älä etukäteen. Pelko ei kertakaikkiaan auta yhtään mitään. Se voi vaan pahimmassa tapauksessa tuhota suhteen turhaan. Hyväksy että toinen ihminen on vapaa tekemään omat valintansa, ja että et voi omistaa ketään etkä pysty kontrolloimaan ketään, saati elämää itseään.

Älä murehdi huomisen murheita tänään.

Äänestä
  • tuossa oli sitä oikeaa tervettä ajattelu tapaa joka minunkin tulisi oppia kiitos:)

    Äänestä

Minä en voisi olla suhteessa jos pelkäisin.

Äänestä
  • siksi juuri pelkään aloitta yhtään vakavaa suhdetta koska pelkään niin tapahtuvan ja ajan suhteen karille aivan suotta.

    Äänestä

Pelkään todella paljon.. Poikaystäväni entisessä liitossa teki sitä tosi monta kertaa.. Ihan laidasta laitaan.. Tottakai se saa minutkin varpailleni vaikka hän on vakuuttanut että ei niin minun kanssani.. Monta kertaa heräsin yöllä siihen kun itken.. Unessani on ollut jotain, missä hän pettää minua.. Tämä ahdistus on kauheaa..
Pelkoni kävi toteen, joten kai sitä ei saa miettiä liikaa..
Tsemppiä kaikille..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilipatihilipati kirjoitti:

pelkään suhteessa tulevani petetyksi vaikka mitään ei olisi tapahtunut. olenko liian mustasukkainen. välillä tuntuu oikeen pahalta kun kuvittelen rakkaani toisen miehen kanssa. siitä tulee oksettava olo mikä siis avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu